"Korsan oyunlarda virüs var." algısı

• Konuyu başlatan AB7SS
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 64
  • Görüntüleme 11B
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
İşte bu hak ihlalı oluyor, sanal ile gerçeği ayırt ederek düşünün benim anlattıklarımı.
Kodlar vahiy yoluyla mı geliyor? O zaman matematiksel birikim için kimsenin adının geçmesine gerek yok, sonuçta yazılımdan daha az gerçekler size göre sadece kuramsal.

Birkaç yer biliyorum, ancak söylemeye dilim varmıyor. Aksi takdirde, ban yiyeceğimi biliyorum 😀.

Peki ben size soruyorum, yarın gidip galeriden Ferrari çalsanız ve ertesi gün o Ferrari hala orada olsa bu hırsızlık mı olur?
Afedersiniz ama bu kadar soyut, bu kadar mantıksız düşünme daha önce pek görmedim. Bir kere burada kısa bir örnekle olayı çözemezsiniz. Madem ki bir örnek verdiniz onun üzerinden devam edelim. İnsanlar Ferrari çalsa ve yeniden yerine gelse o zaman en başta doğrudan bu aracın satışları azalır ve yine yapımcı buradan kar edemez. Araç 1000 kişiye satılacaksa 500 kişiye satılmış olur ve yapımcı bu işten kar edemeyebilir. Dolayısıyla bu araç satılığa çıkamaz veya piyasadan geri alınır.

Bu birincisiydi, ikincisi, bir kişi bir evi soysa ve yerine soyduğu kişiye villa bile verse, bu, işin yanlışlığını değiştirmez. İnsanlara sadece maddi değil ruhsal da zarar veriyorsunuz. Ha ama siz derseniz ben ne bir dine sahibim ne vicdan sahibiyim ne de etik düşünürüm, o zaman yapacak bir şey yok.

Mesele, çoğaltılan şeyin maddesel olup olmaması değil, emeğe ve hakka karşı bir ihlaldir, sadece para olarak da düşünülmemeli. Eğer gerçekten düşünceniz böyle ise -ki ben sizin de doğrunun ne olduğunu bildiğinizi ama işinize öyle geldiği için yan çizdiğinizi düşünüyorum- ileride ciddi bir ruhsal bozukluk yaşayabileceğinizi düşünüyorum. Bunları, sizinle alay etmek veya kışkırtmak için söylemiyorum yanlış anlamıyorum ama gerçekten bir psikoloğa görünün derim.

Şunu da söyleyeyim, burada 1000 kişi senin tezini çürütse bile sen doğruyu kabul etmek istemediğin sürece sana kimse laf anlatamaz.

Afedersiniz ama bu kadar soyut, bu kadar mantıksız düşünme daha önce pek görmedim. Bir kere burada kısa bir örnekle olayı çözemezsiniz. Madem ki bir örnek verdiniz onun üzerinden devam edelim. İnsanlar Ferrari çalsa ve yeniden yerine gelse o zaman en başta doğrudan bu aracın satışları azalır ve yine yapımcı buradan kar edemez. Araç 1000 kişiye satılacaksa 500 kişiye satılmış olur ve yapımcı bu işten kar edemeyebilir. Dolayısıyla bu araç satılığa çıkamaz veya piyasadan geri alınır.

Bu birincisiydi, ikincisi, bir kişi bir evi soysa ve yerine soyduğu kişiye villa bile verse, bu, işin yanlışlığını değiştirmez. İnsanlara sadece maddi değil ruhsal da zarar veriyorsunuz. Ha ama siz derseniz ben ne bir dine sahibim ne vicdan sahibiyim ne de etik düşünürüm, o zaman yapacak bir şey yok.

Mesele, çoğaltılan şeyin maddesel olup olmaması değil, emeğe ve hakka karşı bir ihlaldir, sadece para olarak da düşünülmemeli. Eğer gerçekten düşünceniz böyle ise -ki ben sizin de doğrunun ne olduğunu bildiğinizi ama işinize öyle geldiği için yan çizdiğinizi düşünüyorum- ileride ciddi bir ruhsal bozukluk yaşayabileceğinizi düşünüyorum. Bunları, sizinle alay etmek veya kışkırtmak için söylemiyorum yanlış anlamıyorum ama gerçekten bir psikoloğa görünün derim.

Şunu da söyleyeyim, burada 1000 kişi senin tezini çürütse bile sen doğruyu kabul etmek istemediğin sürece sana kimse laf anlatamaz.
2. paragrafta beni gerçekten çok iyi özetlemişsiniz, tebrik ederim ironi değil bu arada, fakat benim tezimi çürütmeniz gerçekten çok zor olacak. Şimdi peki o arabayı hiç alamayacak evsiz birsini düşünün, bu adam bu arabayı çaldı, üretici ne kaybetti? Hiçbir şey, çünkü o adam o arabayı alacak parayı hiçbir zaman bulamayacak, yapımcı da birşey kaybetmeyecek. He eğer parası olupta crack yapıyorsa ona bir şey diyemem.

Korsan oyun indirmek ve oynamak belli bir bilgi birkimi gerektirmekte. Bunu bilmeyen kullanıcıların virüs yemesi gayet kolay.

Burada sürekli WinRAR şifresini nasıl açarım konuları açılırdı bir ara. Hala açılır mı bilmem. Bilgisiz kullanıcıya "oyun" diye içinde alakasız bir dosyayı şifreleyip ver, uğraşsın dursun günlerce şifreyi açmak için...

Scene grupları oyunlara virüs koymuyor. Ben görmedim bugüne kadar en azından. Ama bu grupların resmi sitesi gibi takılan çöplüklerden virüs yiyebilir kullanıcılar.

Özetle korsan "release"lerde virüs görmedim ama bunu alıp "Repack" diye dağıtan sürümlerde virüs olabiliyor. Her zaman kendini uyanık zannedip daha küçük dosya indireyim kafasındakkiler bir güzel virüs yiyor.

Uzun konu yahu. Üstüne bir saat sohbet ederim.

Ayrıca "uploader" da önemli. Crack grupları, repack grupları koymaz, uploaderda koymaz ama başka biri indirip içine virüs vs. koyup tekrar upload edebilir.

Hocam boşverin, görmezden gelin. Belli ki arkadaş hırsızlığına kılıf uydurmuş, ellemeyin oynasın. Zaten zihniyeti de tutacak değil.

Korsan oyunları virüs olarak algılayan antivürüs programları vardır demek daha doğru bir itham olacaktır. Kırılan oyunlar, sizin bilgisayarınızı ya da kişisel bilgilerinizi hedef almaz. Oyunu kırarlar, daha sonra milyon tane site bu kırılan oyunu dağıtmaya başlar. Amaçları sadece reklamlardan para kazanmak ve oyunu dağıtmak olan sitelerden virüs bulaşmaz. Bunun anlamı korsan oyun indirin demek değildir, vaziyet bu şekilde. Ayrıca kırılan oyun, orijinal oyuna göre bir sürü hata içerecektir. Oyunum kapandı; son kayıtlı yükleme noktam silindi, oyuncu isimleri gerçek değil, kafasının yerinde poposu var vb. problemlerin en büyük sebebi korsan oyundur. 8 yaşında olup, ailesinin ve kendisinin durumu müsait olmayan bir çocuğa, orijinal al diyemem. Korsana destek isterse de destek vermem. Ailesinin maddi durumu müsait olup ya da maddi geliri olanların orijinale destek vermelerini bekliyorum.

Dijital bir şeyi çoğaltmak yapımcı firma için ekstra masraf anlamına gelmez. Çünkü bu çoğaltma işleminde bir yapım, malzeme, lojistik, masrafı yok. Ekran kartı çalmak ile dijital bir şeyi kopyalamak arasında fark var yani. Bunu yapmak yapımcı firmanın oyun için biçtiği fiyatı alamaması anlamına gelir. Bu da ticari bir amaç için olduğundan bal gibi de emek hırsızlığıdır.

Vicdanınızı rahatlatmak için dijital bir şeyi çoğaltmak emek hırsızlığı değil deyip kaçmayın. Yıllarca maddi ve manevi emek verdiğiniz bir şeye bir değer biçip satışa sunduğunuzda biri onu hiçbir karşılık sarf etmeden sahip oluyor. Ne yaparsınız? Böyle düşünen kişilerin suratlarını merak ediyorum. Gerçi böyle düşünen insanların da bir şey üretip bu durumlara girebileceğini sanmıyorum, orası ayrı.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı