Koşulsuz şartsız iade hakkı kalktı mı?

KenanBulutE

Hectopat
Arkadaşlar koşulsuz şartsız iade hakkı kalktı mı? İnternette, bilgisayar, telefon vb. ürünler için kalktı gibi bir yazı okumuştum. Gerçekten kalktı mı? Bir bilgisi olan var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Yanlış bilgi
Arkadaşlar koşulsuz şartsız iade hakkı kalktı mı? İnternette, bilgisayar, telefon vb. ürünler için kalktı gibi bir yazı okumuştum. Gerçekten kalktı mı? Bir bilgisi olan var mı?

Evet kalktı maalesef.

Son düzenleyen: Moderatör:
Artı -2 Eksi
Kalkmadı, yılbaşına kadar ertelendi o durum ama o zamana kadar fikir değiştirip ücretsiz koşulsuz iade hep devam edecek de diyebilirler, en azından beklentiler o yönde.

@RTX2023, neyini beğenmediniz söylediğim şeyin, sorabilir miyim?

Böyle bir kanunun çoktan yürürlükte olması lazımdı bunu istememenizi doğru bulmuyorum. Bir de 2023 1 Ocakta değil 2024 1 Ocakta yürürlüğe girecek.

Böyle bir kanunun çoktan yürürlükte olması lazımdı bunu istememenizi doğru bulmuyorum. Bir de 2023 1 Ocakta değil 2024 1 Ocakta yürürlüğe girecek.
Bir tüketici olarak haklarımın kısıtlanmasına karşı çıkmam kadar doğal bir şey yok bence, tabii daha adil bir şekilde düzenlenmesi daha iyi olur ama elimizdekini almasınlar yeter kafasındayız şu an için.

Bir tüketici olarak haklarımın kısıtlanmasına karşı çıkmam kadar doğal bir şey yok bence, tabii daha adil bir şekilde düzenlenmesi daha iyi olur ama elimizdekini almasınlar yeter kafasındayız şu an için.

Aldığın ürünü iyi araştırman lazım satıcı alıcının keyfine göre ürünü iade alamaz ekran kartıysa Adan Zsine her şeyine bakman lazım aldıktan sonra bu benim oynadığım oyunda çok ısınıyor falan dememesi lazım.

Ürün alıyor insanlar kargoyu teslim almıyorlar ve bütün paraları geri onlara iade ediliyor ama satıcı minimum 30 TL gidiş 30 TL geliş parası ödüyor ürüne. Niye? Ürünü alanın sorumsuzlunu neden alıcıya patlıyor.

Türkiye'de fotoğraf makinesi olmayan düğün fotoğrafcıları var düğün gününe 2-3 gün kala sipariş ediyor fotoğrafları çekiyor sonra iade ediyor.

Bu kadar açık veren ve saçma bir sistemin elbete değişmesi lazım.

Türkiye'de fotoğraf makinesi olmayan düğün fotoğrafcıları var düğün gününe 2-3 gün kala sipariş ediyor fotoğrafları çekiyor sonra iade ediyor.
Bu konuda haklısınız ama neden herkes sadece bunu konuşuyor acaba? Ha bir de aynı kıyafetten 3 farklı beden alanlar var. Peki benim gibi bilinçli tüketicikere ne olacak? Ya da istediğim bilgileri ısrarla paylaşmayan satıcılara ne yapacağım? Sahte ürün satıp, satış yaptığı platform tarafından korunan satıcılara benim ne gibi haklarım kalacak mesela; illa THH ile, bilir kişi ile uğraşmak zorunda mıyım ben?
Bu kadar açık veren ve saçma bir sistemin elbete değişmesi lazım.
Ben de daha adil bir sistem gelmesi taraftarıyım ama bunun çözümü bir tarafın tüm haklarını elinden almak değil.

Peki benim gibi bilinçli tüketicikere ne olacak? Ya da istediğim bilgileri ısrarla paylaşmayan satıcılara ne yapacağım? Sahte ürün satıp, satış yaptığı platform tarafından korunan satıcılara benim ne gibi haklarım kalacak mesela; illa THH ile, bilir kişi ile uğraşmak zorunda mıyım ben?

Bu konuda haklısınız ama yüzdeye vurdunuz zaman önemsiz bir kesim sahte ürün sattığı için bu konuyu dikkate alacaklarını sanmıyorum.

Arkadaşlar, sadece tüketiciyi koruyan bir kanun olmamalı. Örneğin bu gibi durumlarda kargo ücretini müşteri öderse çok daha adil bir düzenleme olacaktır. Fakat giyim ürünlerinde bu dediğim geçerli olmamalı. Çünkü beden sorunu vs olabiliyor. Ayrıca çoğu ürün mağazada da bulunmuyor.

Türkiye'de sahte ürün satışı çok fazla. Hepimizin bildiği sitelerde sahte parfüm, kulaklık, ayakkabı vs satıyorlar. Fakat bu konunun çözümünü "Koşulsuz şartsız iade" kanunuyla sağlayamazsınız. Sahte ürün satışıyla ilgili denetim olmalı.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı