Kredi ile telefon almak mantıklı mı?

MasTerSTR34

Centipat
Daha fazla  
Merak ettiğim ve aklımda milyonlarca sıkıntı yaratan bir sorum var telefon almak için işe girdim 7500 TL aylık alıyorum. Alacağım telefon neredeyse 60 bin lirayı buluyor ama beklememek için taksitle almayı istiyorum. Bunun için annemin kredi kartını kullanacağım ancak annem asgari ücret alıyor ve kart limitini 60 bin Türk lirası, yapmamız gerek ve banka yüksek ihtimalle vermez. Bende 55 bin tutarında bir kredi çekmek istiyorum ve 9 veya 12 ay boyunca ödeyebilirim. Maaşım aylık ödemeye yetiyor, sizce bunu yapmalı mıyım? Ben bu telefonu nasıl alacağım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Gelirinizle orantılayınca biraz mantıksız oluyor. Ama gelirinizden bağımsız düşünürsek ve 6 ayda bir asgari ücrete zam geldiğini hesaba katarsak bugün maaşınızın yarısı olan kredi taksidiniz 6 ay sonra çeyreği olacak. E hiç bir ürünün fiyatının sabit kalmadığı gerçeği de var ülkemizde. Biriktirip almak imkansız. Bardakla biriktirerek kovayla zam gelen bir ürünü alamazsınız. O yüzden krediyle ne alınmak istenirse mantıklı. Fakat sizin durumunuzda çok mantıklı olmuyor.

Gerçekten akıl karı değil. Hele ki böyle düşük maaş alıp en üst telefon almayı istemek... O telefonu eline alınca 1 yıl boyunca sadece onun için çalışacağını düşününce tepkini merak ediyorum.

Böyle insanlara tavsiye vermemek en iyisi, 12 ay makarna yemek zorunda kalacak bizler yüzünden.
Kendisi 18 yaşından küçükmüş, umarım bu mesajımı anlar. Sevgili konu sahibi, almak istediğin telefon senden faiziyle beraber minimum 10 ayını alacak. Kazandığın paranın bir kuruşuna bile dokunmadan, 10 ay boyunca; çalınsa, zarar görse yerine koyamayacağın bir telefon için çalışmak sana mantıklı geliyorsa hemen çek kredini. O telefonun bedelini öderken de 30-40lı yaşlarda olduğunu tahmin ettiğim değerli annenin senin için günde minimum 8 saatini 8500 liraya sattığını da hiç unutma.

Geri
Yukarı