Küfür nasıl bırakılabilir?

Küfür doğru yerde kullanıldığında dilin cilasıdır. Ama noktalama işareti gibi kullanılmaya başlandığında tadı kaçar. Küfür yerine başka kelimeler kullanmaya çalışın. Çok Küfür edesiniz geldiğinde içinizden edebilirsiniz. Ben öyle yapıyorum.

Duygusallığın ve nefretin aynı anda sürdüğünü düşünürsek duyguların dışa vurumu için en iyi araç sövgü oluyor. Bunun haricinde pek başka faydası da yok gibi.

Suç kapsamını yasalar çerçevesinde belirtmemin sebebi (ki bunların, uzun yılların getirdiği bilgi birikimi ile oluşturulmuş olduğunu düşünürsek); kötülüğe (yasanın sınırlarının dışına çıkmak), kötülükle cevap vermenin bir yöntem olarak benimsenmesinin, iyiliğe sevk etmeyeceğine değinmekti.

Suçu işleyen, yargı tarafından zaten bir ceza aldığı vakit, bir de üzerine münferit hisler ile uygun bulunup, bulunmayan ifadelerin kullanımı normalleşirse; işin ucu kaçıp, adalet göreceli bir hâle gelebilir. Zulüm ve ceza kavramları da birbirine karışabilir.

Suçlunun, el bebek gül bebek, el üstünde tutulmasından bahsetmiyorum tabii. Her insana, "yaptığından pişman olma" şansının tanınabilmesi gerektiğini ifade ediyorum. Kendisi ile başbaşa kalıp, yaptığını düşünmesini sağlamak varken; sinirlendirip (ki insan haklı çıkmak için her durumdan faydalanmaya meyilli bir canlıdır) de enerjisini israf ettirmenin bir manası yok. Yoksa; huylu, huyundan vazgeçmez ve devran, aynı şekilde kalır.

Belki gayet optimist bir bakış ama imkanlar el veriyorsa ve yeterli çaba sarf edilirse, her insan doğruya çevrilebilir. Yöntem ise başta da belirttiğim gibi kötüye dair olanlardan mümkün mertebe uzak kalmaktır.

Son düzenleme:
Belki gayet optimist bir bakış ama imkanlar el veriyorsa ve yeterli çaba sarf edilirse, her insan doğruya çevrilebilir. Yöntem ise başta da belirttiğim gibi kötüye dair olanlardan mümkün mertebe uzak kalmaktır.
Her suçluyu doğruya çeviremeyiz fakat doğruya dönebilecek suçluları da o kefeye koyup kötülükle karşılık vermek suçlunun doğru yoldan uzaklaşmasına neden olabilir, dediğiniz gibi. Fikirlerinize katılsam bile kendimi bir mağdur yakınının yerine koyduğumda pekte bu şekilde düşünebileceğimi hissedemiyorum. Neyse, konunun daha fazla dağılmasına neden olmayayım.

Arkadaşlar 10 yaşında ilkokuldan beri arkadaşlarla küfür ediyorduk. Eve kapandığımız zaman sanal arkadaşlar edinince daha çok etmeye başladım ve şimdi de ağızımdan düşmüyor. Bırakmak istiyorum çünkü cidden elimde olmadan özellikle bir kıza bile küfür ediyorum. Bel aşağı küfürleri hele yani ağır küfürleri kullanıyorum genellikle. Nasıl bırakabilirim? İnsanları rahatsız etmeye başladı ben de utanıyorum fakat engel olamıyorum kendime.
Bütün cümlelerin sonuna küfür yazmak istediğine yemin edebilirim ama kanıtlayamam.

Şahsen dozunda bıraktıktan sonrası sıkıntı değil özellikle arkadaş ortamında ve toplum içinde. Butun herkes istemsizce de olsa her türlü küfür edebilir.Yanlış anlamayin ama böyle her cümlesinde ağzından küfür çıkan insanlar gibi de olmayin derim.

Geri
Yukarı