Kürtçe ile Almanca benziyor mu?

Aynı dil ailesinde olduğu için normaldir mesela Farsça'daki na- eki ve İngilizce'de ki un- eki gibi ikisi de aynı anlamı verir, kelimenin başına eklenir ve de okunuşları çok benzerdir (na ve an). Bu mantıkta türkçedeki geçmiş zaman eki olan -mış ve Japonca'daki -maş eki gibi bir durum oluyor. Yani bunlar bayağı olası ve normal.
Hayır, benziyor. Bu benzerlikler sadece kelimelerle kısıtlı değil. Mesela Kürtçe ve Almanca arasında çoğul yapma ekleri de oldukça benzer. Aynı dil grubundalar zaten, benzerlikler taşıması oldukça doğal. Tartışılacak bir şey göremiyorum.

Aynı dil ailesinde olduğu için normaldir mesela Farsça'daki na- eki ve İngilizce'de ki un- eki gibi ikisi de aynı anlamı verir, kelimenin başına eklenir ve de okunuşları çok benzerdir (na ve an). Bu mantıkta türkçedeki geçmiş zaman eki olan -mış ve Japonca'daki -maş eki gibi bir durum oluyor. Yani bunlar bayağı olası ve normal.
Demeye çalıştığım şey bu zaten, aynı dil grubundalar. Bu sebeple benzerlik taşımaları oldukça doğal bir durum.

Senin bu söylediğin cahillik. Dillerin yakınlığını iyi öğren. Aynı kökten gelen dillerdeki benzer kelimeler için onun lehçesidir denmez. Farsça ve Kürtçe Avrupa Hint dilinin İran'i dillerindendir. Kürtçe, Farsça, peştuca vb...
Almanca ile Kürtçe arasındaki bağ Avrupa hint diline ait olmalarıdır. Almanca Avrupa hint dilinin cermen dillerindendir. Flemenkce, İngilizce de cermen dillerindendir. Ama bir birlerinin lehçeleri değildir. Fransızca Avrupa Hint dilinin romen dillerindendir ama Almanca, İngilizce vb... Dillerle benzerlikeri var aynı kökten olmalarından dolayı. Kürtçe ve Farsça'nında benzerlikleri buradan gelir.
Hocam cahillik derken? Farsça Avrupa dillerinin %99'unu etkilemiş bir dil. Hint-Avrupa dillerinde ortak birçok sözcük var.

Kürtçe dil değil ki her yerden çalip dil demisler.
Kendine ait kelime oranı %10 sadece %10 öze sahip olan bir dil olamaz. İletişim işlevini bile yerine getirmekten aciz zaten.
Bu bir şakamı? lütfen şaka olsun... bilmediğiniz konular hakkında yorum yapmayın.

Kelime benzerlikleri tabii ki olur, ama direkt olarak benzerlik var demek saçma olur. Instagram'da Kürtçe cümleler görüyorum, Almanca ile hiçbir alakası yok.
İki dilde Hint-Avrupa dil ailesinde nasıl ilgisi yok? Bunu söyleyebilmek için hem Kürtçe hem de Almanca bilmen gerekir.

Filolog olmaya gerek yok kürtçenin dil olmadığını anlamak için dil kateogorisine koyanda var koymayanda var filolog dil dedi diye dil olmuyor temel işlevini bile yerine getirmiyor dil olarak iletişim kurmak kürtçeyle zor aynı şehirde yaşaman lazım anca öyle urfadaki kürt şınaktakiyle anlaşmıyor ıraktakiyle anlaşamıyor biz türkçeyle nereye gidersek gidelim anlaşıyoruz. Fark bu güzelim.
Bir şey bilmiyorsunuz.

Hayır benzemiyor :D. Türkçede de diğer dillere benzeyen onlarca kelime bulunuyor. Bu Türkçeyi diğer diller ile aynı veya benzer yapmıyor. Diller, diğer dillerden kelimeler almış olabilir.
Hocam konu hakkında bilgi iyesi değilseniz lütfen yorum yapmayınız.

Hocam cahillik derken? Farsça Avrupa dillerinin %99'unu etkilemiş bir dil. Hint-Avrupa dillerinde ortak birçok sözcük var.

Bu bir şaka mı? Lütfen şaka olsun... Bilmediğiniz konular hakkında yorum yapmayın.

İki dilde hint-Avrupa dil ailesinde nasıl ilgisi yok? Bunu söyleyebilmek için hem kürtçe hem de Almanca bilmen gerekir.

Bir şey bilmiyorsunuz.

Hocam konu hakkında bilgi iyesi değilseniz lütfen yorum yapmayınız.

Kürtçe dil değil Farsça'nın kolu fars çakması.

Son düzenleyen: Moderatör:
Puhahaha beni Kürt sanman ayrı saçma, Kürtçeyi Fars çakması sanman ayrı saçma. İnsan bilmediği bir konuyu kabul eder. Sen onu da yapmıyorsun diretiyorsun. Senin mantığına göre tüm Türk dilleri de Türkçe çakması, İtalik diller(Fransızca, İtalyanca) Latince çakması.

Osmanlı dilinde Türkçe kelime arayan, bütün dünya birleşsin tek devlet kuralım diyen kişi mi bana diyor bunu :D. Böyle konulara lüzüm yok.
Demem de ne sakınca varmış efendim? sona gülücük koyunca daha mı haklı oluyorsunuz? Osmanlıca dilini Öz Türkçe sanan bazı kişiler için açmıştım o konuyu. Tüm dünya birleşse konusuna gelirsek. Yanlış olan bir durum söz konusu ise buyurun tartışalım.

Yanıt yazamadın bakıyorum.

Puhahaha beni Kürt sanman ayrı saçma, Kürtçeyi Fars çakması sanman ayrı saçma. İnsan bilmediği bir konuyu kabul eder. Sen onu da yapmıyorsun diretiyorsun. Senin mantığına göre tüm Türk dilleri de Türkçe çakması, İtalik diller(Fransızca, İtalyanca) Latince çakması.

Demem de ne sakınca varmış efendim? sona gülücük koyunca daha mı haklı oluyorsunuz? Osmanlıca dilini Öz Türkçe sanan bazı kişiler için açmıştım o konuyu. Tüm dünya birleşse konusuna gelirsek. Yanlış olan bir durum söz konusu ise buyurun tartışalım.

Yanıt yazamadın bakıyorum.
Yaşının 25 olduğundan şüpheliyim. "Bütün dünya birleşse, herkes barış içinde yaşasa ortak dil olsa ne güzel olur di mi?" diye cümleleri, 10 yaşındaki çocuk bile kurmaz.

En ufak beyni olan ve mantıklı düşünebilen bir insan, bunun olmayacağını ve imkansız olduğunu bilir. Daha 1-2 milleti bir arada tutamayan Osmanlı gibi bir örnek varken, onlarca yüzlerce milleti bir arada kim tutacak? Bunun başına kim geçecek? Bağımsızlık isteyen bir kesim olduğu zaman, dünya savaşı mı çıkacak?

Bu sorular sadece en en basit sorular. Birleşme fikrini 5 yaşındaki çocuk bile mantıksız bulur.

Konu çok başka yerlere gitmiş ama ben edebiyat öğrencisiyim ve iki dil aynı familyadan değil bildiğim kadarıyla birisi germanik birisi de iran dilleri arasında

Yaşının 25 olduğundan şüpheliyim. "Bütün dünya birleşse, herkes barış içinde yaşasa ortak dil olsa ne güzel olur di mi?" diye cümleleri, 10 yaşındaki çocuk bile kurmaz.

En ufak beyni olan ve mantıklı düşünebilen bir insan, bunun olmayacağını ve imkansız olduğunu bilir. Daha 1-2 milleti bir arada tutamayan Osmanlı gibi bir örnek varken, onlarca yüzlerce milleti bir arada kim tutacak? Bunun başına kim geçecek? Bağımsızlık isteyen bir kesim olduğu zaman, dünya savaşı mı çıkacak?

Bu sorular sadece en en basit sorular. Birleşme fikrini 5 yaşındaki çocuk bile mantıksız bulur.
Mantıksız buluyor olabilirsiniz konuyla ne ilgisi var?

Konu çok başka yerlere gitmiş ama ben edebiyat öğrencisiyim ve iki dil aynı familyadan değil bildiğim kadarıyla birisi germanik birisi de iran dilleri arasında
İkisi de Hint-Avrupa dili.

Ayrıca yaşım 25 değil. Böyle şeyleri de daha Kürt dilini dil saymayan birinden dinleyecek değilim.

Son düzenleme:
Kürt dilini dil saymamak mı? Anladım.

Sen bu foruma kürt milliyetçiliği yapmaya geldin sanırım. Kimse kürtlükle alakalı bir şey demiyor, sen "kürt dilini sevmiyosun saymıyosun" falan diyorsun. Burası ilgi çekme veya kürt milliyetçiliği yapılacak bir yer değil.

Yeni konular

Geri
Yukarı