Kürtçe ile Almanca benziyor mu?

Mantıksız buluyor olabilirsiniz konuyla ne ilgisi var?

İkisi de Hint-Avrupa dili.

Ayrıca yaşım 25 değil. Böyle şeyleri de daha Kürt dilini dil saymayan birinden dinleyecek değilim.
İyi de hocam hint avrupa dili dediğiniz öyle ortak bir payda değil ki 50 tane dil var orada olan ve bazılarının birbiri ile alakası yok bu benzer demek için yeterli bir kanı değil
hint-avrupa-dil-ailesi_908649.jpg

Yaşının 25 olduğundan şüpheliyim. "Bütün dünya birleşse, herkes barış içinde yaşasa ortak dil olsa ne güzel olur di mi?" diye cümleleri, 10 yaşındaki çocuk bile kurmaz.
Bu bir ütopyadır ve ütopyalar siyaset felsefesinde önemli bir yer edinir. Eğer böyle şeyleri çocuk işi olarak değerlendireceksen Platon'dan tut T. More'a kadar hepsine çocuk diyeceksin. "Tek devlet" görüşü de ilk defa bu arkadaşın dediği de bir şey değil, tartışılan bir mesela. Bunu tartışan insanlar bunun mümkün olması sebebiyle tartışmıyor zaten.

Bu bir ütopyadır ve ütopyalar siyaset felsefesinde önemli bir yer edinir. Eğer böyle şeyleri çocuk işi olarak değerlendireceksen Platon'dan tut T. More'a kadar hepsine çocuk diyeceksin. "Tek devlet" görüşü de ilk defa bu arkadaşın dediği de bir şey değil, tartışılan bir mesela. Bunu tartışan insanlar bunun mümkün olması sebebiyle tartışmıyor zaten.
Platon veya başkasının bunu dile getiriyor olması, bunun mantıklı olduğu anlamına gelmez. Bana göre ne yönden düşünülürse düşünülsün, oluru olmayan ve mantığı olmayan bir sistemdir. Platon, uçuk yönetim sistemlerini destekleyen birisi. Patriarşi buna bir örnek.

Bu bana göre anlamsız, her türlü çürütülebilecek bir fikir. Ayrıca evet, çocukça.

Platon veya başkasının bunu dile getiriyor olması, bunun mantıklı olduğu anlamına gelmez. Bana göre ne yönden düşünülürse düşünülsün, oluru olmayan ve mantığı olmayan bir sistemdir. Platon, uçuk yönetim sistemlerini destekleyen birisi. Patriarşi buna bir örnek.

Bu bana göre anlamsız, her türlü çürütülebilecek bir fikir. Ayrıca evet, çocukça.
Anlıyorum hocam. İsminizden tutun profil fotoğrafınıza kadar siyasi bir hesaba sahip olup siyaset felsefesine bu kadar uzak olmanız üzücü. Hala anlamayıp oluru olmayan ve mantığı olmayan demeniz... Oluru yok da, mantığı var.

İyi de hocam hint avrupa dili dediğiniz öyle ortak bir payda değil ki 50 tane dil var orada olan ve bazılarının birbiri ile alakası yok bu benzer demek için yeterli bir kanı değil
hint-avrupa-dil-ailesi_908649.jpg
Hocam aslında bu dillerde birçok ortak sözcük var.

Kürt dilini dil saymamak mı? Anladım.

Sen bu foruma kürt milliyetçiliği yapmaya geldin sanırım. Kimse kürtlükle alakalı bir şey demiyor, sen "kürt dilini sevmiyosun saymıyosun" falan diyorsun. Burası ilgi çekme veya kürt milliyetçiliği yapılacak bir yer değil.
Ne saçmalıyorsun kardeşim sayı ile mi veriyorlar seni bana? Kürt ulusalcılığı ne ile ne ilgisi var? sıkışınca saçmalayan tiplerdensin sanırım.

Acayip bir benzerlik olup olmadığını bilemiyorum ama kürtçe konuşan insanların Almanca konuşurken telaffuz ve gırtlak konusunda rahat ettiklerine şahit oldum.

Geri
Yukarı