Kulak çınlaması

Sizinki neden dolayı oldu?

Hiçbir fikrim yok maalesef. Bir gün kalktım, sol kulağımın çınladığını fark ettim. Zamanla sağ kulağımda da başladı. Çınlamaya sebep olacak birçok etkeni araştırdım. En son olarak çene ve dişlere baktıracağım.

Çınlama haricinde maalesef (hiperakuzi) yani sese hassaslık sorunum da mevcut. Evet, zamanla alışıyorsunuz ama, bazen öyle günler oluyor ki kafamı duvara vuracak hâle geliyorum. Özellikle kışın hava basıncı daha farklı olduğu için çınlamayı negatif etkiliyor. Yazın daha rahat ve sorunsuz geçiyor.

Kulak çınlaması kendince bir hastalık olmayıp semptom olduğu için kesin bir tedavi prosedürü uygulamıyorlar. Birçok doktora gittim, çoğu ya alışacaksın, ya da alışacaksın dediler.

Kulakları sağlam olanlar; Sağlığınızın kıymetini bilin. Kulağınıza kulaklıkları geçirip bangır bangır müzik dinlemeyin. İnsan sağlığının değerini kaybedince anlıyor.

@arnold81

Sizinki daha tazeymiş. İyi bir KBB uzmanına görünün, hemen pes etmeyin. Birçok tedavi yöntemi mevcut.

Doktorlar genelde kitapta yazandan öteye gidemedikleri için sürekli başından savıyorlar.

Hiçbir fikrim yok maalesef. Bir gün kalktım, sol kulağımın çınladığını fark ettim. Zamanla sağ kulağımda da başladı. Çınlamaya sebep olacak birçok etkeni araştırdım. En son olarak çene ve dişlere baktıracağım.

Çınlama haricinde maalesef (hiperakuzi) yani sese hassaslık sorunum da mevcut. Evet, zamanla alışıyorsunuz ama, bazen öyle günler oluyor ki kafamı duvara vuracak hâle geliyorum. Özellikle kışın hava basıncı daha farklı olduğu için çınlamayı negatif etkiliyor. Yazın daha rahat ve sorunsuz geçiyor.

Kulak çınlaması kendince bir hastalık olmayıp semptom olduğu için kesin bir tedavi prosedürü uygulamıyorlar. Birçok doktora gittim, çoğu ya alışacaksın, ya da alışacaksın dediler.

Kulakları sağlam olanlar; sağlığınızın kıymetini bilin. Kulağınıza kulaklıkları geçirip bangır bangır müzik dinlemeyin. İnsan sağlığının değerini kaybedince anlıyor.

@arnold81

Sizinki daha tazeymiş. İyi bir KBB uzmanına görünün, hemen pes etmeyin. Birçok tedavi yöntemi mevcut.

Doktorlar genelde kitapta yazandan öteye gidemedikleri için sürekli başından savıyorlar.

Geçmiş olsun, verdiğin bilgiler için teşekkürler.
Kbb'ye gittim, ilaç verdi, geçmezse eğitim araştırma hastanesindeki bir Kbb'ye git dedi. Eğitim araştırmaya henüz gitmedim. İşitme testi sonucuma göre sol kulakta basınç ve çok az işitme kaybı oluşmuş.
Sanırım benimki de kalıcı, hissediyorum çünkü hiç kesilmedi. 5 saniye bile kesilmiş olsaydı iyileşmesini umardım. Bununla yaşamaya alışmam gerekecek. En zor tarafı, uyuma kısmı. Kulağımda bu sesle uyumak gerçekten çok zor. Uyku sorununu nasıl hallediyorsun? Çok yorgun olduğumda uyuyorum ancak gece yarısı uyandığımda tekrar uyuyamıyorum.

1 Dk. Çok yüksek bir süre aslında geçmesi lazım. Benim azalma olmadı daha çok arttı.

"1 dk çok yüksek bir süre değil" demek istedin sanırım. Tinnitus'u biraz araştırdım, süre dışında sesin şiddeti de önemli. Yutkunurken sol kulağımdan hışırtı gibi ses geliyor, sende de oluyor mu? Uyku sorununa çözüm bulabildin mi?

Arkadaşlar çınlamayı duyarken, yaptığınız bir işe odaklanabiliyor musunuz? Ben çınlamaya uyum sağlayamadığım için odaklanma sorunu da yaşıyorum.

Son düzenleme:
Uyku sorununu nasıl hallediyorsun?

Beyin, cinlama sesini zamanla filtrelemeyi, sesin tehlike arz etmedigini ögreniyor. Ben de ilk baslarda cok sorun yasadim, fakat zamanla alistim. Uyku sorunu yasadigim dönemler kisik seste TV ya da radyo aciyordum. Yatmadan önce papatya cayi gibi stres azaltan veya uyumaya yardimci olan caylar tüketiyorum. Bunun haricinde yatmadan önce 1 saatlik yürüyüs, hafif kosu, spor yapiyorum. Gercekten faydasi oluyor.

Kulak cinlamasi olanlar stresten uzak durmali. Stres, yagli ve tuzlu yiyecekler, kafein ve alkol cinlamayi negatif etkiliyor. Her ne kadar zor oldugunu bilsem de, cinlamayi bir sorun olarak görmekten, ona "kulak" vermekten uzak durmaniz gerekiyor. Demesi kolay, fakat alismasi zor. Yalniz durum bundan ibaret.

Hastaliginizin iyilesmesini gönülden diliyorum. Ben her seyin bir caresi olduguna, sadece caba gösterip arastirmamiz gerektigine inaniyorum. Hicbir zaman kitaptan öteye gidemeyen doktorlarin lafina bakarak pes etmeyin. Insan gerektigi zaman kendinin doktoru olmali. Asla ümitsiz ya da karamsar olmayin.

Eger olur da bununla yasamak zorunda kalirsaniz cekinmeden bana yazabilirsiniz. Hastaliginizi iyilestiremem ama, isinize yarayabilecek bircok öneride bulunabilirim.

Ben çınlamaya uyum sağlayamadığım için odaklanma sorunu da yaşıyorum.

Gayet normal. Önceden böyle bir sorununuz yoktu, fakat su an cinlamaya odaklandiginiz icin beyniniz otomatik olarak bu durumu bir sorun olarak algiliyor. Her sey zamanla düzeliyor.

Odaklanma icin bir de Gingko Biloba haplarina bakin derim. Doktorunuza danistiktan sonra kullanabilirsiniz.

GİNKGO BİLOBA'NIN BAŞLICA FAYDALARI

– Alzheimer belirtilerini azaltır.
– Baş dönmesi, kulak çınlaması ve bunaltı belirtilerine iyi gelir.
– Belleği korur.
– Cinsel gücü artırır.
– Kaygı semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir.
– Kan akışını düzenler, kan pıhtılarının oluşumunu engeller.
– Enflamasyonu azaltmaya yardımcı olabilir.
– Antioksidan özelliği sayesinde göz tansiyonu olarak bilinen glokomun ilerlemesini engeller.
– Enerji verir.
– Bağışıklık fonksiyonunu destekler.
– Uyku kalitesini artırır.

NOT: Ginkgo biloba, alerjik cilt reaksiyonları, ishal, sindirim sorunları, baş dönmesi, baş ağrısı, kas zayıflığı, bulantı ve kalp çarpıntısı gibi yan etkiler gösterebilir. Bu yüzden doktor tavsiyesi alınması tavsiye edilir.

Su siralar ben de kullanmaktayim. Duruma göre iyi geldigi de oluyor, bir ise yaramadigi da.

Ek olarak; Kulak cinlamasi vitamin eksikliginden, dis sorunlarindan, cene eklemlerinden, boyun ve bel agrisindan, burun ve bogazdaki sorunlardan da kaynaklanabiliyor. Eger ses travmasindan kaynaklanmiyorsa her seyi tek tek arastirmaniz gerekiyor.

Son düzenleme:
Beyin, cinlama sesini zamanla filtrelemeyi, sesin tehlike arz etmedigini ögreniyor. Ben de ilk baslarda cok sorun yasadim, fakat zamanla alistim. Uyku sorunu yasadigim dönemler kisik seste TVya da radyo aciyordum. Yatmadan önce papatya cayi gibi stres azaltan veya uyumaya yardimci olan caylar tüketiyorum. Bunun haricinde yatmadan önce 1 saatlik yürüyüs, hafif kosu, spor yapiyorum. Gercekten faydasi oluyor.

Kulak cinlamasi olanlar stresten uzak durmali. Stres, yagli ve tuzlu yiyecekler, kafein ve alkol cinlamayi negatif etkiliyor. Her ne kadar zor oldugunu bilsem de, cinlamayi bir sorun olarak görmekten, ona "kulak" vermekten uzak durmaniz gerekiyor. Demesi kolay, fakat alismasi zor. Yalniz durum bundan ibaret.

Hastaliginizin iyilesmesini gönülden diliyorum. Ben her seyin bir caresi olduguna, sadece caba gösterip arastirmamiz gerektigine inaniyorum. Hiçbir zaman kitaptan öteye gidemeyen doktorlarin lafina bakarak pes etmeyin. Insan gerektigi zaman kendinin doktoru olmali. Asla ümitsiz ya da karamsar olmayin.

Eger olur da bununla yasamak zorunda kalirsaniz cekinmeden bana yazabilirsiniz. Hastaliginizi iyilestiremem ama, isinize yarayabilecek bircok öneride bulunabilirim.

İyi dileklerin için çok teşekkür ederim. Bende senin hastalığının iyileşmesini gönülden diliyorum.
Umarım tıp Tinnitus'un bir tedavisini bulur.
Beyin, cinlama sesini zamanla filtrelemeyi, sesin tehlike arz etmedigini ögreniyor. Ben de ilk baslarda cok sorun yasadim, fakat zamanla alistim. Uyku sorunu yasadigim dönemler kisik seste TVya da radyo aciyordum. Yatmadan önce papatya cayi gibi stres azaltan veya uyumaya yardimci olan caylar tüketiyorum. Bunun haricinde yatmadan önce 1 saatlik yürüyüs, hafif kosu, spor yapiyorum. Gercekten faydasi oluyor.

Hastaliginizin iyilesmesini gönülden diliyorum. Ben her seyin bir caresi olduguna, sadece caba gösterip arastirmamiz gerektigine inaniyorum. Hiçbir zaman kitaptan öteye gidemeyen doktorlarin lafina bakarak pes etmeyin. Insan gerektigi zaman kendinin doktoru olmali. Asla ümitsiz ya da karamsar olmayin.

Gayet normal. Önceden böyle bir sorununuz yoktu, fakat su an cinlamaya odaklandiginiz için beyniniz otomatik olarak bu durumu bir sorun olarak algiliyor. Her şey zamanla düzeliyor.

Odaklanma için bir de gingko biloba haplarina bakin derim. Doktorunuza danistiktan sonra kullanabilirsiniz.

ginkgo Biloba'nın başlıca faydaları

– Alzheimer belirtilerini azaltır.
– baş dönmesi, kulak çınlaması ve bunaltı belirtilerine iyi gelir.
– Belleği korur.
– Cinsel gücü artırır.
– Kaygı semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir.
– Kan akışını düzenler, kan pıhtılarının oluşumunu engeller.
– Enflamasyonu azaltmaya yardımcı olabilir.
– Antioksidan özelliği sayesinde göz tansiyonu olarak bilinen glokomun ilerlemesini engeller.
– Enerji verir.
– Bağışıklık fonksiyonunu destekler.
– Uyku kalitesini artırır.

not: ginkgo biloba, alerjik cilt reaksiyonları, ishal, sindirim sorunları, baş dönmesi, baş ağrısı, kas zayıflığı, bulantı ve kalp çarpıntısı gibi yan etkiler gösterebilir. Bu yüzden doktor tavsiyesi alınması tavsiye edilir.

Su siralar ben de kullanmaktayim. Duruma göre iyi geldigi de oluyor, bir ise yaramadigi da.

Ek olarak; kulak cinlamasi vitamin eksikliginden, dis sorunlarindan, cene eklemlerinden, boyun ve bel agrisindan, burun ve bogazdaki sorunlardan da kaynaklanabiliyor. Eger ses travmasindan kaynaklanmiyorsa her seyi tek tek arastirmaniz gerekiyor.

Ginkgo tableti doktora danışıp kullanacağım. Benimki ses travmasından kaynaklanıyor, bundan eminim. Çünkü yüksek sesten hemen sonra oldu. Ses travmasından kaynaklanan çınlama sanırım en kötüsü değil mi? Vitamin eksikliği olsa yerine koyarım, çene ekleminden olsa çene ameliyatı olurum, ama sesten kaynaklanıyorsa ne yapabilirim bilmiyorum :(

Son düzenleme:
1 dk çok yüksek bir süre değil" demek istedin sanırım. Tinnitus'u biraz araştırdım, süre dışında sesin şiddeti de önemli. Yutkunurken sol kulağımdan hışırtı gibi ses geliyor, sende de oluyor mu? Uyku sorununa çözüm bulabildin mi?
Evet. Yanlış yazmışım. Senin psikolojik olabilir. Çok düşünme yoksa o sesi hep duyarsın. Başka işlerle uğraş aklına getirmemeye çalış. Hışırtı değil de kulağımın içince çıt sesi geliyor arada. Uyku sırasında çınlama artıyor. Sebebini kafa eğilince kan gittiği için olabilir diye düşünüyorum. Uyuduktan sonra sıkıntı yok zaten. Sabah kalktığımda alarm gibi başlıyor çınlamaya moral sıfır.

Geçici bir şey olabilir. Ama KBB doktoruna gitmende fayda var. Ben Tinnitus hastasıyım, bende kalıcı olarak var 3 senedir gitmediğim doktor kalmadı. Umarım Tinnitus değildir...

Evet. Yanlış yazmışım. Senin psikolojik olabilir. Çok düşünme yoksa o sesi hep duyarsın. Başka işlerle uğraş aklına getirmemeye çalış. Hışırtı değil de kulağımın içince çıt sesi geliyor arada. Uyku sırasında çınlama artıyor. Sebebini kafa eğilince kan gittiği için olabilir diye düşünüyorum. Uyuduktan sonra sıkıntı yok zaten. Sabah kalktığımda alarm gibi başlıyor çınlamaya moral sıfır.

Benim de uyku sırasında artış var. Gece yarısı uyandığımda, çınlama yüzünden bir daha uyuyamıyorum. Psikolojik olduğunu sanmıyorum, çünkü uyanır uyanmaz, o sesi düşünmediğim halde kendini duyuruyor. Kulağının dibinde alarm varmış gibi. Sabaha kadar aralıksız uyuyamıyorum. Uyku ilacı kullanıyor musun?

Geçici bir şey olabilir. Ama KBB doktoruna gitmende fayda var. Ben tinnitus hastasıyım, bende kalıcı olarak var 3 senedir gitmediğim doktor kalmadı. Umarım tinnitus değildir...

Öyle olmasını umuyorum. 3 sene boyunca seste ya da şiddetinde değişmeler oldu mu?

Yeni konular

Geri
Yukarı