Kulak Zarım Yırtıldı

Geçmiş olsun, aynı hastalık bendede oldu. Kulağıma ameliyatla tüp taktılar 2 yıl durduktan sonra çıkardılar, şu anda hiçbir sıkıntım yok Allah'a şükür.
Korktuğum yorum geldi sonunda. Efendim sizin kaza nasıl meydana geldi rica etsem anlatır mısınız? :) Yani ne denli bir yırtık söz konusuydu? Kaç gün sonra gittiniz? Doktor farklı tedaviler denedi mi?

Kulaklığa 1000TL üstü meblalar harcayabilen bir insanım ve bazen, bazı frekansları alamadığımı hissettiğim için moda giremediğim oluyor. Müziksiz yapamam ben.

@BilgisayarKurdu Fazla sürmez yakında geçer merak etme. Doktorun bir bildiği vardır. Zaten yama bulunuyor demişsin.

Ek olarak basınç önemli. Sakın elinle burnunu kapatıp o şeyi yapma... Hapşırırken sal gitsin. Ortam neresi olursa olsun, o kulağa ani bir basınç gitmemeli.

İyi bir haber vereyim. Harvard Üniversitesi'nin tıp kitabı var elimde. Oraya baktım şimdi, kulak zarının delinmesiyle ilgili olarak çok az bir yer vermiş (çok önemli değil demektir bu) ve ek olarak herhangi bir sorun olacağını belirtmemiş.

Şu an bile yeni bir zar gelişiyor. Merhaba de.:mutlu:
Yama işleminden önce yanlış yönlendirmeler yüzünden yaptım o içeriden nefes verme olayını. Sağ veya sol kulağımdan dışarı hava hiç kaçmadı nedense, çok hafif verdim zaten çünkü zarar gelebileceğini biliyordum. Basit bir su kaçması zannettik ilk başta. Ama ihmal etmeyip hemen ertesi gün yola koyulduk. Af buyur yemek sonrası şişkinlik olduğunda bile sağ kulağımı kapatıp geğiriyorum ki basınç dengelensin. Hapşırırken asla kendimi sıkmıyorum söylediğin gibi.

Sen umutlu konuşuyorsun ancak diğer arkadaşı ameliyata almışlar ve 2 sene sürmüş iyileşmesi. Bizim doktor da "Korkma iyileşir" tarzı yorumlar yapmayınca korkmadım değil yani.

Yama işleminden önce yanlış yönlendirmeler yüzünden yaptım o içeriden nefes verme olayını. Sağ veya sol kulağımdan dışarı hava hiç kaçmadı nedense, çok hafif verdim zaten çünkü zarar gelebileceğini biliyordum. Basit bir su kaçması zannettik ilk başta. Ama ihmal etmeyip hemen ertesi gün yola koyulduk. Af buyur yemek sonrası şişkinlik olduğunda bile sağ kulağımı kapatıp geğiriyorum ki basınç dengelensin. Hapşırırken asla kendimi sıkmıyorum söylediğin gibi.

Sen umutlu konuşuyorsun ancak diğer arkadaşı ameliyata almışlar ve 2 sene sürmüş iyileşmesi. Bizim doktor da "Korkma iyileşir" tarzı yorumlar yapmayınca korkmadım değil yani.

Doktor sana orta kulak iltihabıyla ilgili bir şey söyledi mi? Onun da pek çok türü var.

ONADRON isimli kulak damlası için "Kulak zarı delik olanlar kesinlikle kullanmamalı" uyarısı mevcut.

Hocam yanlış isem düzeltin ama kulak zarınız yırtılmış, delik değil ki.
Ayrıca şunu da belirteyim ''Kulak zarı yaklaşık 8-9 mm çapında ince ve yuvarlak bir deridir. '' Yani korkmanıza gerek yok bence. Zaten 2mm yırtılmış.

Doktor sana orta kulak iltihabıyla ilgili bir şey söyledi mi? Onun da pek çok türü var.
Hayır bir iltihap durumu söz konusu olmamış, zaten ertesi gün hastahanenin yolunu tuttum, hiç beklemedim. Hiçbir akıntı da yaşanması zaten ilgili süreç boyunca. Şuanda da bir ağrım - sızım yok.

Olur böyle vakalar, Türk polisi yakalar Rıza Baba.
Eğer damlaları düzenli şekilde kullanırsan ve doktorun verdiği öneri varsa vaktinde uygularsan düzelir, düzelmeyecek durum olsa da en azından durumu asgari kayıpla kapatmanı sağlayacaktır.
Ben böyle tahmin ediyorum.

Hocam yanlış isem düzeltin ama kulak zarınız yırtılmış, delik değil ki.
Ayrıca şunu da belirteyim ''Kulak zarı yaklaşık 8-9 mm çapında ince ve yuvarlak bir deridir. '' Yani korkmanıza gerek yok bence. Zaten 2mm yırtılmış.
Travmaya bağlı olaylarda yırtılıyor galiba, delik tanımı ise kulak çöpü ile karıştırırken olan durumlarda mı kullanıyor inan bilmiyorum. Aradaki fark hakkında bir bilgim yok benim de :)

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı