Kulaklık 14 gün içinde iade edilebilir mi?

Tüketici haklarına başvurumu yaptım. 14 günlük cayma hakkı olan bir ürünü kabul etmeme gibi bir şey satıcıya seçenek değil.

Hem insanlar rahat alışverişlerini yapabilsin diye oluşturduğun siteye 14 gün cayma hakkınız bulunmaktadır, içeriğe zarar verilmediği sürece iadeler kabul olacaktır yazılsın hem de iade yaparken hijyen ürünü olduğu için kabul edemeyiz deyin. Bunun tartışmasını yapsan sizin kullandığınız ürünü başkasına sıfır diye satamayız derler. Bu söyledikleri sitelerine övgüyle yerleştirdikleri iade hakkını tamamiyle örtbas etmekte. Çünkü kimse iade ürünü sıfır olarak almak istemez.

Hocam peki iade edebildiniz mi?
Bende 2 gün önce mail attım satıcıya. Cevap vermediler. Bugün tüketici hakları mahkemesine başvuracağım.

Bir de ben kulaklığın yanında çıkan bir tane çıkartmayı kullandım. Sıkıntı olur mu?

Hocam ne oldu çözdünüz mü?

Bende aynı sorunu yaşıyorum. İtopya'dan Razer BlackShark V2 X kulaklık sipariş ettim bugün geldi. Kulaklık aşırı kalitesiz ses seviyesi çok az 7.1 iyi çalışmıyor. 5dk kullandım iade etmek istedim kabul etmediler. 200TL'ye aldığım Rampage kulaklık daha kaliteliydi.
Ses kartınız dandikse 3.5 mm jak uçlu kulaklıklardan iyi performans alamazsınız. Düzgün bir ses kartı lazım. Ses kartıyla uğraşmak istemiyorsanız da USB'den çalışan (kendi ses kartı olan) kulaklıklar alın. Yani, iade ile uğraşıp kabul olmazsa üzülmek yerine ses kartı almayı deneyebilirsiniz.

Ses kartınız dandikse 3.5 mm jak uçlu kulaklıklardan iyi performans alamazsınız. Düzgün bir ses kartı lazım. Ses kartıyla uğraşmak istemiyorsanız da USB'den çalışan (kendi ses kartı olan) kulaklıklar alın. Yani, iade ile uğraşıp kabul olmazsa üzülmek yerine ses kartı almayı deneyebilirsiniz.

İade kabul etmezlerse 2.ele koyacağım. 2.elde satılmazsa dediğiniz gibi yapacağım büyük ihtimal. HyperX Cloud 2 de jak girişli onda aynı sıkıntıyı yaşar mıyım?

Son düzenleme:
İade kabul etmezlerse 2.ele koyacağım çünkü kulaklığın yeşil fiyatı 1500TL. 2.elde satılmazsa dediğiniz gibi yapacağım büyük ihtimal. HyperX Cloud 2 de jak girişli onda aynı sıkıntıyı yaşar mıyım?
1500 liraya alan olmaz ama dene istersen sıfırı 900 lira zaten, yok ben illa kafamda nükleer atık rengi istiyorum diye yeşil almak isteyen varsa da sıfırı 1100 liraymış. V2 modeline mi baktınız acaba fiyat olarak?

Cloud 2 kullanan çoğu kişi çok memnun kalıyor ama bu V2 X için hep ses kartı lazım diyorlardı. Belki Cloud 2 kullananlar da düşük kalitede kullandıklarının farkına varamıyordur. Kullandığım için Void Elite USB önerebilirim, ses kalitesi güzel bence.

İade kabul etmezlerse 2.ele koyacağım. 2.elde satılmazsa dediğiniz gibi yapacağım büyük ihtimal. HyperX Cloud 2 de jak girişli onda aynı sıkıntıyı yaşar mıyım?
Ya da hocam şöyle bi ses kartı alıp deneyin, amazon zaten iadede böyle bir üründe sıkıntı çıkarmaz.

Son düzenleme:
Hyperx cloud 2 kendi ses kartıyla geliyor hocam. Öyle bir sorun olmaz. Bu arada daha cevap gelmedi hakem heyetinden yanıt bekliyorum.

Talebi oluşturdum mail atacağız dediler 2 gündür mail yok. Hakem heyetiyle iade edeceğim illaki anlaşıldı. Aldığım kulaklık cüzzi miktarda olsa 2. el olarak satışa koyardım da biraz pahalı olduğundan mecburiyetteyim. Konuyu açmışken ufaktan araştırmamı yaptım yasal haklarda hijyen diye bir madde geçmemekte. Uğraşta bulunayım ben yine de.

Kulaklık dünya genelinde iade alınmaz aynı hijyen sebei ile. Bizim kanunda öyle bir madde olacaktı ancak "hijyen" olarak geçmiyor, farklı bir tanımlama mevcut. Her ürünü iade edemiyorsunuz.

Kulaklık dünya genelinde iade alınmaz aynı hijyen sebei ile. Bizim kanunda öyle bir madde olacaktı ancak "hijyen" olarak geçmiyor, farklı bir tanımlama mevcut. Her ürünü iade edemiyorsunuz.
Siz muhtemelen bir satıcısınız. Global olarak Yasal cayma hakkında herhangi bir gerekçe bulunmamaktadır. Türkiyenin yeni yasası ile bilgisayar, telefon ve kulakiçi kulaklıklarda iade bulunmamaktadır. Size eleştiride bulunmak istemiyorum ama eğer bilgi sahibi değil iseniz global gibi abartılarda bulunmayın lütfen. 1.5 aydır ürünü iade edememekle beraber yeterince gerginim. Bu şekilde tartışma oluşturmayın, iyi günler.

Siz muhtemelen bir satıcısınız. Global olarak Yasal cayma hakkında herhangi bir gerekçe bulunmamaktadır.

bilgi sahibi değil iseniz global gibi abartılarda bulunmayın lütfen.

Bilgi sahibi miyim? Bir bakalım;
17 yıl kadar uluslararası, yani global; içinde Apple ın da olduğu bir çok büyük markanın perakende ve zincir mağazalar yöneticiliğini yaptım. İç giyim gibi hijyenik ürünlerde ve benzeri tanımlanmış ürünlerde Dünyanın her yerinde iade hakkınız bulunmaz. Teknoloji sektöründe buna kulak içi kulaklıklar ve ayrıca mağazadan satın aldıysanız kulak üstü kulaklıklar da dahil edilmektedir.

Bilginize...

Evet kanunumuzda böyle bir madde var. Hijyen açısından uygun olmayan ürünlerin iadesi mümkün değil ancak kulaklığın (Kulak içi olanları hariç) hijyen açısında sorun teşkil etmediğini düşünüyorum. Bizzat kulaklıkla ilgili bir Hakem Heyeti sürecim olmadı ancak Tüketici Hakem Heyetinde bununla ilgili olumlu sonuç alan bir sürü tüketici de gördüm. Zaten böyle bir durum olsa sadece X firması veya B firması değil hiçbir firma kulaklıkları hijyen sebebiyle iade almaz. Firmaların ürün iadelerinde yaşattıkları problemleri düşünürsek bunu da ciddi bir koz olarak kullanabileceklerini biliyoruz ki somut olayımızda öyle de olmuş. Firmaların bazıları sorun çıkartmıyorken bazılarının ''hijyen'' sebebini ileri sürmeleri ''ya tutarsa'' mantığı gibi geliyor bana. Sizin yerinizde olsam kesinlikle iade için elimden geleni yapıp Tüketici Hakem Heyetine başvururdum ki siz de öyle yapmışsınız zaten. Süreci bizimle de paylaşmanızı rica edeceğim. Geçmiş dönemde bu şekilde yapıp olumlu sonuç aldığımız bir arkadaşımız daha vardı kulaklık için ancak şu an konusunu bulamadım.

Mesafeli satışlar Yönetmeliği Madde 15 - Cayma hakkının istisnaları
Taraflarca aksi kararlaştırılmadıkça, tüketici aşağıdaki sözleşmelerde cayma hakkını kullanamaz:
...
ç) Tesliminden sonra ambalaj, bant, mühür, paket gibi koruyucu unsurları açılmış olan mallardan; iadesi sağlık ve hijyen açısından uygun olmayanların teslimine ilişkin sözleşmeler.

Bilgi sahibi miyim? Bir bakalım;
17 yıl kadar uluslararası, yani global; içinde Apple ın da olduğu bir çok büyük markanın perakende ve zincir mağazalar yöneticiliğini yaptım. İç giyim gibi hijyenik ürünlerde ve benzeri tanımlanmış ürünlerde Dünyanın her yerinde iade hakkınız bulunmaz. Teknoloji sektöründe buna kulak içi kulaklıklar ve ayrıca mağazadan satın aldıysanız kulak üstü kulaklıklar da dahil edilmektedir.

Bilginize...
Alışverişimi internet üzerinden yaptım ve aldığım şey kulaküstü kulaklıktı. Gidip mağazadan test edilip alınan bir ürün değil. Kulaklıklar Türkiye anayasalarında bile iadesi alınmaz diye bir ibare yok. Kulakiçi kulaklıklar için geçerli o. Fakat konunun başlarında bahsetmiş olmam gerekir kulaküstü kulaklık diye. Yani insanları yalan söyleyerek kulaklıklar alınmaz diyerek caydırmaya mı çalışıyorsunuz anlamadım? Kendinizle övünmeden önce bir sorgulamanız gerekli bence.

@LuciFeriaNx
Kulaküstü kulaklıklarda kanunlar tüketicinin arkasında. Fare klavye türü ürünler kulakiçi kulaklıklar harici kabul görmesi gerekli olan ürünler. Şimdi de mağaza savunma yapması için bekleniliyor. Aradan 1 ay geçti daha savunma gelmedi. Bekletmek için de ellerinden geleni yapıyorlar. Ama bu deneyimimi mağazanın tozunun geçtiği her yerde paylaşmayı eksik etmeyeceğim.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı