Kulaklıkta Dahili stereo Önemli midir ?

MrBloo

Decapat
Daha fazla  
Dahili stereo nedir, ne kadar önemlidir, olmaması büyük bir eksiklik midir? Bu iki kulaklıktan birini almayı düşünüyorum, 500₺ bütçem var.

399934

Stereo iki farklı sinyalden iki farklı ses oluşturulmasıdır yani kısaca sağ ve sol kulaklar için farklı birer ses. Sağınızdan gelen bir ses sağ taraftan daha şiddetli gelmesi vesaire.

Mono ise tek sinyalden iki kulağa da aynı sesin iletilmesi, yön tayini yapamazsınız. Ses kaynağının pozisyonu ne olursa olsun aynı sesi duyarsınız.

Kulaklığın doğası stereodur, sanal surround kulaklıklar da özünde stereodur. Sonradan USB ses kartı aracılığı ile sesin çoklu kanalmış gibi simüle edilmesiyle sanal surround oluşur. Koyduğunuz görüntüde ise yanlış girilmiş olmalı, G430 modeli de stereo bir kulaklık. Bunlar takılmamanız gereken gereksiz bilgiler. Zaten 500 TL verip mono bir kulaklık almanız söz konusu dahi olamaz.

Kullanacağınız bilgisayarın dizüstü ise modeli, masaüstü ise anakartını belirtin daha sağlıklı öneriler yapabileyim.

Stereo iki farklı sinyalden iki farklı ses oluşturulmasıdır yani kısaca sağ ve sol kulaklar için farklı birer ses. Sağınızdan gelen bir ses sağ taraftan daha şiddetli gelmesi vesaire.

Mono ise tek sinyalden iki kulağa da aynı sesin iletilmesi, yön tayini yapamazsınız. Ses kaynağının pozisyonu ne olursa olsun aynı sesi duyarsınız.

Kulaklığın doğası stereodur, sanal surround kulaklıklar da özünde stereodur. Sonradan USB ses kartı aracılığı ile sesin çoklu kanalmış gibi simüle edilmesiyle sanal surround oluşur. Koyduğunuz görüntüde ise yanlış girilmiş olmalı, G430 modeli de stereo bir kulaklık. Bunlar takılmamanız gereken gereksiz bilgiler. Zaten 500 TL verip mono bir kulaklık almanız söz konusu dahi olamaz.

Kullanacağınız bilgisayarın dizüstü ise modeli, masaüstü ise anakartını belirtin daha sağlıklı öneriler yapabileyim.
Bilgilendirdiğiniz için çok çok teşekkür ederim anakart modelim(Asus ex-b360 v3) daha önceki anakartımda sound boostu deneyimleme fırsatım oldu ancak bu anakart eskisine göre biraz düşük olduğunu biliyorum ve başıma ne gelicek bilmiyorum

Kulaklıklar ve hoparlörlerle alakalı daha fazla bilgi sahibi olmak için önericeğiniz kaynaklar var mıdır var mıdır ?kulaklık alıcağımdan değil de daha fazla bilgi sahibi olmak ve benim gibi kulaklık alıcak olanlara veya kulaklıklarla ilgili sorun yaşayanlarla yardım etmek için forum sitelerinde çok dolaştığımı fark ettim ve sadece dolaşmakla kalmayıp insanlara yardım da etmek istiyorum.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı