Kullanılan beyaz eşya için değişim veya iade hakkı

Parlement

Femtopat
Selam arkadaşlar, 4 ay önce Bosch mağazasından komple 3'lü ankastre ve (10 kg 1200 devir Bosch çamaşır makinesi) satın aldım. Servis ürünlerin kurulumunu gerçekleştirdi ve çamaşır makinesi ilk geldiği günden beri normal çamaşır yıkama esnasında takır takur ses geliyor, tambur sesi. İnternetten aynı ürünün şikayetlerine ulaştığımda bu konudan bir tek ben muzdarip olmadığımı anladım. Bu ürün için değişim ve iade yapma hakkım var mı?

Ürün ciddi anlamda beni ses konusunda zor duruma sokuyor, daire sakinlerinden ses yüzünden tartışma yaşıyoruz.

Dosya Ekleri

• bosch-wga252x0tr-a-1200-devir-10-kg-z.jpg
    bosch-wga252x0tr-a-1200-devir-10-kg-z.jpg
    38,7 KB · Görüntüleme: 90
Maalesef kullanılmış ürünlerde değişim iade hakkı yok. Ancak servis ürünün kusurlu olduğuna karar verirse yetkili servis değişim iadeyi onaylayabiliyor. Servisi çağırıp, servis raporu aldıktan sonra THH başvurma yolunu deneyebilirsin ama. THH bilirkişi gönderip, belki iadeyi onaylar.

Değişim ve ya iade yapacaklarını sanmıyorum. Serviste onarım yolunu izler. Eğer onarıma sıcak bakmıyorsanız bölgenizdeki Tüketici Hakem Heyetine başvuru yapıp iade ve ya değişimini isteyebilirsiniz.

Değişim veya iade yapacaklarını sanmıyorum. Serviste onarım yolunu izler. Eğer onarıma sıcak bakmıyorsanız bölgenizdeki tüketici hakem heyetine başvuru yapıp iade veya değişimini isteyebilirsiniz.

Anladım, değişim onaylanırsa şöyle bir soru işareti var aklımda ürün ben 4 ay önce 8.900 almıştım. Şu an 14.600 civarında fiyatları bu konu nasıl çözüme kavuşur.

Değişim çıkarsa bire bir aynı ürünle değiştirirler. Ancak iade onayı verirlerse 8900 TL iade yaparlar. THH başvuracaksanız kesinlikle iade işaretlemeyin. Misli ile değişim seçeneğini seçin. İadeyi seçerseniz onayda gelirse para iadesi yapıp geçiyorlar.
THH'den iadeyi seçerseniz iade kararı da çıkarsa 8900 TL'yi almaktan başka çareniz kalmaz.

Değişim çıkarsa bire bir aynı ürünle değiştirirler. Ancak iade onayı verirlerse 8900 TL iade yaparlar. THH başvuracaksanız kesinlikle iade işaretlemeyin. Misli ile değişim seçeneğini seçin. İadeyi seçerseniz onayda gelirse para iadesi yapıp geçiyorlar.
THH'den iadeyi seçerseniz iade kararı da çıkarsa 8900 TL'yi almaktan başka çareniz kalmaz.
anladım teşekkürler herşey için

Ürünün tarafınıza tesliminden itibaren 6 aylık süreçte ortaya çıkan ayıplar teslim tarihinde var olduğu sayılır. Malın ayıplı olmadığının ispatı da satıcıya aittir. O açıdan ürünü ne zaman aldığınız önem arz etmektedir. Ayrıca ayıp ortaya çıkar çıkmaz da satıcıya bildirim yükümlülüğü tüketiciye aittir. Makul sürede bildirimi yapmazsanız ürünü bu haliyle kabul etmiş sayılırsınız.

Ayıplı ürünlerde iade, değişim veya onarım sizin tercihinize bağlı bırakılmıştır. Tüketicinin Korunması Hakkında Kanundan kaynaklanan seçimlik haklardan hangisini kullanacağını seçme hakkı tamamen tüketicinin tasarrufuna bırakılmıştır. Yani satıcı sizi herhangi bir seçimlik hakkı kullanmaya zorlayamaz. Tek istisnası ayıpsız misli ile değişim. Bu istisna da kanun maddesinde ''imkan varsa'' şeklinde belirtilmiş. Bunun dışında satıcı firma sizi herhangi bir seçimlik hakkı kullanmaya zorlayamaz.

Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun - Madde 11:
(1) Malın ayıplı olduğunun anlaşılması durumunda tüketici;
a) Satılanı geri vermeye hazır olduğunu bildirerek sözleşmeden dönme,
b) Satılanı alıkoyup ayıp oranında satış bedelinden indirim isteme,
c) Aşırı bir masraf gerektirmediği takdirde, bütün masrafları satıcıya ait olmak üzere satılanın ücretsiz onarılmasını isteme,
ç) İmkân varsa, satılanın ayıpsız bir misli ile değiştirilmesini isteme,
seçimlik haklarından birini kullanabilir. Satıcı, tüketicinin tercih ettiği bu talebi yerine getirmekle yükümlüdür.

Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun - Madde 10 (İspat Yükü)
Teslim tarihinden itibaren altı ay içinde ortaya çıkan ayıpların, teslim tarihinde var olduğu kabul edilir. Bu durumda malın ayıplı olmadığının ispatı satıcıya aittir. Bu karine, malın veya ayıbın niteliği ile bağdaşmıyor ise uygulanmaz.

Türk Borçlar Kanunu - Madde 223 (Gözden Geçirme ve Satıcıya Bildirme)
Alıcı, devraldığı satılanın durumunu işlerin olağan akışına göre imkân bulunur bulunmaz gözden geçirmek ve satılanda satıcının sorumluluğunu gerektiren bir ayıp görürse, bunu uygun bir süre içinde ona bildirmek zorundadır.

Alıcı gözden geçirmeyi ve bildirimde bulunmayı ihmal ederse, satılanı kabul etmiş sayılır. Ancak, satılanda olağan bir gözden geçirmeyle ortaya çıkarılamayacak bir ayıp bulunması hâlinde, bu hüküm uygulanmaz. Bu tür bir ayıbın bulunduğu sonradan anlaşılırsa, hemen satıcıya bildirilmelidir; bildirilmezse satılan bu ayıpla birlikte kabul edilmiş sayılır.

Ürünün tarafınıza tesliminden itibaren 6 aylık süreçte ortaya çıkan ayıplar teslim tarihinde var olduğu sayılır. Malın ayıplı olmadığının ispatı da satıcıya aittir. O açıdan ürünü ne zaman aldığınız önem arz etmektedir. Ayrıca ayıp ortaya çıkar çıkmaz da satıcıya bildirim yükümlülüğü tüketiciye aittir. Makul sürede bildirimi yapmazsanız ürünü bu haliyle kabul etmiş sayılırsınız.

Ayıplı ürünlerde iade, değişim veya onarım sizin tercihinize bağlı bırakılmıştır. Tüketicinin Korunması Hakkında Kanundan kaynaklanan seçimlik haklardan hangisini kullanacağını seçme hakkı tamamen tüketicinin tasarrufuna bırakılmıştır. Yani satıcı sizi herhangi bir seçimlik hakkı kullanmaya zorlayamaz. Tek istisnası ayıpsız misli ile değişim. Bu istisna da kanun maddesinde "imkan varsa" şeklinde belirtilmiş. Bunun dışında satıcı firma sizi herhangi bir seçimlik hakkı kullanmaya zorlayamaz.

Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun - Madde 11:
(1) Malın ayıplı olduğunun anlaşılması durumunda tüketici;
A) Satılanı geri vermeye hazır olduğunu bildirerek sözleşmeden dönme,
B) Satılanı alıkoyup ayıp oranında satış bedelinden indirim isteme,
C) aşırı bir masraf gerektirmediği takdirde, bütün masrafları satıcıya ait olmak üzere satılanın ücretsiz onarılmasını isteme,
Ç) İmkân varsa, satılanın ayıpsız bir misli ile değiştirilmesini isteme,
Seçimlik haklarından birini kullanabilir. Satıcı, tüketicinin tercih ettiği bu talebi yerine getirmekle yükümlüdür.

Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun - Madde 10 (İspat Yükü)
Teslim tarihinden itibaren altı ay içinde ortaya çıkan ayıpların, teslim tarihinde var olduğu kabul edilir. Bu durumda malın ayıplı olmadığının ispatı satıcıya aittir. Bu karine, malın veya ayıbın niteliği ile bağdaşmıyor ise uygulanmaz.

Türk Borçlar Kanunu - Madde 223 (Gözden Geçirme ve Satıcıya Bildirme)
Alıcı, devraldığı satılanın durumunu işlerin olağan akışına göre imkân bulunur bulunmaz gözden geçirmek ve satılanda satıcının sorumluluğunu gerektiren bir ayıp görürse, bunu uygun bir süre içinde ona bildirmek zorundadır.

Alıcı gözden geçirmeyi ve bildirimde bulunmayı ihmal ederse, satılanı kabul etmiş sayılır. Ancak, satılanda olağan bir gözden geçirmeyle ortaya çıkarılamayacak bir ayıp bulunması hâlinde, bu hüküm uygulanmaz. Bu tür bir ayıbın bulunduğu sonradan anlaşılırsa, hemen satıcıya bildirilmelidir; bildirilmezse satılan bu ayıpla birlikte kabul edilmiş sayılır.

Anladım ben ürünü alırken sessiz ve uzun ömürlü olmasını belirtmiştim satıcıya. Satıcı mağaza bana bu ürünü önerdi sessiz ve yorgan yıkama tarzında yıkama özellikleri olduğunu belirtti zaten çok aktif olarak ürünü kullanmıyorum toplasanız 5 6 defa açmışımdır. Bu ses zamanla gider düşüncesi ile iletişime geçmedim ürünü alalalı tam 4 ay oluyor tum kurulum her şeyi servis yaptı. Umarım dediğiniz gibi değişim ile sonuçlandırabilirim su süreci.

Yeni konular

Geri
Yukarı