Kullanılmamış 2 senelik ekran kartının termal macunu kurur mu?

coldwalker

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar yakın zamanda 2. el ekran kartı aldım(MSI RX580 Gaming X 8 GB) fakat kart hiç kullanılmamış ve 2-2.5 senedir depoda duruyor.
Sorunum şu; ekran kartını taktığımda oyunlarda biraz fazla ısınıyordu örnek olarak PUBG, AC Valhalla ve Spider-Man gibi oyunlarda kart 72 73 derece oluyor Max 78 derece olduğunu gördüm. Belki havalar sıcak normal diyen olabilir bilmiyorum değerler normal mi ama bana biraz fazla geldi ve merak ettiğim şey kart kullanılmadan 2.5 sene kadar bir süre depoda beklediği için kartın termal macunu kurumuş olabilir mi?
(Kartın kullanılmadığına eminim eniştemin çalıştığı iş yerinden aldım depoda fazlalıkmış o yüzden ürünün 0 olduğuna emin misin diye sormayın.)
(Önemi var mı bilmiyorum ama eklemek istedim sistemimde ekran kartı darboğazı var işlemcim karttan daha güçlü belki etki ediyordur bilmiyorum belirtmek istedim.)
Sistem: i5 9400F.
RX580 Gaming X 8g.
16 GB RAM.
480GB SATA SSD.

Dosya Ekleri

• IMG_20230526_203728.jpg
    IMG_20230526_203728.jpg
    67,4 KB · Görüntüleme: 17
  • IMG_20230526_203715.jpg
    IMG_20230526_203715.jpg
    76,4 KB · Görüntüleme: 25
Hocam öncelikle sıcaklıklar dert edilecek halde değil. 2. olarak kasanın hava sirkülasyonu kötü olduğu için sıcaklık değerleri normale göre yüksek.

Hocam kart "dert edilecek halde değil" içimi rahatlattı fakat işlemcim stok fanla çalışıyor ve iyi bir işlemci olmasına rağmen 80 85 derecelere çıkıyor, sabah soğutucu sipariş ettim içinden termal macun çıkıyor o macunu ekran kartına da sürebilirim bir farkı olmuyor değil mi?
(Bir de bilginiz varsa eğer işlemcim 65TDP, internetten sipariş ettiğim fan 95TDP. İşlemciyi soğutması için yeterli olacaktır değil mi? İnternette işlemcinizin 20 25 TDP üstünü almanız yeterli olacaktır diyorlardı.)

Hocam kart "dert edilecek halde değil" içimi rahatlattı fakat işlemcim stok fanla çalışıyor ve iyi bir işlemci olmasına rağmen 80 85 derecelere çıkıyor, sabah soğutucu sipariş ettim içinden termal macun çıkıyor o macunu ekran kartına da sürebilirim bir farkı olmuyor değil mi?
(Bir de bilginiz varsa eğer işlemcim 65TDP, internetten sipariş ettiğim fan 95TDP. İşlemciyi soğutması için yeterli olacaktır değil mi? İnternette işlemcinizin 20 25 TDP üstünü almanız yeterli olacaktır diyorlardı.)
Hocam evet o macunu ekran kartı için kullanabilirsiniz. Eğer bilginiz yoksa bilen birine yaptırmakta fayda var macun işini. Fan hakkında bir bilgim yok. + olarak macunun kalitesine de dikkat etmenizi öneririm.

Ve ekran kartı 80+ çalışmadıkça sıkıntı yok.

Hocam evet o macunu ekran kartı için kullanabilirsiniz. Eğer bilginiz yoksa bilen birine yaptırmakta fayda var macun işini. Fan hakkında bir bilgim yok. + olarak macunun kalitesine de dikkat etmenizi öneririm.

Ve ekran kartı 80+ çalışmadıkça sıkıntı yok.

Şimdiye kadar 80 üstüne çıktığını görmedim.
Macunu kendim sıkarım internetten benim kart modelinin yapılma videolarını izledim.
Macun markası Dark Freezer hocam kalitelimi bilgin var mı?

Geri
Yukarı