Kullanmaya değer Linux distro önerisi

@Acerdll Hocam yanlış anlamayın, belki bilmiyorsunuzdur diye diyorum. Bir dağıtım kullanırken birden fazla masaüstü ortamı kullanabiliyorsunuz, biliyorsunuz değil mi? Yukarıda arkadaş saymış Gnome vs... Onları dağıtımınızı değiştirmeden kurabiliyorsunuz.

Eski bilgisayarımda zamanında 1 haftada 20'den fazla distro denedim. Şimdide W8.1deyim oda sıktı artık kardeşim vs kullanıyor bundan dolayı tekrar aramaya koyuldum.
NVIDIA 9600M GS ekran kartı sürücüsünün sorunsuz çalışması gerek bunu da EndeavourOS ve Mint'te gördüm şimdiye kadar sizce bu ikisinden hangisi güzel? İkisini de uzun zaman kullandım bu bilgisayarda. MX Linux var oda Mint kopyası gibi geldi. Diğer bazı distrolarda eski sürücüleri desteklemiyorlar. Deneyimim ciddi şekilde var Linux konusunda tüm paket yöneticileriyle vs. bundan dolayı kullanım açısından sorun yok. EndeavourOS mu yoksa Mint mi ikilemdeyim. Görüşlerinizi bekliyorum.

sistem:

Intel Core 2 Duo.
3GB RAM.
NVIDIA 9600M GS.
256 GB HDD.
Distrolar arası dehşet bir fark yok taban aynıysa. Ubuntu olur, Fedora olur.

@Acerdll Hocam yanlış anlamayın, belki bilmiyorsunuzdur diye diyorum. Bir dağıtım kullanırken birden fazla masaüstü ortamı kullanabiliyorsunuz, biliyorsunuz değil mi? Yukarıda arkadaş saymış Gnome vs... Onları dağıtımınızı değiştirmeden kurabiliyorsunuz.
sudo dnf install gnome-desktop.

Arch Linux'ta baseiso kurulumunu oldukça seviyorum düşünmüyorum.

Ne hız sorunu? İnternet miydi? Arch'larda hız sorunu yaşamanız pek olası değil. Repolarınız yavaştır, reflector ile güncellersiniz.

Ekran kartı yada performanssal ise de milyon tane şey var sorununuzu söyleyin çözüm bulalım.

Arch'ta 340 sürücüsü var bu arada ama eski kernel ile kullanmalısınız.
Base kurulumu bende çok severim.
Sence Cachy Os kullansın bence paketleri optimize ediyor kurarken.
Eğer kullanabilirse bence pencere yöneticisi kullansın çünkü çok az yer kaplıyor ve çok az ram kullanıyor tabi Linux'ta deneyimliyse.

Base kurulumu bende çok severim.
Sence cachy OS kullansın bence paketleri optimize ediyor kurarken.
Eğer kullanabilirse bence pencere yöneticisi kullansın çünkü çok az yer kaplıyor ve çok az RAM kullanıyor tabii Linux'ta deneyimliyse.

Linux deneyimim tabii var ama olay şu ben arada bu bilgisayara geçiyorum. Bunda küçük kardeşim video izliyor oyun oynuyor (Roblox, MC vs) EndeavourOS geçtim kurdu güzelce driverı masaüstü olarak da lqxt kurdum. Önerilerinize hâlâ açığım sorun yok.

Distrolar arası dehşet bir fark yok taban aynıysa. Ubuntu olur, Fedora olur.

sudo dnf install gnome-desktop.
Taban aynı biliyorumda mint ağırlaşmış yoksa ondan dönmezdim güzeldi. Hâlâ öyle geliyor xubuntu vs haricinde saf ubuntu varsa yine ona geçerim.

Linux deneyimim tabii var ama olay şu ben arada bu bilgisayara geçiyorum. Bunda küçük kardeşim video izliyor oyun oynuyor (Roblox, MC vs) EndeavourOS geçtim kurdu güzelce driverı masaüstü olarak da lqxt kurdum. Önerilerinize hâlâ açığım sorun yok.
Yay ne biliyormusun mağaza olarak ne kullanıyorsun?

manjaro veya mintin xfce surumlerini kullana bilirsin hafifler baya eger kura bilirsen archlinux xfce kur

Tabikide biliyorum dostum. Arch üzerinde kullandım kaç defa. Mağaza olarak flatpak vs kullanmıyorum normal düz aur yada arch sitesinden kuruyorum diğer normal mağazalar çok yavaş.
Sana grafik arayüzlü mağaza konusunda yardımcı olabilirim istersen Gnome yazılımlar güzel ama biraz yavaş ben pamac kullanıyorum mesela ve aslında bence senin kullandığın mağaza yavaş bende çok hızlı yükleniyor benim ram'de 4gb.

En az ram kullanan mağaza pamac ama tasarım olarak pek kullanıcı dostu değil ve güzel görünmüyor istersen pamac kur.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı