Kuran'da yer alan peygamber ve melek isimleri nereden geliyor?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Konunun amacını anlayamadım. Birtakım bilgiler vermişsin de bunları eleştirelim mi? Ne istiyorsun?

Tamı tamına 124 bin Peygamber vardır.
Sizin dediğinize bakılırsa her millete her Peygamber gönderilecek anlayışı var sizde herhalde.

Unutma kardeşim o millet dediklerinin hepsi Hz.Adem(A.s)Soyundan geldiği için Allah Her Topluma Peygamber Gönderdik demiştir.

Bu kısmı pek anlamadım. Hz. Adem soyundan gelmek peygamberlik işaretiyse ben de peygamber olmuyor muyum, bu mantıkla?

124 Bin peygamberden japonlara gönderilen 10 tanesinin ismini rica edebilir miyim? Bunların hepsini de Arap'lar sahiplenmiş olamaz değil mi? Bir akıllı onlar değil ya.

Bu kısmı pek anlamadım. Hz. Adem soyundan gelmek peygamberlik işaretiyse ben de peygamber olmuyor muyum, bu mantıkla?

124 Bin peygamberden japonlara gönderilen 10 tanesinin ismini rica edebilir miyim? Bunların hepsini de Arap'lar sahiplenmiş olamaz değil mi? Bir akıllı onlar değil ya.
Hz. Adem soyundan gelen herkes peygamber mi olmuş?

İlk peygamber Hz.Adem (a.s)' dan beri bu güne kadar tek bir kurallar silsilesi ve tek bir din ile tam sayı net olmasada 125 bin veya 225 bin peygamber gönderilmiştir.

Bazı peygamberler şeriatı daha geniş coğrafyalara yaymış bazıları ise bölgesel kalmıştır. (örneğin ulaşılması zor bir bölgede ada veye uzak sibirya bölgelerine oradan bir kişinin seçilmesi gibi).

ilk insandan beri aynı kurallar aynı yaratıcıdan geldiğine göre bildigin bütün dinlerde bu öğretilerden alıntı yapmıs olması abartı olamaz.

Bulunan en eski yazıtlar Sümerler'e ait diye tüm dinler oradan esinleniş demek cok saçma olur çünkü o yazıtlar bulunmadan once de (1961 yılında bulunmustur) başka eski yazıtlar en eski olarak kabul ediliyordu.

ilk mesaja bakacak olursakda . Aynı kişilerden aynı olaylardan bahsederken bir kitap ali bir kitap veli mi demeliydi. benim ismimde Türkçe de Ahmet ; Arapça ve Farsça'da Ahmed şeklinde yazılıyor.

"Kuvvetli bir rivayete göre Dünya'ya gönderilen peygamberlerin sayısı 124 bin, diğer rivayete göre de 224 bindir. Bunlardan sadece 25 tanesinin ismi Kur'an'da geçmektedir."

Benim inancım budur. Farklı inanca sahip kişilere de saygı duyarım.

Hz. Adem soyundan gelen herkes peygamber mi olmuş?

Ben öyle bir şey demiyorum.

Kuzey ve Güney Amerika, Asya, Avrupa, Avustralya kitalarindaki halklara hangi peygamberler geldi söyle bakalim? Bu kitalarin peygamberlerden haberi yok, peygamberlik bir Ortadoğu adetidir.

Unutma kardeşim o millet dediklerinin hepsi Hz.Adem(A.s)Soyundan geldiği için Allah Her Topluma Peygamber Gönderdik demiştir.

"Kuvvetli bir rivayete göre Dünya'ya gönderilen peygamberlerin sayısı 124 bin, diğer rivayete göre de 224 bindir. Bunlardan sadece 25 tanesinin ismi Kur'an'da geçmektedir."

Hocam, kuvvetli bir rivayete göre diyorsunuz fakat kesin dediğiniz bilgi kaynağınızda bile 25 tanesinin ismi geçiyor. Şimdi, kanıt olmadan inanmamızı nasıl bekliyorsunuz?

@Brexit Dostum, o mesajım soru amaçlıydı. Yukarıda alıntıladığım yerde bu şekilde olduğu idda edilmiş.

Hocam, kuvvetli bir rivayete göre diyorsunuz fakat kesin dediğiniz bilgi kaynağınızda bile 25 tanesinin ismi geçiyor. Şimdi, kanıt olmadan inanmamızı nasıl bekliyorsunuz?
Din böyle bir şeydir. Kanıtlanamayacak şeyler silsilesidir. Daha çok gönlünden geçtiğine inanırsın. Bilimsel bir şeymiş gibi dinden kanıt istersen, her inançta tıkanırsın.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı