Kuşlar ruhani varlıkları görebilirler mi?

TheBigLemonHD

Decapat
Yer
Denizli
Bir tane 6 yaşında muhabbet kuşum ve bir tane 1 yaşında papağanım var. İkisini de yavruyken aldım. İkisi de gayet uysal ve beni çok seviyorlar ve sadece uyumak için kafese giriyorlar onun dışında hep dışarıda odanın içinde geziyorlar, ama bazen bir anda gözlerini belirli bir noktaya kilitliyorlar ve bir süre sonra ürküp bağırarak etrafta uçuşmaya başlıyorlar. İster benimle beraberken ister de yalnız başına kaldıklarında yapıyorlar bunu. Bulundukları odada dikkatlerini çekip onları korkutacak herhangi bir şey yok. Zaten 1 senedir de aynı odada duruyorlar bunu yaklaşık 10 aydır (belki daha uzun süredir fark etmemiş veya dikkat etmemiş olabilirim) yaşıyorum ve herhangi mantıklı bir açıklama bulamadım. Sizce kuşlar ruhani varlıkları görebiliyor olabilir mi?

“Hiç kedinizin veya köpeğinizin sizin görmediğiniz bir şeyleri gördüğünü hissettiğiniz oldu mu? Böyle hissettiyseniz yeni yapılan bir çalışmaya göre haksız olmayabilirsiniz. Kediler, köpekler ve diğer memelilerin ultraviyole ışığı görebildiği düşünülüyor, bu da onlara bizim görebildiğimiz dünyanın ötesinde yeni bir dünyanın kapılarını açıyor.

Londra'da, City Üniversite'sinin yaptığı açıklama. Onlar ruhani varlık olarak bahsetmiyor fakat, insanın göremeyeceği şeyleri görebildiklerinden bahsediyorlar.

İslami olarak bir açıklama isterseniz, sanırım evet görebiliyorlar.

İslam kaynaklarında Azrail ve Cebrail’in ve Allah’ın takdir ettiği diğer bazı meleklerle cinlerin de farklı şekillerde temessül ederek insanlara ve hayvanlara görünebileceklerine dair görüşler vardır. (bk.Aynî, Umdetü’l-Kari, VII, 102; Razi, Mefatihu’l-Gayb, XIV, 54; Ferra, el-Mutemed fi Usüli’d-Din, s. 174-175; Nursi, Sözler, (20), 235)

Yeni konular

Geri
Yukarı