Kuşumun burnunda olan değişik katman

Sürekli yok fakat 15-25 dakika arasında kaşıyor benim gözlediğime göre ve gözlemime göre.
O her kuşta olur, şu anlık kuşta bir problem yok, dediğim gibi kızgınlık döneminde. Ama kuşun kafasında kelleşme olursa, göz kenarlarında dökülme olursa mantardan söz edilebilir. Öyle bir durum gördüğünüzde ya bu konuya mesaj atın ya da yeni bir konu açın, ben size yardımcı olurum.

Kuşunuz dişi bir kuş ve kızgınlık döneminde. Cere ortasındaki kabarıklıktan emin olamadım ama kızgınlık dönemine girdiğinden kaynaklı olduğu yüksek bir ihtimal.

Büyük ihtimalle arkadaşın dediği gibi bir kızgınlık dönemi belirtisi olabilir, ek olarak kafesinde kalamar taşı, mineral blok vs. yoksa onları temin et gaga sağlığı için ve evinizde elma sirkesi(doğal) var ise su ile yarı yarıya karıştırıp pamuk yardımıyla gagasını silebilirsin, pamuğu çok sulu bırakma hafif nemli olsun ve sirken sertse su miktarını attırabilirsin.

Son düzenleme:
Büyük ihtimalle arkadaşın dediği gibi bir kızgınlık dönemi belirtisi olabilir, ek olarak kafesinde kalamar taşı, mineral blok vs. yoksa onları temin et gaga sağlığı için ve evinizde elma sirkesi var ise su ile yarı yarıya karıştırıp pamuk yardımıyla gagasını silebilirsin, pamuğu çok sulu bırakma hafif nemli olsun ve sirken sertse su miktarını attırabilirsin.
Sirke kuşlarda mantarı tedavi etmek yerine daha kötü yapıyor. Şu anlık hiç bir şey yapmasına gerek yok, anormal bir durum olursa yazar zaten.

Öncelikle selam arkadaşlar. Kuşumun neredeyse 1 aydır olan, burnunda maviden bu renge dönen değişik bir katgman var. Sonra böyle kabuk bağladı. Çok korkuyorum bir şey olacak diye, ne yapmalıyım?
Gaga taşı kullanıyor musunuz?

Özellikle muhabbet kuşları bu tarz sorunları kendileri gaga taşı yardımıyla atlatıyor :)

Sirke kuşlarda mantarı tedavi etmek yerine daha kötü yapıyor. Şu anlık hiçbir şey yapmasına gerek yok, anormal bir durum olursa yazar zaten.

Açıkcası bilinçli kullanılan sirke de sorun olmuyor arada bir gagasına pamuk yardımıyla silerim özellikle gagası deri atmaya başlayınca süreci hızlandırıyor ve daha rahat ediyor. Ek olarak doğal elma sirkesini 2-3 haftadir bir 1-2 damla olarak suyuna katar bir gün içiririm ve şu ana kadar herhangi bir veterinere sorduğumda sorun yaratmayacağını ve iyi yönde etkisi olduğunu söylediler.

Açıkcası bilinçli kullanılan sirke de sorun olmuyor arada bir gagasına pamuk yardımıyla silerim özellikle gagası deri atmaya başlayınca süreci hızlandırıyor ve daha rahat ediyor. Ek olarak doğal elma sirkesini 2-3 haftadir bir 1-2 damla olarak suyuna katar bir gün içiririm ve şu ana kadar herhangi bir veterinere sorduğumda sorun yaratmayacağını ve iyi yönde etkisi olduğunu söylediler.
Ben de sıkıntı çıkardığını biliyorum, lazım olmadıkça sirkeyi kuşlara yakın tutmamak lazım, ağır bir malzeme sonuçta. Arkadaş kuşta bir sıkıntı olmadığını söyledi, şuan bu tür şeylere gerek yok.

Ek olarak sirkeyi gagadaki mantar tedavisi için önermedim.
Ben de sıkıntı çıkardığını biliyorum, lazım olmadıkça sirkeyi kuşlara yakın tutmamak lazım, ağır bir malzeme sonuçta. Arkadaş kuşta bir sıkıntı olmadığını söyledi, şu an bu tür şeylere gerek yok.

Söylediğim gibi suyla seyreltmek gerekiyor ve özellikle sirkesi sertse daha fazla sulandırmasını söyledim.

Büyük ihtimalle arkadaşın dediği gibi bir kızgınlık dönemi belirtisi olabilir, ek olarak kafesinde kalamar taşı, mineral blok vs. yoksa onları temin et gaga sağlığı için ve evinizde elma sirkesi(doğal) var ise su ile yarı yarıya karıştırıp pamuk yardımıyla gagasını silebilirsin, pamuğu çok sulu bırakma hafif nemli olsun ve sirken sertse su miktarını attırabilirsin.
Gagasını kaşıma taşı ve elma sirkeside var ama çok sertsuyunu
Gaga taşı kullanıyor musunuz?

Özellikle muhabbet kuşları bu tarz sorunları kendileri gaga taşı yardımıyla atlatıyor :)
Tam önünde öpmeye çalışıyor 🙂
Sirke kuşlarda mantarı tedavi etmek yerine daha kötü yapıyor. Şu anlık hiçbir şey yapmasına gerek yok, anormal bir durum olursa yazar zaten.

Şu anda yapılacak veya koyulacak herhangi bir şey var mı yağmur?

Elma sirken market sirkesiyse yapma zaten, doğal ise çok sert diyorsanda bol miktarda suya çok az dökerek seyreltebilirsin kokusunu fazla almayana kadar eğer yaparsan pamuğu iyice sık çok az nemli kalsın. Ben kendi canım için arada bir yaparım ikimizde memnunuz hatta çoğu zaman hoşunada gidiyor.

Geri
Yukarı