Kuzenime dava açabilir miyim?

Küfür etme, tehtid varsa savcılığa şikayette bulunabilirsiniz. Ayrıca küfürlü mesajlar atan hesapların ona ait olduğunu kanıtlarsanız kişinin huzurunu bozma suçuna girebilir. Bir avukatla konuşup hakkınız arayın derim.

@DoktorBey19 Kaybedersen dava masrafı + karşı tarafın avukatlı ücreti yansıtılabiliyor haberin olsun.
Teşekkürler hocam.

Güncel.

Küfür etme, tehtid varsa savcılığa şikayette bulunabilirsiniz. Ayrıca küfürlü mesajlar atan hesapların ona ait olduğunu kanıtlarsanız kişinin huzurunu bozma suçuna girebilir. Bir avukatla konuşup hakkınız arayın derim.

@DoktorBey19 Kaybedersen dava masrafı + karşı tarafın avukatlı ücreti yansıtılabiliyor haberin olsun.
Hocam az önce son kısmı farketmemişim şimdi sormak istiyorum. Bu karşı tarafın avukat ücretinin bana yansıması kaybedersem kesin olarak oluyor mu?

Son düzenleme:
Merhaba. Bugün benden yaşlarca büyük olan kuzenimle (23 yaşında) bir kavga ettik. Olay şu; Steam'den bir sürü yayın açma isteği ve mesaj göndererek beni rahatsız etti. Ben de onu sadece bir kez "l*n" kelimesini kullanarak uyardım diye bu konularda hassas olan babama mesajlarımı yolladı + bazı sahte mesajlarımı yolladı (fake WhatsApp uygulamaları ile ayarlamış). Attığı fotoğraflarda ona sayısız hakaretler ediyordum ama öyle bir şey yapmamıştım gerçekte. Instagram hikayesinde beni etiketleyerek bir sürü küfür yazdı. O hikayesinden sonra birkaç yaşı büyük arkadaşı da Instagram hesabıma mesaj atarak şahsıma çok fazla hakaret etti. Bazı kızdığı insanları da depremzedeler ile dalga geçti diye paylaşıp milleti onlara kışkırtıyordu. Bana da muhtemelen aynısını yapmıştır. Instagram hesabıma hala arada bir küfürler geliyor sahte hesaplardan (kendisi mi yapıyor farklı insanlar mı bilmiyorum) ve kendisi de bana WhatsApp'tan birkaç hakaret etti. Ben, onun bana yaptıklarından katlarca fazlasını yapabilirim ancak hala saygımı bozmamayı tercih ediyorum. Babam da ilgilenmez zaten. O senin büyüğün istediğini der ama sen diyemezsin diyor.

Bu arada tüm sülalemiz onun akli dengesinin bozuk olduğunu söylüyor (yani dengesiz biri, onun dışında sorunu yok diye biliyorum). O yüzden konuşarak anlaşmaya çalışamam ve olayın o kısmını çoktan geçtik. Yaptıklarını ağır şekilde ödetmek istiyorum.

Şimdi size sormam gerekenleri sorayım.
1) Dava süreci nasıl işler?
2) Sonuçsuz kalır mı?
3) Sizce dava açmak bu olay için gereksiz mi?
Teşekkürler.

Yargıda çekirdek ailendekilere bile dava açma hakkın vardır. Ama böyle bir olay takipsizlik verilir dosya öyle kalır bence. Sen saygını boz bunun ağzını burnunu kır sülale de rahatlasın sen de rahatla. Öyle büyük olmaz.

Dava açma hakkın var. Dava açtığında kişi en yakın karakoldan çağıralacak ifadesi alacaktır. Aileler bunu duyduğunda devreye girip seni vazgeçmen için ikna edemek isteyecekler. Savcı dosyayı uzlaştırmama memuruna verecektir. Sana ne isteğini soracak ( özür dilemesini, bir daha böyle yapmamasını yada şuraya bu kadar bağışta bulunsun gibi yada kitap okumasını bile isteye bilirsin). Çok fazla birşey çıkmıyor böyle davalardan 3 ay habis 5 yıl içerisinde tekrar ederse üzerine eklenir falan para cezası verip gönderecektir hakim.

Yargıda çekirdek ailendekilere bile dava açma hakkın vardır. Ama böyle bir olay takipsizlik verilir dosya öyle kalır bence. Sen saygını boz bunun ağzını burnunu kır sülale de rahatlasın sen de rahatla. Öyle büyük olmaz.
Hocam tek vuruşuyla beni ikiye bölme ihtimali var. 16 yaşındayım o 23 yaşında.

Dava açma hakkın var. Dava açtığında kişi en yakın karakoldan çağıralacak ifadesi alacaktır. Aileler bunu duyduğunda devreye girip seni vazgeçmen için ikna edemek isteyecekler. Savcı dosyayı uzlaştırmama memuruna verecektir. Sana ne isteğini soracak ( özür dilemesini, bir daha böyle yapmamasını yada şuraya bu kadar bağışta bulunsun gibi yada kitap okumasını bile isteye bilirsin). Çok fazla birşey çıkmıyor böyle davalardan 3 ay habis 5 yıl içerisinde tekrar ederse üzerine eklenir falan para cezası verip gönderecektir hakim.
Teşekkür ederim.

@Furkan Teymullah Bu tür olaylarda dava açılmadan önce uzlaştırmaya çalışıyorlar. Babam uzlaştırmacı ve genelde hakaret olaylarında özür dileme, bir miktar para vb. karşılığında uzlaşıyorlar. Taraflar kabul etmezse dava açılabiliyor ama davayı kaybetme durumunda dava ücretleri sana kalıyor. Yeterli kanıtın varsa şikayette bulunmayı deneyebilirsin. En azından uzlaştırma sürecinde karşı tarafın başına iş açmış olursun.

Yeni konular

Geri
Yukarı