Kuzenime dava açabilir miyim?

@lensi yahu işte ne beklersiniz? 12-13 yaşındaki insanların kafası basmadığı için hemen "dava aç dostum" diyorlar. Büyük resmi görmek yok.

Bence siz büyük resmi göremiyorsunuz. Farz edelim ki küçük bir kız çocuğu kuzeni tarafından hakarete uğruyor sosyal medyadan tacize uğruyor bilinmez ama belki kullanılan sözcükler içinde cinsellik barındıran hakaretler ediliyor senaryo yine aynı ama kişiler farklı olduğundan insanların görüşünün bu kadar yumuşak olacağını sanmıyorum.

Çok çelişkili konuşuyorsunuz. Karşıdaki normal bir insan değil. 23 yaşındaki birinin daha reşit olmayan bir çocuğa bu denli kafayı takmış olması imkansız. Yani ya konuyu açan arkadaşın bize vermediği detaylar var ya da karşıdaki kişi ileri derece bir hastalık yaşıyor. Böyle bir insanı dava ile korkutabilir misiniz? Bu kişiyi hapse atmak ya da tazminat verdirtmek neyi değiştirir? Yapılması gereken açıktır. Madem bu insanlar akrabalar o halde ebeveynler oturup bu konuyu ciddi ciddi tartışmalıdır. Bu her iki taraf içinde en sağlıklı karar olacaktır. Kimsenin kendi hırslarına yenilip de saçma sapan davalarla uğraşmasına lüzum yok. (hafif sert konuştum kusura bakmayın, fikrinize elbette saygı duyuyorum. Takdir konuyu açan kişinindir iyi sosyaller.)

Böyle insanlar genelde zorbalıkla her şeyi hallettiği için bu tarz durumlara gelmeden bir şekilde sorun çözülüyor benim demek istediğim bunun peşini bırakmayıp devam ettirirse ve ailesini karakoldan ararlarsa sonrasında da mahkeme kağıdı durumları olursa çocuk zaten korkacak çünkü bu ve bunun gibiler bu tarz karakol ve mahkeme olaylarını hiç yaşamıyor o yüzden işin ciddiyetini anlayacaktır çocuk.

Dava internetten bile açılabiliyor. Bir şikayet dilekçesi hazırlıyorsunuz ve gönderiyorsunuz. Fakat mahkemenin dava ile ilgilenmesi birkaç ay sürüyor. Haklılık konusunda ise haklısınız, dava açmalısınız.

Bence siz büyük resmi göremiyorsunuz. Farz edelim ki küçük bir kız çocuğu kuzeni tarafından hakarete uğruyor sosyal medyadan tacize uğruyor bilinmez ama belki kullanılan sözcükler içinde cinsellik barındıran hakaretler ediliyor senaryo yine aynı ama kişiler farklı olduğundan insanların görüşünün bu kadar yumuşak olacağını sanmıyorum.

Bak sende söylüyorsun, kız çocuğu - kız çocuğu ile erkek çocuğu bir değildir kız kendini savunamaz ama erkek savunur, benim kız kardeşime böyle bir şey yapılırsa, Yapan kuzenimi parçalarım vallahi, ama erkek kardeşime yaparsa derim ki engelle s*k et gitsin, fazla ileriye giderse bizde ona göre şeyler yaparız.

Bak sende söylüyorsun, kız çocuğu - kız çocuğu ile erkek çocuğu bir değildir kız kendini savunamaz ama erkek savunur, benim kız kardeşime böyle bir şey yapılırsa, yapan kuzenimi parçalarım vallahi, ama erkek kardeşime yaparsa derim ki engelle s*k et gitsin, fazla ileriye giderse bizde ona göre şeyler yaparız.

Haklısınız ama kişi reşit olmayınca ne kadar savunabilir tartışılır. Engelle boş ver gibi bir tutum takılınırsa bunun gibiler başta senin benim erkek kardeşlerime yapar baktılar kimse bir şey demiyor zaten başlarlar herkese yapmaya. En iyisi vereceksin en başta cezasını aklı başına gelecek kimseye de karışamayacaklar.

Haklısınız ama kişi reşit olmayınca ne kadar savunabilir tartışılır. Engelle boş ver gibi bir tutum takılınırsa bunun gibiler başta senin benim erkek kardeşlerime yapar baktılar kimse bir şey demiyor zaten başlarlar herkese yapmaya. En iyisi vereceksin en başta cezasını aklı başına gelecek kimseye de karışamayacaklar.
Şahsen davaya gerek yok gücün yetiyorsa sen ez döv yap bişey.

Merhaba. Bugün benden yaşlarca büyük olan kuzenimle (23 yaşında) bir kavga ettik. Olay şu; Steam'den bir sürü yayın açma isteği ve mesaj göndererek beni rahatsız etti. Ben de onu sadece bir kez "l*n" kelimesini kullanarak uyardım diye bu konularda hassas olan babama mesajlarımı yolladı + bazı sahte mesajlarımı yolladı (fake WhatsApp uygulamaları ile ayarlamış). Attığı fotoğraflarda ona sayısız hakaretler ediyordum ama öyle bir şey yapmamıştım gerçekte. Instagram hikayesinde beni etiketleyerek bir sürü küfür yazdı. O hikayesinden sonra birkaç yaşı büyük arkadaşı da Instagram hesabıma mesaj atarak şahsıma çok fazla hakaret etti. Bazı kızdığı insanları da depremzedeler ile dalga geçti diye paylaşıp milleti onlara kışkırtıyordu. Bana da muhtemelen aynısını yapmıştır. Instagram hesabıma hala arada bir küfürler geliyor sahte hesaplardan (kendisi mi yapıyor farklı insanlar mı bilmiyorum) ve kendisi de bana WhatsApp'tan birkaç hakaret etti. Ben, onun bana yaptıklarından katlarca fazlasını yapabilirim ancak hala saygımı bozmamayı tercih ediyorum. Babam da ilgilenmez zaten. O senin büyüğün istediğini der ama sen diyemezsin diyor.

Bu arada tüm sülalemiz onun akli dengesinin bozuk olduğunu söylüyor (yani dengesiz biri, onun dışında sorunu yok diye biliyorum). O yüzden konuşarak anlaşmaya çalışamam ve olayın o kısmını çoktan geçtik. Yaptıklarını ağır şekilde ödetmek istiyorum.

Şimdi size sormam gerekenleri sorayım.
1) Dava süreci nasıl işler?
2) Sonuçsuz kalır mı?
3) Sizce dava açmak bu olay için gereksiz mi?
Teşekkürler.
Eğer gercekten akli dengesi bozuksa dava acsanda hic bir sey olmaz benim bildiğim

Eğer gercekten akli dengesi bozuksa dava acsanda hic bir sey olmaz benim bildiğim
Hocam akli dengesi bozuk ise agresif davranışlarından ötürü zoraki olarak hastaneye yatırılır. Akli dengesi yerinde olmasa tamam ceza almaz ama başkalarına tehdit oluşturacak bir olayı varsa o zaman hastane şarttır. Zaten mahkeme sürecinde ya akli dengesi yerinde değil raporu alınır ve kendisi ne bir işe girebilir, ne araba kullanabilir, ne ev sahibi olma hakkı olur. Ne satma hakkı olur, ne oy verme hakkı olur. Akli dengesi yerindeyse de hapis işte. Cezalar mis.

Geri
Yukarı