KYK yurdundan eve çıkmak sorun yaratır mı?

sinok23

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar selam. KYK yurduna yerleşeli 3 hafta olmuşken oda arkadaşlarımın ikisi (iki kardeş) eve çıkmayı teklif ettiler. Çok kafa dengi iyi insanlar oldukları belli yani. Ama ekonomik anlamda sıkıntı yaratır mı onu bilemiyorum açıkçası. Kafam çok karışık sizce daha rahat mı olurum çok masrafım olur mu? Erzurum'dayım bu arada. Tam yurda yeni yeni alışmışken bu teklif biraz sıktı canımı açıkçası yani tabii büyük bir rahatlık eve çıkmak ama bilemiyorum söz sizde.

Yurdun nasıldır? Odada yatak sayılıar, banyo tuvalet falan.

Ben kötü bir yurtta kaldım ve eve çıkmak iyi bir seçenek değildi yine. Yurt daha avantajlıydı. İyi yurta da kaldım. Zaten hiç çıkmaya gerek yoktu.

Bu iki yurdunda avantajı
1. okula yakın olması. Ulaşım ücreti ödemiyorduk.
2. Günde iki öğün yemek
3. Her daim banyo ve sınırsız.
4. Halı saha, basketbol sahası, voleybol sahası
5. Arkadaşlarla (oda arkadaşları, diğer odalardaki arkadaşlar) sohbet, ortam ve her gece gitar çalardık.

3 kişi bence baya uyguna gelir de kiraya göre değişir. Önce kiralık ev bulunsun ona göre 3 e bölündüğünde bakarsın. Faturalar da üçe gölünecek tabii, internet, elektrik, su falan

Eve çıkmak KYK'da kalmaya göre aşırı masraflı.

Kira fiyatları uçuk zaten. Erzurum'da nasıl bilmiyorum ama her türlü yurda göre kat kat yüksek olacak. Bunun dışında doğalgaz, elektrik, su, internet faturası; yeme-içme, mutfak masrafı; ev giderleri olacak. Yurtta her şey çok ucuz.

Ailenin geliri çok iyi değilse veya bir işe girip çalışmayacaksan KYK en iyi seçenek.

3 kişi bence bayağı uyguna gelir de kiraya göre değişir. Önce kiralık ev bulunsun ona göre 3'e bölündüğünde bakarsın. Faturalar da üçe gölünecek tabii, internet, elektrik, su falan.

Hocam 6000 kira, 2000 faturalar dedik, 2500-3000 de yemek masrafı dedik. Kişi başı maksimum 4 bin TL düşüyor yani.

Yurdun nasıldır? Odada yatak sayılıar, banyo tuvalet falan.

Ben kötü bir yurtta kaldım ve eve çıkmak iyi bir seçenek değildi yine. Yurt daha avantajlıydı. İyi yurta da kaldım. Zaten hiç çıkmaya gerek yoktu.

Bu iki yurdunda avantajı.
1. okula yakın olması. Ulaşım ücreti ödemiyorduk.
2. günde iki öğün yemek.
3. her daim banyo ve sınırsız.
4. halı saha, basketbol sahası, voleybol sahası.
5. arkadaşlarla (oda arkadaşları, diğer odalardaki arkadaşlar) sohbet, ortam ve her gece gitar çalar.

Hocam yurdum iyi 4 kişilik. Bir sorun yaratmıyordu bana. Bu oda arkadaşlarım da çok iyi ama şimdi onlar giderse yeni geleceklere alışabilir miyim bilmiyorum. Ailem de kararsız tam emin değilim. Yurdum okula çok uzak otobüs sıkıntısı çekiyoruz. Tutacağımız ev okula yakın.

2000 faturalar dedik.
Faturaların o kadar geleceğini düşünmüyorum. Daha az olur. İnternet bağlatsanız 250-300 lira olur zaten. Kişi başı 100 lira düşer. Elektrik de kişi başı 100-150 düşer en fazla. Su 50-70 lira anca düşer kişi başına. Doğalgazı bilemiyorum artık ne kadar kullanırsanız.

Mutfak ve ev gideriniz çok olur. Kira da tuttuğunuz eve göre değişir de 3 kişi kalacağınıza göre en az 2+1 tutarsınız. O da bu devirde 6000 liraya kaldıysa iyi.

Eve çıkmak KYK'da kalmaya göre aşırı masraflı.

Kira fiyatları uçuk zaten. Erzurum'da nasıl bilmiyorum ama her türlü yurda göre kat kat yüksek olacak. Bunun dışında doğal gaz, elektrik, su, internet faturası; yeme-içme, mutfak masrafı; ev giderleri olacak. Yurtta her şey çok ucuz.

Ailenin geliri çok iyi değilse veya bir işe girip çalışmayacaksan KYK en iyi seçenek.

Hocam çok üst düzey değil gelirimiz. Babam dedi ki yurtta kalırsan ekonomik özgürlüğün var hani istediğin gibi harcayabilirsin. Ama eve çıkınca belki daha rahatsın ama kısarak yaşayacaksın dedi. Bilmiyorum çok kararsızım.

Yurt daha avantajlı duruyor.

Bana da öyle geliyor hocam moralim çok bozuldu onlar öyle deyince zaten. Ne güzel rahat gidip geliyorduk. Şimdi yeni kişiler gelecek odaya onlara alışabilecek miyim bilemiyorum.

Hocam çok üst düzey değil gelirimiz. Babam dedi ki yurtta kalırsan ekonomik özgürlüğün var hani istediğin gibi harcayabilirsin. Ama eve çıkınca belki daha rahatsın ama kısarak yaşayacaksın dedi. Bilmiyorum çok kararsızım.
O konuda haklı olabilir baban. Benim ekonomik durumum hiç yoktu 3 yıl. Yurt parasını bile ödemekte zorlanıyordum.

Yeni konular

Geri
Yukarı