Lambayı açınca bilgisayar ekranı kapanıyor

Lambayı yakınca veya ocağı yakınca bilgisayar ekranı kapanıp açılıyor nedeni ne olabilir?

Ocak dediğin elektrikli ocaksa yüksek Watt istiyor, elektrik sisteminizde dalgalanma yaratıyor. Ayrı prizlerde oldukları halde mi böyle? Ev eski mi? 30+ yıl.

Arkadaşlar aslında sorunum tam olarak şu.
İnput lag Türkçe karşılığı giriş gecikmesi. Yani kısacası fare benim hareketlerime benimle birlikte cevap vermiyor. Geç geliyor. Sorun kesinlikle bilgisayar alakali değil elektrik ile alakalı. Topraklamadan şüpheleniyorum yani en azından yabanci forumlarda böyle diyorlar ve prizden kontrol kalemi ile bakıyorum ışık yanmıyor işin garip kısmı kasanın güç kablosunun ucundan baktığımda ışık yanıyor kontrol kaleminde... Bu sekilde kime anlatsam derdimi çözemedim Türkiye'de bu tur sorun çok olmadığı için. Bende bu şekilde konu açtım acaba bunu çözsem sorunum ortadan kalkar mı diyerekten.

Merhaba, Kapanıp açılma olayı 1 saniyeliğine gidip gelmesi mi oluyor biraz açar mısın?
Eğer durum öyleyse elektrik kaçağı veya hatalı tesisatta değildir. Elektrik akımı gücü arttığı için anlık olarak kesilebilir yani prize verilen voltaj sırasında senin bilgisayarındaki anlık olarak düşer ve sonrasında eşitlenir ve ekranın açılır. Aşırı mühim bir şey değil eğer iyi bir psu ya sahipsen bilgisayarına zarar vermez. Sertifikalı psu lar o tür eşitlemeleri önler. Ama elektrik kesintisi veya şalter atması gibi durumlarda bilgisayarın fişini çek ve şalteri açtıktan sonra fişi tekrar tak. Aksi takdirde voltaj yükselir ve sisteme zarar verebilir.

Bilgisayardan değil de elektrikden olduğuna nereden kanaat getirdin derseniz karşı evde böyle bir sorun yok oradaki bilgisayarı bizim eve getirdigimde sorun onda da başlıyor.

Merhaba, kapanıp açılma olayı 1 saniyeliğine gidip gelmesi mi oluyor biraz açar mısın?
Eğer durum öyleyse elektrik kaçağı veya hatalı tesisatta değildir. Elektrik akımı gücü arttığı için anlık olarak kesilebilir yani prize verilen voltaj sırasında senin bilgisayarındaki anlık olarak düşer ve sonrasında eşitlenir ve ekranın açılır. Aşırı mühim bir şey değil eğer iyi bir PSU'ya sahipsen bilgisayarına zarar vermez. Sertifikalı PSU'lar o tür eşitlemeleri önler. Ama elektrik kesintisi veya şalter atması gibi durumlarda bilgisayarın fişini çek ve şalteri açtıktan sonra fişi tekrar tak. Aksi takdirde voltaj yükselir ve sisteme zarar verebilir.

Merhaba. Evet 1/2 saniye kadar sürüyor ama bu beni rahatsız etmiyor su fare illetinden kurtulsam yeterli. Dalgalanma vs. Diyerek regülatör aldim sabit 220v gene sorunumu çözmedi. İşin garip kısmı gece saat 2/3'den sonra fare biraz daha iyi hissettiriyor ne hikmetse.

Ocak dediğin elektrikli ocaksa yüksek watt istiyor, elektrik sisteminizde dalgalanma yaratıyor. Ayrı prizlerde oldukları halde mi böyle? Ev eski mi? 30+ yıl.

Evet 30 yılı aşkın. Sadece salon lambasi ve banyonun lambasinda oluyor bu.

Bilgisayardan değil de elektrikden olduğuna nereden kanaat getirdin derseniz karşı evde böyle bir sorun yok oradaki bilgisayarı bizim eve getirdigimde sorun onda da başlıyor.

Merhaba. Evet 1/2 saniye kadar sürüyor ama bu beni rahatsız etmiyor su fare illetinden kurtulsam yeterli. Dalgalanma vs. Diyerek regülatör aldim sabit 220v gene sorunumu çözmedi. İşin garip kısmı gece saat 2/3'den sonra fare biraz daha iyi hissettiriyor ne hikmetse.

Hocam farenin gecikme olayının elektrikle bir alakası olmadığını düşünüyorum. Girişini değiştirmeyi veya Kablosunda ki yamuklukları kontrol etmeyi dene. Farklı bir mouse dene eğer baktın ki hiç biri çözüm olmadıysa demek ki bilgisayarda mouse algılaması için olan sürücüde problem var ve güncelle oda işe yaramazsa bir bilgisayarcıya götür ve durumu iza et.

Hocam farenin gecikme olayının elektrikle bir alakası olmadığını düşünüyorum. Girişini değiştirmeyi veya kablosunda ki yamuklukları kontrol etmeyi dene. Farklı bir mouse dene eğer baktın ki hiçbiri çözüm olmadıysa demek ki bilgisayarda mouse algılaması için olan sürücüde problem var ve güncelle oda işe yaramazsa bir bilgisayarcıya götür ve durumu iza et.

Sorun tamamen elektrik ile alakalı emi/rfi ile alakalı. Hatta şöyle deyim, bilgisayari arkadaşımın evine götürdüğüm zaman kesinlikle sorun ortadan kalkıyor onum bilgisayarını bize getirdiğimiz de sorun onda da başlıyor 😀

30 Yılı aşkın bir evde çok kez elektrik tesisatında düzenleme olmuştur. Düşündüğüm şudur ki, Söylediğin problemin gerçekleştirilmesini sağlayan lamba ve prizlerin elektrik tesisatı bilgisayarında bulunduğu kablolar üzerinden oluyor olabilir. Bilgisayarım ve Odamdaki Buz dolabı aynı prize takılı ve buzdolabı belli saatlerde otomatik elektrik akışını yeniliyor. Yenilediği sırada aynı durum başıma geliyor ama pek bir etkisi olmuyor. Yani aynı akımı kullanan prizler ve lambalar elektrik alınca senin bilgisayara giden elektiriğin eşitlenmesi için 1 saniyeliğine duraklatabiliyor.

Sorun tamamen elektrik ile alakalı emi/rfi ile alakalı. Hatta şöyle deyim, bilgisayari arkadaşımın evine götürdüğüm zaman kesinlikle sorun ortadan kalkıyor onum bilgisayarını bize getirdiğimiz de sorun onda da başlıyor 😀
O zaman elektrik akımı anakartındaki girişleri bozuyor olabilir. Laptop ise normaldir Kasa ise anakartını bir bilgisayarcıya göster derim ve kasa ise psu markanı modelini söyler misin.

Geri
Yukarı