Laptop 1050 Ti GPU Isınıyor

Art3miz

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Yaklaşık 1,5 sene önce HP Pavilion Gaming Laptop almıştım. Özellikleri; Intel Core i7-8750H 2.20 GHz, 16 GB RAM, 256 SSD, 1 TB HDD, Dahili Intel UHD Graphic, Harici NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti. Dediğim gibi 1,5 sene kullandım, ekranı küçük gelmeye başladı. Ben de Monster Aryond A27 244 Hz bir monitör aldım. Laptop kullanırken bütün işlerimi Intel UHD Graphic kartı ile yapıyordum oyun hariç. Şimdi bütün yük 1050 Ti'ye gelmiş oldu. Monitör ile dahili ekran kartına bağlanamıyorum. Mesele bu değil, 1050 Ti boştayken 60 derece civarı oluyor ( prize takılıyken ) oyun oynarken ise 93 - 95 derecelere kadar çıkıyor yine prize takılıyken. İşlemcim 3.40 GHz çıkıyor oyun oynarken. Üstelik oynadığım oyunlar ETS 2, Valorant gibi oyunlar. Bu sıcaklık değerleri normal mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba arkadaşlar. Yaklaşık 1,5 sene önce HP Pavilion Gaming Laptop almıştım. Özellikleri; Intel Core i7-8750H 2.20 GHz, 16 GB RAM, 256 SSD, 1 TB HDD, Dahili Intel UHD Graphic, Harici NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti. Dediğim gibi 1,5 sene kullandım, ekranı küçük gelmeye başladı. Ben de Monster Aryond A27 244 Hz bir monitör aldım. Laptop kullanırken bütün işlerimi Intel UHD Graphic kartı ile yapıyordum oyun hariç. Şimdi bütün yük 1050 Ti'ye gelmiş oldu. Monitör ile dahili ekran kartına bağlanamıyorum. Mesele bu değil, 1050 Ti boştayken 60 derece civarı oluyor ( prize takılıyken ) oyun oynarken ise 93 - 95 derecelere kadar çıkıyor yine prize takılıyken. İşlemcim 3.40 GHz çıkıyor oyun oynarken. Üstelik oynadığım oyunlar ETS 2, Valorant gibi oyunlar. Bu sıcaklık değerleri normal mi?
1.5 Yıldır macun yenilemeyip temizlemezseniz böyle olması normal. Hem de laptop diyorsunuz.
Laptop Soğutucusu Alsam iş yapar mı ?
Maximum 5 derece soğuma yapar. Değmez.

Son düzenleme:
Performans kaybı yaşamıyorsanız endişelenmenize gerek yok fakat temizlik-bakım vakti gelmiş bilgisayarın. Bakım sonrası daha serin çalışacaktır.

Termal macun yenileyip fan çıkışlarını temizleyin. Laptop düz zeminde ise arkasını kaldıracak bir şeyler koyun fan girişleri daha fazla hava alsın.

Çünkü tüm sistemi dengesiz ayarlamışsınız. Sistemde doğru bilinen çok yanlış ayarlar yapmışsınız. Bu dediğiniz sıcaklıklar çok şeyi açıklıyor.

Öncelikle o ekran kartı 60 derecede ise Maksimum Performans olarak ayarlamışsınızdır. Zaten Maksimum Performans olarak ayarladığınızda Frekanslar ve dolayısıyla voltaj yükseliyor. Bu da ısınmaya sebep olur. Optimum Güç olarak ayarlayın. Oyun performansına etki etmediğini görürsünüz. Oyunda zaten en yüksek frekansı tercih ediyor.

İşlemci için de Undervolt yapılmalı. HP kasalardaki termal macun epey uzun ömürlü. 5 senedir değiştirmedim. Gerek duymadım Undervolt sonrasında.

Sistemi Undervolt etmenizi şiddetle öneriyorum. Yoksa o sıcaklıklarla uğraşırsınız.

Sistemler ısınmaya meyilli olabilir ancak performanstan fedakarlık etmeden sistemi soğutmanın mümkün olduğu çok çeşitli yöntemler var.

İntel Grafiklerini Güç tasarrufu moduna alınız. Bu işlemciyi gereksiz ısındırır. Oyunda zaten Nvidia kartı kullanıyor. Dolayısıyla gerek yok. Güç tasarrufuna alabilirsiniz. Bu ayar sonucunda sıcaklıkların düşüp FPS'i değiştirmediğini görürsünüz. Sadece sistemi ısındırmaktan başka bir şey yapmıyor.

Geri
Yukarı