Laptop açıldıktan sonra sonra donup kitleniyor

08arnavut08

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar oldukça kısa anlatmaya çalışacağım.
2009 üretimi bir dizüstüne sahibim. 5-6 yıl sorunsuz kullandım, 2015 yılından beri kullanmıyorum. Geçen gün ihtiyaç sebebiyle çıkardım, çalıştırmadan RAM'leri ve soğutucu-fanı söküp temizledim macun yeniledim. Masaüstü geldikten aşağı yukarı 5DK sonra (süre değişkenlik gösteriyor bazen 10-15DK) kitlendi mouse hareket etmiyordu, klavye çalışmıyordu ama fan aktif ekranda kararma vs olmadan öylece kalıyordu. Yazılımsal diğerek ürün kurtarma CD'si ile Windows 7 kurdum. Formatı atarken 1-2 kere mavi ekran geldi ama 2-3 denemede kurmayı başardım. Format sonrası yine aynı sorun devam etti. Açılır açılmaz 2-3 bazen 5 dk sonra kitlenip kalıyor. 1GB ve 2 GB olmak üzere 2 RAM var. Her birini söküp tek ve çift farklı slotlara takıp denedim çözüm olmadı. HDD yerine SSD almıştım. SSD ile formatı attım o da işe yaramadı. Memtest ile RAM'leri kontrol ettim 3 kere taradı hata bulmadı. (Bazı forumlarda 8-10 saat devam ettirmelisiniz) gibi yazılar okudum bilemiyorum belki devam ettirseydim hata bulabilirdi.
Güvenli moda gelince güvenli mod ve ağ destekli güvenli modda kitlenmiyor saatlerce nette takılabiliyorum. Sorum şu güvenli modda bilgisayarın hangi özellikleri veya donanımları çalışmıyor buradan sorunun nereden kaynaklandığını bulabiliriz diye düşünüyorum. Belki sorun ramlerdedir diğerek 2 tane RAM sipariş ettim onların gelmesini bekliyorum. Bu sorunun aynısını ve benzerlerini paylaşanlara önerilen ilk çözümün RAM arızası ve değişikliği olduğunu okudum.
Fikrinizi ve çözüm önerilerinizi merak ediyorum. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Mavi ekran alıyorum diyorsunuz belki dump dosyaları oluşturmuştur. Ayrıca soğutucuyu çıkardığınızı söylemişsiniz soğutucunun işlemciye temas ettiğini kontrol edin, bellekleri tek tek takıp kullanmayı denediniz mi?

Mavi ekran alıyorum diyorsunuz belki dump dosyaları oluşturmuştur. Ayrıca soğutucuyu çıkardığınızı söylemişsiniz soğutucunun işlemciye temas ettiğini kontrol edin, bellekleri tek tek takıp kullanmayı denediniz mi?
Format esnasında mavi ekran aldım. Henüz windows kurulmadan. Şu an için mavi ekran yok belli bir süre sonra 5-10 dk gibi donup kalıyor ekran bir şey yapamıyorum. Ramleri her birini tek olmak üzere iki slotta da denedim sonuç değişmedi yine donuyor. Fakat şöyle bir istisna mı bilemiyorum zaten Windows 10 vardı laptopta Windows 7'den ücretsiz yükseltmiştim. İlk formatı da haliyle Windows 10 olarak denedim o sırada mavi ekranları aldım. Kendi kurtarma cdsi ile Windows 7 kurarken almadım. Windows 10 kurmaya çalışırken ramleri yine teker teker iki slotta denedim 2gb olan tek başına ve çift halde mavi ekran veriyor, 1gb olan mavi ekran vermiyor fakat donup kalıyor. Bunun sizce sebebi nedir MemTest'in yanılma ihtimali var mıdır ? Ve bu sorunun güvenli modda yaşanmamasının sebebi ne olabilir ?
Şu an Windows 7 kurulu

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı