Laptop batarya takılıyken termal macun sürmek

Trieetz

Kilopat
Makaleler
9
Nitro 5 model laptop bataryayı çıkarmadan termal macun sürdüm. Şimdi sistem başlamıyor, hiçbir şekilde ışıkları da yanmıyor. RAM'leri kontrol ettim sorun RAM'larda değil. ne yapmam gerek arkadaşlar? Voltaj ölçer alayim mi? Kısa devre mi oldu sizce?

Not: Fanın vidaların söktüm fanın da kablosunu çıkarmadım. Ama fanin bir vidasını sökerken çipin üstüne düştü vida, mecbur tırnağımla aldım. İlk tornavidayla denedim manyetik olduğu için sonra tırnağımla. Kısa devre mi oldu arkadaşlar? Ne yapmam gerek? Voltmeter almamı önerir misiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Laptoplar'da genelde minik bir Power tuşu kablosu oluyor. Onu taktığınıza emin olun. Öyle bir kablo mevcut değilse, tekrar her şeyi sökün ve baştan toplayın. Laptoplar'da kısa devre yaptırabilmeniz için bayağı bir çaba sarfetmeniz gerek.

sökdüm topladım laptopu arkadaşlar ramleride denedim bi çipde kısa devre ola bilirmi sizce lütfen yardımcı olun bilen arkadaşlar. Laptop 9300H 1650 nitro 5 laptop. Sorun nefe ola bilir ?
Kısa devre ile laptop zor bozulur. Bir kabloyu zorladıysanız o kablo kısa devre yapıyor olabilir.
hocam fan bloğu deliğinde çip var yalnışlıkla vida oraya düşdü tırnağımla çıkardım ilk trnavidoula denedim tornavidodan kısa devre ola bilir mi hocam ?

Sistemi topladıktan sonra Laptop'u salla ses geliyor mu diye, belki gözden kaçırdığın bir vida veya nesne kalmış olabilir. Laptoplarda kısa devre işi gerçekten o kadar kolay değil.
Kapağı açtıktan sonra sadece anakart şeklinde çalıştırmayı dene, her seferinde bir yeri değiştirerek ilerle. Sök-tak yap yani. Eğer hiçbir sonuç alamaz isen kendin devam etmeyi bırak. Anakart'a zarar verebilirsin. Garantiye gönder ya da servise.

sökdüm topladım laptopu arkadaşlar ramleride denedim bi çipde kısa devre ola bilirmi sizce lütfen yardımcı olun bilen arkadaşlar. Laptop 9300H 1650 nitro 5 laptop. Sorun nefe ola bilir ?

hocam fan bloğu deliğinde çip var yalnışlıkla vida oraya düşdü tırnağımla çıkardım ilk trnavidoula denedim tornavidodan kısa devre ola bilir mi hocam ?

Merhaba. Tornavida ucundan, normalde laptopda bataryanız takılı olmasaydı kısa devreyle chip ayaklarından devreyi tamamlaması kesinlikle söz konusu olamayacaktı, ama batarya takılı halde olduğu için chip'in ayaklarına kadar belki besleme voltajı gelmiş olabilir. Laptop anakartında herhangi bir kablonun, devre kartındaki elemanların kısa devreli ayağı, vb. gözle görünemeyen kısa devreler olmuşsa anakart kendisini korumaya alıp bu nedenle açılmamış olabilir. Bir olasılıkla zarar görebilen bu chip kuzey köprüsü chip'i ise işlemci-ekr. kartı-RAM ilk bağlantı kontrolünü açılışta yapamayacağı için sisteminiz açılamayacaktır.

Büyüteçle bu tırnak temasının olduğu, vidayı almaya çalıştığınız sözü edilen bu chip'in ayaklarına büyüteçle bakıp kontrol edin, bu ince ayaklarda ezilme, sıkışıp üst üste binmiş ayaklar, vb. durumu var mı? Bu ön araştırmaları yapın, ama bir sonuç alamazsanız çözüm için mutlaka yetkili servisine, mevcut garantisi geçerliyse garantiye gönderin. Açılabilmesi için power (açma-kapama) tuşu kablosunun laptop anakartındaki sokette takılı olduğundan da iyice emin olun. Kolay gelsin.

Merhaba. Tornavida ucundan, normalde laptopda bataryanız takılı olmasaydı kısa devreyle chip ayaklarından devreyi tamamlaması kesinlikle söz konusu olamayacaktı, ama batarya takılı halde olduğu için chip'in ayaklarına kadar belki besleme voltajı gelmiş olabilir. Laptop anakartında herhangi bir kablonun, devre kartındaki elemanların kısa devreli ayağı, vb. gözle görünemeyen kısa devreler olmuşsa anakart kendisini korumaya alıp bu nedenle açılmamış olabilir. Bir olasılıkla zarar görebilen bu chip kuzey köprüsü chip'i ise işlemci-ekr. kartı-RAM ilk bağlantı kontrolünü açılışta yapamayacağı için sisteminiz açılamayacaktır.

Büyüteçle bu tırnak temasının olduğu, vidayı almaya çalıştığınız sözü edilen bu chip'in ayaklarına büyüteçle bakıp kontrol edin, bu ince ayaklarda ezilme, sıkışıp üst üste binmiş ayaklar, vb. durumu var mı? Bu ön araştırmaları yapın, ama bir sonuç alamazsanız çözüm için mutlaka yetkili servisine, mevcut garantisi geçerliyse garantiye gönderin. Açılabilmesi için power (açma-kapama) tuşu kablosunun laptop anakartındaki sokette takılı olduğundan da iyice emin olun. Kolay gelsin.
deneyecegim tesekkur ederim her birinize yorumlariniz icin

Geri
Yukarı