Laptop bataryasını 80%'e sınırlamak mantıklı mı?

Mrt2287

Hectopat
Arkadaşlar yeni bir laptop aldım da, Acer Care Center'ı indirmiştim. Orada bataryayı %80'e kadar şarj et diye bir seçenek vardı. Bunu aktif ettiğimde %80'e kadar şarj oluyor ve duruyor. Sizce bu seçeneği aktif etmeli miyim? Ben faydalı olarak düşünüyorum fakat sizin de görüşünüzü almak istedim. Şimdiden teşekkürler.

Ekran görüntüsü 2022-10-16 150554.png

Şimdi kullanım türüne göre değişiklik gösterir laptop sürekli iş yerine seyahate götürüyor pilde kullanıyorsanız %20-80 arasında tutmak pil açısından ömrü uzatır ama bilgisayar hep bir masada oyun oynuyorsanız fişe hep takılı %100 tutmak daha mantıklıdır.

Şimdi kullanım türüne göre değişiklik gösterir laptop sürekli iş yerine seyahate götürüyor pilde kullanıyorsanız %20-80 arasında tutmak pil açısından ömrü uzatır ama bilgisayar hep bir masada oyun oynuyorsanız fişe hep takılı %100 tutmak daha mantıklıdır.
bilgisayarı genelde hep priz yanında kullanıyorum bataryada fazla kullanmıyorum böyle bir kullanımda bu özelliği kapatmalı mıyım zararlı mı olur

Zararlı olur mu bilemem teknoloji geliştikçe yeni firmaların ürüne zarar verecek bir özellik koyacaklarını sanmam ben eski laptopumu hep prizde kullandım ve ilk günkü gibi gidiyordu bataryası kullanmak istediğimde. Şarjı %100 de kessin %80 de kessin kestiği sürece sorun yok.

Zararlı olmaz aksine batarya ömrü için daha iyi, açık tutun.
bende öyle düşünüyordum çünkü mesut çeviğin de bataryalarla ilgili videosunu izlediğimde orda da bataryaları %80 civarına kadar şarj etmek faydalı diye okumuştum ama şimdi hiç 80 den yukarı çıkmayınca da o kısım zarar görür algısına kapılmıştım

Geri
Yukarı