Laptop bataryasını elektriğe bağlıyken kullanmak ömrü azaltır mı ?

Bu konuda çok mit vardır, kimisi bataryadan kullan der kimisi direk prize takılı olarak kullan der kimisi hem bataryası olsun hemde prizde olsun der. Şu bir gerçek batarya ve priz ikisini aynı anda kullandıkça bataryanın ömrü kısalır.

Bataryasız kullanmada emniyet kemeri takmadan araç kullanmaya benzer , her zaman kaza yapmasın ama yaptığında da kötü sonuçlar doğurabilir. Eski laptopumda batarya süresi 3-4dk kadar düşmüştü bu süre. Kardeşimde ise batarya takılı olmasına rağmen elektrik gittiği an ya da adaptörün pc giriş yeri az çıkınca laptop kapanıyordu.Yeni bir bataryada pahallı tabi.

Kimi inceleme videolarında adamlar bataryadan oyun oynarken 1 saat 1.30 saat dayandığını söylüyor. İnanması güç ve çekici bir özellik. O yüzden en doğru kullanımın ne olduğu tartışılır.
Ben genel kullanımlarımda adaptörsüz , oyunlarda adaptörlü kullanıyorum. Aslında laptopların o kadar özellikleri gelişiyor, batarya şarz olunca pc elektriği direk adaptörden alıp bataryayı devre dışı bırakması lazım.

Sonra olurda elektrik gider ya da adaptörü çıkartırsak otomatik olarak batarya devreye girmeli. Çok zor bir şey olduğunu sanmıyorum ama nedense yapamıyorlar ya da yapmıyorlar!

Son düzenleyen: Moderatör:
MSI laptoplarda sarj dolunca bataryaya doldurmadan direkt alıyor prizden. Bu da demek oluyor ki batarya takılı iken ve prizdeydken bataryanın ömrü kısalmıyor.

Tabiki her zaman ben de bataryalı kullanımı tavsiye ediyorum. Elektrik kesintisinde ve dalgalanmada laptopta arızalar oluşabilir. Matematik hocamın ana kartı yanmıştı.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı