Laptop için Intel mi AMD mi?

BaranHbb

Picopat
Daha fazla  
45-55k bandında bir laptop alacak olsanız hangi işlemciye yönelirdiniz?
Bu bütçe aralığında AMD tarafında 78-7940HS, Intel tarafında ise 13650HX-700HX-900hx gibi seçenekler var. Total'de tercih edilebilecek 5 işlemci var, hangisi hangisine rakip, en performanslısı hangisi, artıları ve eksileriyle detaylı şekilde bu işlemcilerden bahseder misiniz?

Benim önerim Intel almanız.

Son düzenleme:
Bu bütçe aralığında AMD tarafında 78-7940HS, Intel tarafında ise 13650HX-700HX-900hx gibi seçenekler var. Total'de tercih edilebilecek 5 işlemci var, hangisi hangisine rakip, en performanslısı hangisi, artıları ve eksileriyle detaylı şekilde bu işlemcilerden bahseder misiniz?

AMD almanızı tavsiye ederim.

Son düzenleme:
Şimdiki aklım olsa kesinlikle AMD tercih ederdim. Inteller su gibi içiyor pili. Ayrıca dahili AMD GPU'ları çok başarılı. Pilde kullanırken de performanslı olur. (Pilde harici GPU'yu kapattığınızı varsayarak söylüyorum.)
13900H kullanıyorum pil ömründen memnun değilim katiyen.

Son düzenleme:

Ayrı olarak iki işlemci firmasınıda forumda eleştirildiğini biliyorum. Yanılıyorsam kusura bakma.

Intel alın çünkü i53210M işlemci vardı 70 derece dayanıyor termal macun olmadan oyunda 96.
Ve AMD işlemcim var idi 50 derecede kapanıyordu. Söğlemek istediğim Intel ısı konusunda daha iyi.

AMD çok ısınır laptoplarda genel problem ısıdır. Benim önerim Intel almanız.

Yanlış bilgi. AMD çok ısınır genel bilgisi yanlış. Power level sınırlarına göre ve güç verimliliğine göre son 3 nesildir AMD'lerde daha az ısınma sorunu yaşanmakta. Hatta kendim 1.elden deneyimleyen biriyim. i7-12700H işlemcili laptop bile i7-11800H laptopa göre daha fazla ısınıyor. Intel sitesinde 45W'lardan bahsederken gerçek güce ulaşmaya çalışırken 110W'lara kadar gidiyor. AMD ise sözünün eri olmasa da 54W yazmasına rağmen Max 85-90W tüketiyor. Hatta güç tüketimindeki farklılığı batarya testlerinde bile görüyoruz. AMD laptopların bataryaları Intel laptoplardan daha fazla gidiyor. Bunun başlıca sebebi ise Intel'in 10 nm mimari takıntısı yüzünden. Hatta müşterilerimden en çok PC ısınma sorunuyla gelenler Intel kullanıcıları. Laptopu soğutmak için daha fazla fan hızları da kullandığından daha erken tozlanmada oluyor. Aynı kasa kullanan Acer Nitro serisinde AMD-Intel kıyaslamalarını incelemenizi öneririm. Intel sistemlerde işlemci fanı kısmı sürekli olarak yükseklerde seyrediyor.

Geri
Yukarı