Laptop için Intel mi AMD mi?

Şimdiki aklım olsa kesinlikle AMD tercih ederdim. Inteller su gibi içiyor pili. Ayrıca dahili AMD GPU'ları çok başarılı. Pilde kullanırken de performanslı olur. (Pilde harici GPU'yu kapattığınızı varsayarak söylüyorum.)
13900H kullanıyorum pil ömründen memnun değilim katiyen.
Pil ömrüne çok takılmıyorum çünkü sürekli pil de kullanırım cihazı eğer alabilirsem. Bu arada işlemcinin performansından memnun musunuz ve AMD tarafındaki rakibi kim bu işlemcinin ?

Pil ömrüne çok takılmıyorum çünkü sürekli pil de kullanırım cihazı eğer alabilirsem. Bu arada işlemcinin performansından memnun musunuz ve AMD tarafındaki rakibi kim bu işlemcinin?

Şahsi fikirim Intel alman ben kullanıyorum uzun süredir şu ana kadar sorun yaşamadım. AMD'den pek taraf değilim.

@revivality
85-90 da sabit çalışıp işimi görseydi eyvallah ama birçok kez sıcaklıktan dolayı oyun esnasında mavi ekran yemişti cihazım. Hatta son günlerde masaüstünde boştayken bile mavi ekran yediğine şahit olmuştum. Bunları görünce de iade etmiştim.

Geçen sene 11800H-3060'lı Monster Tulpar kullanıyordum. İşlemci boşta 65 oyun esnasında(PUBG) 85-90 dereceleri görüyordu. İki kez servise yolladım ama sorun devam edince iade ettim. Cihaz da sıvı metal olmasına rağmen ince kasası ve başarısız soğutmasından dolayı sıcak çalışıyordu. Cihazı -90 UV ayarıyla Turbo fan da kullanmama rağmen.
Yeni nesil Intel işlemcilerde durum nasıldır bilmiyorum sonuçta iki nesil geçti üstünden ama eğer olur da 50k bayılıp laptop alırsam tekrar sıcaklık sorunu yaşamak istemem.
@revivality @atar1993 @dngsukuna

90 dereceyi Intel tarafında öpüp başımın üstüne koyuyorum. İnceleme ve kıyaslamada paylaştım. 10.nesilden daha iyi durumdaydı 11.nesil. 10.nesilde 98 dereceleri görünce şok geçirtiyor insana. Yeni nesil bile sıkıntı (12 ve 13).

@revivality
85-90 da sabit çalışıp işimi görseydi eyvallah ama birçok kez sıcaklıktan dolayı oyun esnasında mavi ekran yemişti cihazım. Hatta son günlerde masaüstünde boştayken bile mavi ekran yediğine şahit olmuştum. Bunları görünce de iade etmiştim.

Monster da sorunsuz cihaz bulmak şans işi biraz ben çok şanslıydım bu konuda 20.3 20.4 20.5 aldım hiçbirinde sıcaklık harici problem yaşamadım.

90 dereceyi Intel tarafında öpüp başımın üstüne koyuyorum. İnceleme ve kıyaslamada paylaştım. 10.nesilden daha iyi durumdaydı 11.nesil. 10.nesilde 98 dereceleri görünce şok geçirtiyor insana. Yeni nesil bile sıkıntı (12 ve 13).
Mavi ekran yemeseydi ben de öpüp başıma koyuyodum zaten ama masaüstündeyken bile mavi ekran yediği zaman karşı duvara fırlatası geliyor insanın 😀

Limitsiz bir cihazda Intel daha performanslı çalışır AMD göre. Bu performans farkı da daha yüksek sıcaklık olarak eksi haneye yazılır.
Konusu açılmışken bu cihazlardaki limit olayı da yeni türedi heralde. Özellikle Victus serisinden çok şikayetçi olanlar var.
Peki benim anlamadığım kıyaslama siteleri ve videoların da 78-7940HS nasıl Intel'in önünde sonuçlar alabiliyor ?

Peki benim anlamadığım kıyaslama siteleri ve videoların da 78-7940HS nasıl Intel'in önünde sonuçlar alabiliyor?

Power level yüzünden. 85W üstüne çıkan laptop pek yok. Çıkarsa Intel öne geçiyor. Çıkmazsa 50W'da bile uçurum farkla AMD öne geçiyor. Bu da mimariden kaynaklı Intel transistor kalınlığını 10 nm altına düşürmemekte ısrarcı. Bu sebeple tam performans için yüksek güç tüketimi gerekiyor. AMD ise 4 nmye kadar geldi. Yani 30-40W'ta bile sağlam işlemciler yapabiliyor. Yüksek güç tüketimine ihtiyaç duymadan performans verdiğinden bu şekilde videolar çok.

1701001921648.png

Geri
Yukarı