Laptop için Intel mi AMD mi?

@Atar1993 Yani sonuç olarak AMD makul sıcaklık sunarken, Intel yüksek sıcaklığa karşılık daha fazla performans mı vadediyor. Doğru mu anladım?

Aslında çok fazla derin koşul var. İş için kullanılacaksa çoklu işlemlerde çok fazla çekirdek yığını olduğundan Intel tercih edilir. Rekabetçi oyunlar içinde aynı şekilde Intel tercih edilir. Batarya ömrü için düşük W kullanımında AMD. Hikaye tabanlı oyunlarda iş yükünü işlemciye bindirmediğinden ekran kartına yeteri kadar güç sağlayabildiği içinde AMD tercih edilir (God of War oyunu dışında). Bu sebeple tercih edilirken çok fazla koşul var. Bunlardan hangileri sizin ihtiyacınızı giderecekse ona göre tercih yapmanız gerek.
Ayrıca yüksek sıcaklık mevzusu Intel için çoğu zaman kaçınılmaz durum. Dediğim PL mevzularından dolayı. Fakat sorun çıkartmadığı söyleniyor. İlk 1 yıl için sonrasında bakım sıklığı artar.

Aslında çok fazla derin koşul var. İş için kullanılacaksa çoklu işlemlerde çok fazla çekirdek yığını olduğundan Intel tercih edilir. Rekabetçi oyunlar içinde aynı şekilde Intel tercih edilir. Batarya ömrü için düşük W kullanımında AMD. Hikaye tabanlı oyunlarda iş yükünü işlemciye bindirmediğinden ekran kartına yeteri kadar güç sağlayabildiği içinde AMD tercih edilir (God of War oyunu dışında). Bu sebeple tercih edilirken çok fazla koşul var. Bunlardan hangileri sizin ihtiyacınızı giderecekse ona göre tercih yapmanız gerek.
Ayrıca yüksek sıcaklık mevzusu Intel için çoğu zaman kaçınılmaz durum. Dediğim PL mevzularından dolayı. Fakat sorun çıkartmadığı söyleniyor. İlk 1 yıl için sonrasında bakım sıklığı artar.

İş ve render amaçlı kullanmayacağım, batarya ömrü de hiç önemli değil çoğu zaman oyun oynayacağım için prizde olacak cihaz.
Gönlüm gene Intel'den(700hx-900h-hx) yana performans konusunda daha tatmin edecek gibi duruyor ama karar vermek zor. Öte yandan 78-7940HS tercih edip çok memnun olanlar da var bilemiyorum.
Bu PL mevzusunu oldum olası anlayamadım. Monster kullanırken forumdan biri yardımcı olup cihazıma PL ayarı yapmıştı ThrottleStop üzerinden, ilk başta hem sıcaklık düştü hem cihazın Cinebench skoru falan artmıştı. Sonrasında malum cihazı iade ye kadar yol aldım 😁

İş ve render amaçlı kullanmayacağım, batarya ömrü de hiç önemli değil çoğu zaman oyun oynayacağım için prizde olacak cihaz.
Gönlüm gene Intel'den(700hx-900h-hx) yana performans konusunda daha tatmin edecek gibi duruyor ama karar vermek zor. Öte yandan 78-7940HS tercih edip çok memnun olanlar da var bilemiyorum.

Böyle bir soru olamaz mantıksız. Bütçenize göre en performanslı sistem alınır. Sizin sorduğunuz soru savaş açan bir soru. Lütfen bütçe verip başka bir konuda öneri almanız.

@Hyper_6902 Şuan net bir bütçem yok, sadece alacak olursam 45-55k aralığında bir cihaz almayı düşünürüm. Önce fikir sahibi olup ondan sonra net bir bütçe ve cihaz belirlemeyi daha sağlıklı buluyorum.

@atar1993 @revivality
Henüz karar vermemekle birlikte Intel tarafında daha çok cihaz seçeneği olduğu için muhtemelen onu seçeceğim.
Yalnız sormak istediğim iki soru var;
- 700 ve 900 serilerindeki h-hx seçenekleri arasında ne farklar var ve hangisi daha cazip olur?
-Intel tarafı limite takıldığı zaman aşırı performans kaybı yaşıyor. Örneğin 13500H'nin 12500H'den daha geride olduğunu okumuştum.
Peki Intel kullanan bir cihazın limit sorunu olup olmadığını ve işlemciden tam performans alacağımı nasıl anlayacağım ?

Son düzenleme:
@Hyper_6902 şu an net bir bütçem yok, sadece alacak olursam 45-55k aralığında bir cihaz almayı düşünürüm. Önce fikir sahibi olup ondan sonra net bir bütçe ve cihaz belirlemeyi daha sağlıklı buluyorum.

@atar1993 @revivality
Henüz karar vermemekle birlikte Intel tarafında daha çok cihaz seçeneği olduğu için muhtemelen onu seçeceğim.
Yalnız sormak istediğim iki soru var;
- 700 ve 900 serilerindeki h-hx seçenekleri arasında ne farklar var ve hangisi daha cazip olur?
-Intel tarafı limite takıldığı zaman aşırı performans kaybı yaşıyor. Örneğin 13500H'nin 12500H'den daha geride olduğunu okumuştum.
Peki Intel kullanan bir cihazın limit sorunu olup olmadığını ve işlemciden tam performans alacağımı nasıl anlayacağım?

Render amaçlı kullanacakdan muhakkak Intel al. Çoklu çekirdekde render performansları çok daha iyi.

700 i7 900 i9 diye biliyorum aralarında çekirdek performans GHz farkları var.

Kullanıcı deneyimlerini okumak, performans testi videolarını izlemek lazım limitlimi değil mi cihazın diye onun dışında öğrenme imkanı yok

Bu kasa Acer'ın amiral gemisidir. Şimdiye kadar da Acer'in limitli bir cihaz çıkardığını görmedim. 13700'e RAM ilave etmem gerek 1x16 var cihazda.

Bütçeyi biraz daha zorlarsan bu cihaz da efsanedir?

Geri
Yukarı