Laptop için sıvı soğutma sıvı önerisi

Yanlış anlamayın ama daha soğutma sıvısının ne olduğunu bir forumda soruyorsanız bence o işe hiç kalkışmayın. Laptoplar bu iş için uygun değiller, sadece bozmakla kalırsınız. Güçlü bir laptop soğutucu alın ya da bi serviste termal macunu yenilettirin yeter.

İyi konuştun kardeş bence de kaliteli bir soğutucu alırsa sorun kısmen çözülecektir. Bende de laptop da aynı sorun vardı soğutucu aldım 9 10 derece fark etti. Cooler master ı tavsiye ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
İyi konuştun kardeş bence de kaliteli bir soğutucu alırsa sorun kısmen çözülecektir.Bende de laptop da aynı sorun vardı soğutucu aldım 9 10 derece fark etti.Cooler master ı tavsiye ederim
Kendim bir soğutucu yaptım, merak etmeyin. İki tane 12V'luk fan var altında ve piyasadaki uyduruk soğutuculardan çok daha iyi.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba,
Bunun için satılan sular mevcut.
Link : Thermaltake 1000cc coolant su CL-W0148D | sanalmarketim
Ancak bir ihtimal madem bunu test ediyorsunuz. Oto radyatör antifirizi ile de test edip sonuçları bildirirseniz sevinirim. (Dikkat yanlışlıkla antifirizli cam suyu almayın)
Radyatör antifirizini kullanacak olursanız %35 - %50 arasında antifiriz ve geri kalan kısmını su olarak kullanın.
Kullandığınız suyun yumuşak bir su olmasına özen gösterin, pet şişe suyu kullanabilirsiniz ama sert dağ suyu olmasın uludağ gibi.

Son düzenleme:
Radyatörün içine saf su koyabilirsin arkadaşım. Sıvı soğutma sıvısı diye ufacık kaplara 20-30 tl ödemene gerek yok. Onlarında %97 sine yakını saf sudan oluşuyor. Birte propetil alkol ve renklendiri madde vardır . Fakat sırf rengi farklı diye bunu özel birşey sananlar var. Saf su,bulabileceğin En yumuşak su dur. Otomobil akülerinde kullanılır.Neredeyse bütün oto yıkama ve oto yedek parça satışı yapan aksesuarcılarda bulunur litresi 2 tl civarıdır seni uzun süre götürür. Bu arada antifiriz olayına çok takılma koyarsanda bir gazoz kapağı koyabilirsin akışkanlığa faydası olur . Onun dışında kışın suyun donmasını engeller ,asıl kullanım amacı budur zaten. Yani kasayı dışarıda çalıştırmıycaksan ev ortamında radyotordeki su donmaz zaten. Ama dediğim gibi az koyarsın su daha rahat salgılanır ve pompa daha rahat pompalar bu suyu, Yani mantıken böyle olması gerekiyor.

Radyatörün içine saf su koyabilirsin arkadaşım. Sıvı soğutma sıvısı diye ufacık kaplara 20-30 tl ödemene gerek yok. Onlarında %97 sine yakını saf sudan oluşuyor. Birte propetil alkol ve renklendiri madde vardır . Fakat sırf rengi farklı diye bunu özel birşey sananlar var. Saf su,bulabileceğin En yumuşak su dur. Otomobil akülerinde kullanılır.Neredeyse bütün oto yıkama ve oto yedek parça satışı yapan aksesuarcılarda bulunur litresi 2 tl civarıdır seni uzun süre götürür. Bu arada antifiriz olayına çok takılma koyarsanda bir gazoz kapağı koyabilirsin akışkanlığa faydası olur . Onun dışında kışın suyun donmasını engeller ,asıl kullanım amacı budur zaten. Yani kasayı dışarıda çalıştırmıycaksan ev ortamında radyotordeki su donmaz zaten. Ama dediğim gibi az koyarsın su daha rahat salgılanır ve pompa daha rahat pompalar bu suyu, Yani mantıken böyle olması gerekiyor.

Antifiriz konusunda yanlış bilinen bir noktadır bu.
Antifiriz içerisine koyacağınız su oranı hem kaynama noktası ayarlar hemde donma noktasını ayarlar.
Antifiriz sadece kışın kullanılmaz suyun kaynama noktasını artırmak için yaz aylarında'da kullanılır.

Antifriz oranı % 60 seviyesinin üstüne çıkmamalı, % 35 seviyesinin altına düşmemelidir. Bilgi açısından aşağıdaki tabloyu inceleyebilirsiniz.

Hava Sıcaklığı-Soğutma Sıvısı Yoğunluğu
◦C-Antifiriz Oranı-Su Oranı

-15--% 35--% 65
-25--% 40--% 60
-35--% 50--% 50
-45--% 60--% 40

Bu durumda en ideal oran -15 dir, düşük donma noktası ve yüksek kaynama noktası.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı