Laptop ısınma problemi

Teyarev

Decapat
Yer
Technopat City
Daha fazla  
Öncelikle iyi günler.
ASUS laptop kullanıcısıyım Paladins oyununu maksimum ayarlarda 100-150 FPS arasında oynuyorum ama birkaç el sonra 80 derecelerde geziniyor sıcaklık bunu düşürmenin yolları var mıdır?
Pil ayarları en yüksek performansta.

Son düzenleyen: Moderatör:
Rampage miydi tam hatırlamıyorum ama yeni laptop soğutucusu çıkarmıştı malum bütçe diyelim

Mersinde yaşadığım için iş kötü.Buralar yazın 45 derece ve %60 nem var.Odamda çok sıcak burada soğutucu bozulur :D.
V-Sync açtığınızda FPS maksimum olan ekran kare hızına sabitlenir. 3 sene olduysa evet, temizlemeniz iyi olur, senelerin tozu birikmiş macun kurumuştur muhtemelen.

Onu nasıl açacağım ? Oyunda öyle seçenek yok nereden yapabilirim? 60 FPS zaten akıcı bir fps onla oynarım sıkıntı yok :).
6 ay içerisinde bakım(termal macun değişikliği, fan temizliği) yapılmadıysa kaliteli bir macun alıp servise giderseniz onlar hallederler. Aslında laptop olduğu için bu değerler normal. Ama bunlardan sonra yine de rahatsız olursanız undervolt denenebilir.

3 yıldır temizlenmedi.
Normal bir dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız bu durum çok normal çünkü dizüstü bilgisayarlar oyun oynamak için tasarlanmamıştır. Ama sıcaklık seviyenizi düşürmek için bir takım işlemler uygulayabilirsiniz.
1-)Soğutucu satın alın.
2-)Hava çıkış yerlerinin önünde cisim bulunmasın.
3-)Kaliteli bir termal macun kullanın.

Hava çıkışları gayet açık.3 yıldır temizlenmedi.

Onu nasıl açacağım ? Oyunda öyle seçenek yok nereden yapabilirim? 60 FPS zaten akıcı bir fps onla oynarım sıkıntı yok :).
Ekran kartınıza bağlı arayüzde de bulunuyor. Dikey senkronizasyon ve ya Vertical sync olarak bulabilirsiniz.

Ekran kartınıza bağlı arayüzde de bulunuyor. Dikey senkronizasyon ve ya Vertical sync olarak bulabilirsiniz.

Oyunda buldum ve yaptım.66-67 derecelerde oluyor çok beklersen 70 çok büyük bir avantajı yok.Oyun da 60 fps sabit olunca oyuncular havada kalıp ilerliyor görüntü geç geliyor gibi kötü durumlar var.

Açıkçası Paladins ne kadar bilgisayarı zorlar normalde bilmiyorum oynamadım çünkü. Ben kare sayısını sabitlemek yerine V-Sync açık oynağımda bütün yırtılmaların önüne geçerek oynuyorum. Ancak bu ayarı oyun içinden yapıyorum, o yüzden pek bir şey diyemeyeceğim. Bilgisayar zaten 40-99 arası çalışıyor, 10 derece gayet iyi bir fark. Kaldı ki daha önce de söyledim, işlemci ve ekran kartını %80 oranının üstünde çalıştırıyorsan bilgisayarın 90lara çıkması gayet normal bir durum. Dediğim gibi masaüstü bilgisayarlar ile karıştırmayın.

Açıkçası Paladins ne kadar bilgisayarı zorlar normalde bilmiyorum oynamadım çünkü. Ben kare sayısını sabitlemek yerine V-Sync açık oynağımda bütün yırtılmaların önüne geçerek oynuyorum. Ancak bu ayarı oyun içinden yapıyorum, o yüzden pek bir şey diyemeyeceğim. Bilgisayar zaten 40-99 arası çalışıyor, 10 derece gayet iyi bir fark. Kaldı ki daha önce de söyledim, işlemci ve ekran kartını %80 oranının üstünde çalıştırıyorsan bilgisayarın 90lara çıkması gayet normal bir durum. Dediğim gibi masaüstü bilgisayarlar ile karıştırmayın.

Oyunlar çok uzun sürünce o ortamda soğuma ihtimali kalmıyor git gide ısınıyor yani fazla bir avantajı yok dediğim gibi.O yüzden V-Sync yi kapattım çünkü takılmalar meydana getiriyor.Ve CPU %80 gibi kullanyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı