Laptop mining sırasında sıcaklık değerleri ne olmalı?

mapoyraz

Hectopat
Arkadaşlar merhaba. Elimde mining yaptığım 2 adet laptop var. Birinde 3060 diğerinde 3070 ekran kartı var. 3060 olanın sıcaklık değeri GPU için 60 derece ve HWiNFO64'de yazan hotspot değeri ise 65 derece. 3070'li olanda ise GPU 63 derece ve hotspot 71 derece. Benim merak ettiğim konu bu değerler 7/24 çalışan bir laptopa ne kadar zarar verir? İleride nasıl arızalar verebilir? Batarya ve fan konusunu biliyorum benim korkum anakart ve chipset gibi arızalar vermesi. Kendini 1 senede amorti ederse kapatacağım miningi çünkü.

Sıcaklık dalgalanmıyor da sabit kalıyorsa bir zararı olmaz. Amaaaaaaaaaa...

Evet, kocaman bir ama.

Laptoplarda bu bileşenler anakarta tümleşik. Bu yüzden soğutmayı iyi yapman gerekiyor.

MSI Afterburner üzerinden power limiti %55 e kadar çek, core speed/clock'u -200 yap ve memory clock/speed'i +1000 yap. Hem ekran kartına giden gücü azaltıp ısınmanın önüne geçersin hem elektrikten tasarruf edersin hem de mining performansında kayıp yaşamazsın.

Laptop işlemcileri 100 dereceye kadar güvenli çalışıyor ama uzun dönemde ömrün kısalması kaçınılmaz. 70 derece iyi bir üst limit diye düşünüyorum. 80 dereceyi aşmasın.

Yalnız laptoplarda 7/24 mining hiç yapmadım ve sonucunda ne olur bilmiyorum. Youtube'ta 4 günlük kesintisiz canlı yayın için laptop işlemcinin 70 dereceyi aşmaması için ayar yapmıştım ve hiçbir sıkıntı olmamıştı.

Bir de bilgisayar altına laptop soğutucu koymanın faydası olabilir. Veya en azından bilgisayarı düz zemin / masa üzerinde koyduğunuzdan emin olun.

Sıcaklık dalgalanmıyor da sabit kalıyorsa bir zararı olmaz. Amaaaaaaaaaa...

Evet, kocaman bir ama.

Laptoplarda bu bileşenler anakarta tümleşik. Bu yüzden soğutmayı iyi yapman gerekiyor.

MSI Afterburner üzerinden Power limiti %55'e kadar çek, Core speed/clock'u -200 yap ve Memory clock/speed'i +1000 yap. Hem ekran kartına giden gücü azaltıp ısınmanın önüne geçersin hem elektrikten tasarruf edersin hem de mining performansında kayıp yaşamazsın.

Sıcaklık sabit hocam. Soğutmayı kendim yaptım. Eve gidince görselini eklerim. MSI Afterburner'da Power limit açık değil ya da ben açamadım bilmiyorum. Core speed/clock -500 de her ikisinde de. Memory kısmında 3070 +1900, 3060 ise +1700 yaptım. Bunların bir zararı olur mu peki?

Sıcaklık sabit hocam. Soğutmayı kendim yaptım. Eve gidince görselini eklerim. MSI Afterburner'da Power limit açık değil ya da ben açamadım bilmiyorum. Core speed/clock -500 de her ikisinde de. Memory kısmında 3070 +1900, 3060 ise +1700 yaptım. Bunların bir zararı olur mu peki?
Valla o kadar yiyorsa yap gitsin ama gpu belleklerinin ısılarına da dikkat et.

Merhaba mininge devam ediyor musun ?
Yaz ayını nasıl geçirdin
Bende 3070' li laptopla yapmaya başladım ama derecem 70 den aşağıya inmiyor böyle devam edıyorum. birde bende bazen 72 dereceye çıkıp kendi hız düşürmesi yapıyor.
soğuyunca tekrardan başıyor ve devam ediyor ilk aldığım günden beri

Soğutucunun fotografını atacaktın o ne durumda acaba

Merhaba mininge devam ediyor musun ?
Yaz ayını nasıl geçirdin
Bende 3070' li laptopla yapmaya başladım ama derecem 70 den aşağıya inmiyor böyle devam edıyorum. birde bende bazen 72 dereceye çıkıp kendi hız düşürmesi yapıyor.
soğuyunca tekrardan başıyor ve devam ediyor ilk aldığım günden beri

Soğutucunun fotografını atacaktın o ne durumda acaba
ETH kazıyorsanız Power Limiti %80'dan aşağı tutun. Core limite dokumasanız da olur. Memory'e OC yapmanız MH'nizi arttıracaktır. Sayılar size kalmış. 70 derece EHT mining için yüksek.

Geri
Yukarı