Laptop mu alınmalı yoksa PC mi toplanmalı?

WT Thyke

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar öncelikle, bir şey danışmak istiyorum başlıkta da belirttiğim gibi hangisini tercih etmeliyim?
Şimdi arkadaşlar ben bir üniversite öğrencisiyim ve evimde de i5 6500 ve MSI R7 370 fena olmayan ancak güncel oyunları da pek oynatmayan bir sistemim mevcut.
Şu anda yurt dışında çalışıyorum ve bilgisayar alma niyeti içerisine girdim ve laptopa da ihtiyacım var derslere katılmam için. Malum karantina ve uzaktan eğitimden dolayı. Telefondan derslere girmek cidden insanı çok yoruyor. Bu yüzden yardımınıza ihtiyacım var, hangisini almalıyım sizce?
Sıkı bir oyuncuyum ve laptopta oyun oynamayı seven bir insan değilim pek gerçi alışık değilim desem daha doğru olur. Ve bildiğiniz gibi laptoplar çok pahalı olduğu için pek istediğim söylenemez. Neredeyse o fiyata çok daha iyi bir masaüstü bir bilgisayar toplayabilirim. Evet arkadaşlar sizce hangisi? Almak istediğim laptop da bu; bütçe konusunda dengi şeyler önerebilirsiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ve akıllardaki o cümle " o paraya PC toplarsın yeğen " ve yurtdışında 2000 birim paraya çok çok iyi laptoplar alınabiliyor hatta benim için de zahmet olmazsa bir adet PS5 getirebilirseniz çok güzel olur ücretini hemen ödeyebilirim :D.

Attığı linkteki laptop güncel oyunlar ile birlikte onu 3 4 yıl Ultra - yüksek ayarlarda götürür bence hem üniversite öğrencisi olduğundan seyahat eder vs laptop çok daha işine gelir.

Merhabalar öncelikle, bir şey danışmak istiyorum başlıkta da belirttiğim gibi hangisini tercih etmeliyim?
Şimdi arkadaşlar ben bir üniversite öğrencisiyim ve evimde de i5 6500 ve MSI R7 370 fena olmayan ancak güncel oyunları da pek oynatmayan bir sistemim mevcut.
Şu anda yurt dışında çalışıyorum ve bilgisayar alma niyeti içerisine girdim ve laptopa da ihtiyacım var derslere katılmam için. Malum karantina ve uzaktan eğitimden dolayı. Telefondan derslere girmek cidden insanı çok yoruyor. Bu yüzden yardımınıza ihtiyacım var, hangisini almalıyım sizce?
Sıkı bir oyuncuyum ve laptopta oyun oynamayı seven bir insan değilim pek gerçi alışık değilim desem daha doğru olur. Ve bildiğiniz gibi laptoplar çok pahalı olduğu için pek istediğim söylenemez. Neredeyse o fiyata çok daha iyi bir masaüstü bir bilgisayar toplayabilirim. Evet arkadaşlar sizce hangisi? Almak istediğim laptop da bu; bütçe konusunda dengi şeyler önerebilirsiniz.

Eğitim hayatın bitene kadar notebook kullanman yararına olacaktır, ondan sonra satıp masaüstüne geçebilirsin. Notebook alırken bence en çok hafif olmasına dikkat et.

Üniversitede kaçıncı yılınız? Ne okuyorsunuz? Okulda laptop kullanmıyor, laptoptan ders çalışmıyorsanız, sıkı da bir oyuncuysanız bence hiç laptop işine girişmeyin. Online eğitim için 200-300 liraya Webcam'ler var gayet güzel.

Laptopta avantajınız yurt dışından alacağınız için vergisini geri alma veya düşük vergiyle almadan dolayı ucuza geliyor olabilir. Yurtdışından masaüstü bilgisayar parçası getirmek daha uğraştırıcı olabilir, özellikle de garanti açısından.

1800 dolar yaklaşık 14.000 TL desek, RTX 3070'li bir bilgisayar Türkiye'de dizilebilir galiba, bu konuda çok tecrübeli değilim birileri bu bütçeye örnek bilgisayar toplayabilirse daha kolay karşılaştırırsınız.
Eğitim hayatın bitene kadar notebook kullanman yararına olacaktır, ondan sonra satıp masaüstüne geçebilirsin. Notebook alırken bence en çok hafif olmasına dikkat et.
Oyun oynanacak hiçbir laptop hafif değil hocam ya, en azından az çok kendini soğutabilen, büyük ekranlı, donanımı iyi laptoplar oldukça ağır, asla oyun oynamayacaksanız dediğiniz doğru ama.

Ve akıllardaki o cümle " o paraya PC toplarsın yeğen " ve yurtdışında 2000 birim paraya çok çok iyi laptoplar alınabiliyor hatta benim için de zahmet olmazsa bir adet PS5 getirebilirseniz çok güzel olur ücretini hemen ödeyebilirim :D.

Keşke öyle bir imkanım olabilse gerçekten olasılıklar çok fazla getireceğim şeyler konusunda ancak elektronik eşyalarda sınırlamalar çok fazla ve çok zor artık eskisi gibi alıp gelmek. Elektronikte bir tane ile sınırlısınız ancak getirebileceğiniz şeylerde. Oyun konsolları konusunda belki bilgisayar yanında getirebiliyor olabilirim ama o konuda emin olamadığım için şu anlık bir şey söylemek pek mümkün değil kontrol etmek gerek.
Masaüstü PC toplaması çok iyi olur, ancak bildiğimiz gibi sadece masada kalır.

Bu fikir cidden aklıma çok yatıyor ancak dediğim gibi laptop her konuda ihtiyaca cevap verebilmesinden dolayı o da çok mantıklı kaldı ki alacağım laptop her şekilde işime yarayacak. Bilgisayar alırsam tek odağı oyun olacak çünkü ben oyun oynamayı gerçekten seven birisiyim ve en önemli şey benim için oyun oynamak bilgisayarımla.
Attığı linkteki laptop güncel oyunlar ile birlikte onu 3 4 yıl Ultra - yüksek ayarlarda götürür bence hem üniversite öğrencisi olduğundan seyahat eder vs laptop çok daha işine gelir?

Dediğiniz gibi en az 4 sene okuyacağım ve bu süreçte ailemin ve arkadaşlarımın yanına gideceğimi düşünüyorum laptop olursa bu konuda çok daha rahat olurum diye tahmin ediyorum. Farklı bir laptop tavsiyeniz de varsa o bütçe aralığında önerilerinize açığım.
Üniversitede kaçıncı yılınız? Ne okuyorsunuz? Okulda laptop kullanmıyor, laptoptan ders çalışmıyorsanız, sıkı da bir oyuncuysanız bence hiç laptop işine girişmeyin. Online eğitim için 200-300 liraya Webcam'ler var gayet güzel.

Laptopta avantajınız yurt dışından alacağınız için vergisini geri alma veya düşük vergiyle almadan dolayı ucuza geliyor olabilir. Yurtdışından masaüstü bilgisayar parçası getirmek daha uğraştırıcı olabilir, özellikle de garanti açısından.

1800 dolar yaklaşık 14.000 TL desek, RTX 3070'li bir bilgisayar Türkiye'de dizilebilir galiba, bu konuda çok tecrübeli değilim birileri bu bütçeye örnek bilgisayar toplayabilirse daha kolay karşılaştırırsınız.

Oyun oynanacak hiçbir laptop hafif değil hocam ya, en azından az çok kendini soğutabilen, büyük ekranlı, donanımı iyi laptoplar oldukça ağır, asla oyun oynamayacaksanız dediğiniz doğru ama.

Almanca dili ve edebiyatı okuyorum ve ilk senem daha, bilgisayardan ders çalışıyorum çünkü genelde zaten ödevlerimiz PDF ve kitap çevirileri, edebiyat eserlerini inceleme üzerinden gittiği için bu konuda bilgisayara ihtiyacım oluyor. Masaüstü parça getirmek yerine toplayıp direk getirebiliyorum. Ancak sınırım bir bilgisayar sadece. Vergi vermeden kendi kişisel bilgisayarım olarak göstererek girebilirim kaldı ki kendi kişisel bilgisayarım yani. Dediğim gibi daha iyi bir bilgisayar öneriniz, kullananlarınız var ise daha iyi bir bilgisayar ya da laptop önerebilecek olan varsa her türlü yoruma ve desteğe açığım dostlar. Hepinize cevaplarınız ve fikirleriniz için teşekkür ediyorum.

Son düzenleme:
Almanca dili ve edebiyatı okuyorum ve ilk senem daha, bilgisayardan ders çalışıyorum çünkü genelde zaten ödevlerimiz PDF ve kitap çevirileri, edebiyat eserlerini inceleme üzerinden gittiği için bu konuda bilgisayara ihtiyacım oluyor.
Hem okul için kullanıyor hem de farklı bir ilde okuyorsanız, bir laptopa ihtiyacınız var bence de.

Geri
Yukarı