Laptop nasıl test edilir?

Berkant29

Hectopat
Arkadaşlar herkese merhaba, aldığım laptopu oyunlarda test etmek istiyorum Max performansı veriyor mu diye. Fakat YouTube'da nereye baksam 16 GB RAM'lisi mevcut testlerinde. Benim şu anda 8 GB RAM ve hemen almayacağım yanına 8 GB RAM çünkü derslerim falan var şu anda, yazın alacağım. İnternette vs. test edebileceğim yer var mı donanım özelliklerimin aynısını bulabileceğim?

Dostum donanım özelliklerini 8 GB bulman biraz zor olabilir çünkü 8 GB ram günümüzde yeterli değil yazın 16 GB alman daha iyi olur bence.

• Öncelikle AIDA64 testini indirip işlemciyi strese tabi tutun. Yüzde kaç throttlestop verdiğine bakın ve bunu benzer işlemcilerin sonuçlarıyla mukayese edin. Eğer soğutması kötüyse frekansı da yüksek olamaz.
  • Sonra FurMark'ı indirin. Ekran kartını strese sokun. 10 dakika boyunca performans modunda, fanları tam yükte çalıştırın. Eğer program bir hata verirse GPU'da bir sorun var demektir.
  • Laptop özelliklerinizdeki benzer bir laptobun oyunlardaki FPS değerlerini not edin. Ancak oyunun sürümü ve grafik ayarlarının aynı olması önemlidir. Çünkü bazı oyunlar güncelleme aldıkça sistemi daha çok yorabiliyor.
  • FPS ve bileşenlerin sıcaklık değerlerini görebilmek için MSI Afterburner programını kullanın ve değerleri takip edin. Oyunun içinde benchmark aracı varsa o da alternatif bir seçenek olabilir.
  • Max performans için laptobun extreme performance moduna alınması gerekir. Bu Asus'ta ''Turbo'', MSI'da ''Extreme performance'' gibi farklı şekillerde isimlendirilir. Eğer ''silent'' modda yaparsanız bileşenlere daha az güç gideceği için daha az FPS elde eder, böylelikle kıyasladığınız laptoplardan daha az performans elde ettiğiniz yanılgısına kapılabilirsiniz.

@Power Supply Unit hocam Allah razı olsun her şeyi yazmışsınız bir sorum daha olacaktı, ekran kartının ayarlarını performansa çekmek gerekir mi? NVIDIA RTX 3060 standart ayarlar ile duruyor sadece Experience indirip sürücüyü güncelledim ve oyun optimizelerini kapattım. Intel Graphics sürücüsünü, Intel Killer paketi, Bluetooth sürücüsünü güncelledim. Dediğiniz testlerde 10 dk yapmam herhangi bir sorun oluşturmaz diye düşünüyorum, daha önce bu tarz bir PC'e sahip olmadığımdan insan telaşlanıyor :)

@omertgulseven teşekkür ederim hocam, daha iyileri sizin olsun.

Geri
Yukarı