Laptop panel Overclock'u uzun vadede zararlı mı?

Oxygenium

Decapat
Daha fazla  
RAM
12GB CL21 2933MHZ DDR4
Ekran kartı
GTX 1650 GDDR6
İşlemci
Intel Core i5 10300h
Merhaba okul için geçtiğimiz aylarda laptop almıştım öncesinde 144Hz monitöre sahip bir masaüstü kullanıcısı idim okul için 60Hz IPS panele sahip Acer A715-75G cihazını satın aldım yurtta kaldığım için haricî monitör almak mantıklı gelmedi. Bu yüzden kullandığım cihazın panelini 120Hz 30 pin panelle değiştirmeyi düşündüm ama daha önce deneyen olmadığı için uyacağını düşündüğüm paneli satın alıp değiştirmeye Cesaret edemedim.
Bende bayağı önceden de kullanmış olduğum CRU yazılımına başvurdum ve 60Hz tazeleme hızına sahip olan paneli 98Hz'e kadar çıkardım.
Bir süredir kullanıyorum ve ekran stabil. Görüntünün gidip gelmesi gibi bir şey hiç olmuyor 96Hz'de sadece rekabetçi oyun oynarken kullanıyorum çok dikkatli bakınca pikseller bir tık Taha belirgin görünüyor gibi sadece günde 3 saat falan kullanıyorum boş zamanlarımda.

Panelin ısısında bir değişim vs de olmuyor
Bu konu hakkında çok yorum var ama çoğu sadece düz mantık veya varsayımlardan oluşuyor daha somut ve kesin şekilde bu şekilde kullanmanın panele zarar verdiğini söyleyebilir miyiz? Herhangi bir yan etkisi vs söz konusu mu?

Evet, çok yorum var. Somut bir şekilde konuşabilmek için iki ekran ile test etmek gerekiyor. Yine de pek doğru bir sonuç çıkmayabilir. Test etmek yerine genelde yorumlarla yetiniyoruz ki bence yanlış da değil. Sonuçta örnek veriyorum, saniyede 60 kez değişen şey düzenlemeden sonra 100 kez değişiyor. Piksel ömrü illaki kısalacaktır. Piksellerin ölme ihtimali illaki artacaktır.

Yüksek yenileme hızı olan paneller de üretim bandından 120 veya 144Hz olarak çıkmıyor zaten. Yaptığın hız aşırtmaya, alanında en güvenlisi diyebiliriz. LCD devrinden sonra hız aşırtma neredeyse sıfır risk barındırıyor. Stabil kaldığı noktaya kadar yükselt ve ekranın fazla ısınmadığından emin ol. Sonradan herhangi bir problem çıkaracağını sanmam, en azından birkaç yıl.

Yüksek yenileme hızı olan paneller de üretim bandından 120 veya 144Hz olarak çıkmıyor zaten. Yaptığın hız aşırtmaya, alanında en güvenlisi diyebiliriz. LCD devrinden sonra hız aşırtma neredeyse sıfır risk barındırıyor. Stabil kaldığı noktaya kadar yükselt ve ekranın fazla ısınmadığından emin ol. Sonradan herhangi bir problem çıkaracağını sanmam, en azından birkaç yıl.

Değerli yorumlarınız için öncelikle teşekkür ederim.
Kendi yaptığım testlerde sorun teşkil eden bir durum gözlemlemedim bunun yanı sıra CPU'a OC yapınca ömründen kısalması gibi bir durum olsa dahi panelin 60Hz olarak ömrü herhangi bir şekilde hasar almadan 10 yıl ise (farazi konuşuyorum) bu 4-5 yıla düşebilir bu çok dert edineceğim bir nokta değil gerekirse daha kısa sürede de panel değiştirebilirim sadece çok kısa sürede ansızın sorun yaşar mıyım acaba düşüncesi kafamdaydı.

Evet, çok yorum var. Somut bir şekilde konuşabilmek için iki ekran ile test etmek gerekiyor. Yine de pek doğru bir sonuç çıkmayabilir. Test etmek yerine genelde yorumlarla yetiniyoruz ki bence yanlış da değil. Sonuçta örnek veriyorum, saniyede 60 kez değişen şey düzenlemeden sonra 100 kez değişiyor. Piksel ömrü illaki kısalacaktır. Piksellerin ölme ihtimali illaki artacaktır.

Panelin topluca bozulmasından ziyade ölü piksel durumu beni daha çok geren bir durum lakin sanırım bu riski alacağım ve somut bir kaynak olmamasına rağmen evet bende dediğiniz gibi düşünüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı