Laptop satıp hazır sistem almak mantıklı mı?

Battwo

Decapat
Daha fazla  
Selam. Monster Tulpar 7 v25.1 sahibiyim PC hocası adlı YouTube kanalının yayınladığı Şu sistem ilgimi çekti laptopumu satıp bu sistemi almam sizce ne kadar mantıklı ve eğer satarsam sizce ne kadar fiyat biçmeliyim.

15-16 bine 3060 diziliyor, 11. nesil ya da 5000 serisi AMD ile.

20.3 o kadar sorunlu bir model değil ama gene de bu paranın o modele verilmeyeceği fikrindeyim.

16000 bile olsa 6000 lira fark var işte. Dediğime geldiniz. Kasayı tek alınca bir de ekran almanız lazım. Adam AMD istemedi Intel istese o 6000 olacak 5000 lira. Sonra 2000-3000'e bir ekran alsa klavye, fare kulaklık, hoparlör ile birlikte üç aşağı beş yukarı aynı para. Ha 20000 lira ha 22000 lira.
Benim ekranım falan var klavyeyi 50 liralıkta oynarım ne bileyim fareyi de 50 liralığa alırım falan diyorsanız tamam ancak 0'dan kasa toplamanın tek faydası size yükseltme yapabilmeniz. Burada da şöyle bir sorun var 3060 Mobile bile size en aşağı 5 yıl AAA oyunları oynatacaktır. 5 yıl sonra zaten laptopun posası yavaş yavaş çıkmaya başlıyor. Sanki kasada değişim yapılmayacak mı? Anakart değişecek şu değişecek falan derken o da kolay işler değil.

Kısaca laptop olsun portatif olsun diyorsanız 2000-3000 lira verilebilir ve benzer performans alıyorsunuz. 2015 yılında değiliz 970m ile 970 arasında dağlar kadar fark var. 30-40 fps farkları var ama 1650 ile 1650mobile arasında 5-10 fps farklar var.

Son düzenleme:
16000 bile olsa 6000 lira fark var işte. Dediğime geldiniz. Kasayı tek alınca bir de ekran almanız lazım. Adam AMD istemedi Intel istese o 6000 olacak 5000 lira. Sonra 2000-3000'e bir ekran alsa klavye, fare kulaklık, hoparlör ile birlikte üç aşağı beş yukarı aynı para. Ha 20000 lira ha 22000 lira.
Benim ekranım falan var klavyeyi 50 liralıkta oynarım ne bileyim fareyi de 50 liralığa alırım falan diyorsanız tamam ancak 0'dan kasa toplamanın tek faydası size yükseltme yapabilmeniz. Burada da şöyle bir sorun var 3060 Mobile bile size en aşağı 5 yıl AAA oyunları oynatacaktır. 5 yıl sonra zaten laptopun posası yavaş yavaş çıkmaya başlıyor. Sanki kasada değişim yapılmayacak mı? Anakart değişecek şu değişecek falan derken o da kolay işler değil.

Kısaca laptop olsun portatif olsun diyorsanız 2000-3000 lira verilebilir ve benzer performans alıyorsunuz. 2015 yılında değiliz 970m ile 970 arasında dağlar kadar fark var. 30-40 fps farkları var ama 1650 ile 1650mobile arasında 5-10 fps farklar var.
Yanlış anlaşılmasın laptop alacağına masaüstü al kafasında değilim ama monitörle hadi 18000 tuttu. 15.6 inç laptopla ne yapıcaksınız? İllaki sonradan monitör gerekiyor şahsen ben bir süre sonra rahatsız oluyorum.

Yanlış anlaşılmasın laptop alacağına masaüstü al kafasında değilim ama monitörle hadi 18000 tuttu. 15.6 inç laptopla ne yapacaksınız? İllaki sonradan monitör gerekiyor şahsen ben bir süre sonra rahatsız oluyorum.

Bu kısma bir şey diyemem. Bazı insanlar büyük ekran seviyor. Hiç 15.6 inçten rahatsız olmadım ben bugüne kadar. Her cihazın artıları ve eksileri vardır. Laptop zaten taşınabilirlik ile büyük ekran ve performansı takas ettiğiniz bir cihaz. Masaüstünde de kasa ve ekranı sırtına alıp taşıyamıyorsun.

Bu kısma bir şey diyemem. Bazı insanlar büyük ekran seviyor. Hiç 15.6 inçten rahatsız olmadım ben bugüne kadar. Her cihazın artıları ve eksileri vardır. Laptop zaten taşınabilirlik ile büyük ekran ve performansı takas ettiğiniz bir cihaz. Masaüstünde de kasa ve ekranı sırtına alıp taşıyamıyorsun.
Doğru hocam, daha tartışmanın anlamı yok zaten biraz konu dışına çıktık.

Konuya dönersek eğer. 3060 laptopu satıp 2060 masaüstü almak kesinlikle mantıklı değil. En baştan bunu yapmak mantıklı olabilirdi çünkü RTX 2060 halen yeterli bir ekran kartı ama 3060 Mobile satıp 2060 almak attan inip eşeğe binmek gibi bir şey.

15-16 bine 3060 diziliyor, 11. Nesil ya da 5000 serisi AMD ile.

20.3 o kadar sorunlu bir model değil ama gene de bu paranın o modele verilmeyeceği fikrindeyim.
moonlightknight laptop 3060'ınım masaüstü 3060'ından daha iyi performansı olduğunu söylecek kadar cahil bir de komikmiş gibi kabloları nerene takarsın gibi edebsizce konuşmuş. Bırak hocam 9 10 yaşındaki aile terbiyesi almamış nasıl iletişim kurulur bilmeyen aptal veletlerle muhattap olma. Sen insan gibi konuşurkerken o kabloları hangi deliğine sokacağını düşünsün.

Moonlightknight laptop 3060'ınım masaüstü 3060'ından daha iyi performansı olduğunu söyleyecek kadar cahil bir de komikmiş gibi kabloları nerene takarsın gibi edebsizce konuşmuş. Bırak hocam 9 10 yaşındaki aile terbiyesi almamış nasıl iletişim kurulur bilmeyen aptal veletlerle muhatap olma. Sen insan gibi konuşurkerken o kabloları hangi deliğine sokacağını düşünsün.

3060 laptopun 3060 masaüstünden daha iyi performans vereceğini söylemedim. Adada çok küçük bir farka karşılık(7-10FPS) masaüstü 2 kat fazla elektrik tüketiyor dedim.

Geri
Yukarı