Laptop sürekli şarjda durmalı mı?

Emre Kırar

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar,

HP omen 15 serisi 9. Nesil ı7 işlemcli 1660 Ti ekran kartlı laptop aldım.
Şarj konusunda bilgisayar sürekli şarjda kalsa bir sorun olur mu yoksa şarj dolduğunda şarjdan çıkartmalı mıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Notebooklarda, akım önce anakarta ondan sonra şarj devresine gider. Telefonlarda bu durum tam tersidir. Laptopu hep şarjda tutmanın zararı yok ama pili tembelleştirir. Arada bir deşarj etmek gerek pili. Haftada 1 deşarj etsen yeter. Pil uzun süre kullanılmadığı zaman iyi olmuyor. Notebook'un arkasındaki değerlere uygun şarj aleti kullandığından ve akım korumalı priz kullandığından emin ol, bu yeterli.
Uygun değer derken örneğin; Benimkinin arkasında 19V 9.5A yazıyor. Amper sıkıntı değil. Amperi 10-15-20 olan adaptörler kullanabilirsin. İhtiyacı olanı çeker. V 19'un üzerindeyse benim cihazda ısınma sorunu yapar. 1V bile fark olsa tehlikeli, yakabilir.

Dizüstü bilgisayarı pilde kullanmalısın ki batarya ölmesin. Şarj %100 olduktan sonra otomatik olarak elektrik bataryadan kesilir ve kablodan alınmaya başlar, batarya sadece güç kaynağı görevi yapar. Ben evde hep pilde kullanıyorum, ayağının altına bir tane düğmeli priz koy bu iş pratik olarak tamam oluyor zaten.

Yeni nesil cihazlarda şarj dolunca pili devre dışı bırakıyor bilgisayar. Yani zararı yok. Fiş takılı kullanmazsan zaten oyun falan oynayamazsın.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı