Yeni laptop aldım sürekli şarjda mı bırakmalıyım?

Merhaba, dün laptop aldım oyun bilgisayarı değil. Unity 3D falan kullanacağım. Dün 2 kere pilini bitirip şarj ettim bugün yaptığım araştırmalara dayanarak laptopun prize takılıyken pilden değil bütün gücü oradan çektiğini okudum. Laptop modelim Lenovo S145-15API. Sizce bu kullanım doğru mu? Sadece bir yere gideceğim zaman veya laptopu başka bir yere taşıyacağım zaman prizden çıkarıyorum onun haricinde batarya 100 iken hep prize takılı. Yardımcı olursanız sevinirim.
Prizde takılı kullan, her zaman daha yüksek performans elde edersin. Ayrıca pili korumaya uğraşma, Office harici program kullandığın sürece o pil eninde sonunda 1 taş çatlasa 2 seneye ölecek. Çok az istisna var.

Bana şehir efsanesi gibi geliyor. 2011 yılında aldığım Asus dizüstü bilgisayarım var (K53SV) ve aldığımdan beri sürekli şarjda kullandım. Defalarca bozulduğu için yeni şarj aleti aldım. Hâlâ da şarjdan çıkarınca 3 saat kadar gidiyor dengeli ayarda. Batarya tükenmesinin %90 oranında şarjda kullanımla alakası olmadığını düşünüyorum. Bence etkisi en fazla %10.

Pilin ömrünü öğrenmek için CMD'yi açıp şunu yapıştırın
Kod:
powercfg /batteryreport

Teşekkür ederim benim laptop'ta kurulum yaparken veya bazen ekrana çıkan uyarılardaki yazılar bulanık gözüküyor ama internette gezinirken v.s problem yok sadece kurulum gibi ekranlarda bulanık oluyor nasıl çözebilirim bu problemi ?
Ölçeklendirmede sıkıntı vardır. Konu açın yardımcı olalım.

@cortex47 Yeni cihazların bataryaları öyle değil. Nasıl bir teknoloji kullanmışlarsa erken yıpranabiliyor. Pili kısıtlıyorlar artık bazı firmalar. Belki şimdi yeni cihaz alsan 1 seneye yıpranmış olacak bilgisayarın bataryası. Zaten kendileri bile 6 ay ile 12 ay tam batarya performansı sağlayıp sonrasında azalmasını normal kabul ediyorlar. Eğer dikkatli kullanılmazsa 6 aya düşer, dikkatli kullanırsan 1 sene bataryadan tam performans sağlarsın.

@cortex47 Yeni cihazların bataryaları öyle değil. Nasıl bir teknoloji kullanmışlarsa erken yıpranabiliyor. Pili kısıtlıyorlar artık bazı firmalar. Belki şimdi yeni cihaz alsan 1 seneye yıpranmış olacak bilgisayarın bataryası. Zaten kendileri bile 6 ay ile 12 ay tam batarya performansı sağlayıp sonrasında azalmasını normal kabul ediyorlar. Eğer dikkatli kullanılmazsa 6 aya düşer, dikkatli kullanırsan 1 sene bataryadan tam performans sağlarsın.

Çok garip, tüm teknoloji ileriye doğru giderken hiçbir sektörde şu batarya gelişimini doğru düzgün yapamadılar. Ya da yapmadılar, orasını bilemem.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı