Laptop yeni termal macun sonrası performans düşüşü

cinokok

Centipat
Selamun aleykum arkadaşlar laptopumun hem ekran kartı hem işlemciyi temizledim. PC'yi temizlemeden önce ekran kartı çok sıcak, işlemci normaldi şimdi işlemci boştayken 70'i geçiyor ekran kartı düşüş yaşadı ama o da biraz ısınıyor. Şöyle bir durum var ki işlemcinin 1 vidası yok ve ekran kartının 1 vidası yok. Aldığım termal macunda 10 TL'lik falan Çin malı kısaca. Ve işlemci ve ekran kartını açtığımda işlemci bayağı termal macunu doldurmuşlar ekran kartına ise normal koymuşlar. Ben ikisini de normal koydum. Ve CS:GO'da test yaptıktan sonra FPS 30-50-60-70-80-90-100-110 değişik değişik FPS durumu veriyor. Rainbow Six'te denedim onda da 60 40 55 30 20 60 hep değişiyor FPS değeri. İşin tuhaf kısmı 5 dk işlemci ısınıp ekran kartı normal iken 5 dakika sonra ekran kartı sıcaklığı artıp işlemci 58-60 dereceye düşüyor.

Tahminimce sorunlar şunlar:
1-Ucuz termal macun ve sanırım Laptop'a uyumlu değil.
2-Vidalar eksik olduğundan ısı dengesiz dağıtılıyor.
3-Termal macunu uyumlu miktarda koymadım.

Son düzenleyen: Moderatör:
1. İşlemci tam oturmuyor bu yüzden ısıyı tam olarak bakır kabloya iletemiyor olabilir.
2. Dandik termal macunlar genellikle su gibidir bu yüzden çok fazla işe yaramıyor olabilir.
3. Termal macunu çok kalın sürdüysen de bu yüzden olabilir.
4. Vidaları kesinlikle tamamlamalısın.

Selamun aleykum arkadaşlar laptopumun hem ekran kartı hem işlemciyi temizledim. PC'yi temizlemeden önce ekran kartı çok sıcak, işlemci normaldi şimdi işlemci boştayken 70'i geçiyor ekran kartı düşüş yaşadı ama o da biraz ısınıyor. Şöyle bir durum var ki işlemcinin 1 vidası yok ve ekran kartının 1 vidası yok. Aldığım termal macunda 10 TL'lik falan Çin malı kısaca. Ve işlemci ve ekran kartını açtığımda işlemci bayağı termal macunu doldurmuşlar ekran kartına ise normal koymuşlar. Ben ikisini de normal koydum. Ve CS:GO'da test yaptıktan sonra FPS 30-50-60-70-80-90-100-110 değişik değişik FPS durumu veriyor. Rainbow Six'te denedim onda da 60 40 55 30 20 60 hep değişiyor FPS değeri. İşin tuhaf kısmı 5 dk işlemci ısınıp ekran kartı normal iken 5 dakika sonra ekran kartı sıcaklığı artıp işlemci 58-60 dereceye düşüyor.

Tahminimce sorunlar şunlar:
1-Ucuz termal macun ve sanırım Laptop'a uyumlu değil.
2-Vidalar eksik olduğundan ısı dengesiz dağıtılıyor.
3-Termal macunu uyumlu miktarda koymadım.

Termal macunun ucuzu kalitelisi çok fark ettirmez.Bütün macunlar uyumludur laptop için özel ayrı termal macun diye bir şey yok.Termal macunu sürerken eskisini güzelce temizlediniz mi ? İyice sıyırmanız gerekiyordu eğer sıyırmadıysanız şişlik yapmıştır kalın bir tabaka oluşmuştur buda soğutmasını engeller.2 vidanın eksik olması problem yaratmaz.En güzeli tekrardan sökün parçaları macunları güzelce sıyırın güzelce çok az sıkın çok sıkmayın ve dağıtmanıza gerek yok.Fanı koyunca kendisi zaten dağılacaktır.

Yeni konular

Geri
Yukarı