Laptopa Elektrik Geliyor Fakat Açılmıyor

ayberk60

Kilopat
Daha fazla  
İyi geceler arkadaşlar, Grundig marka bir laptop kullanmaktayım 5-6 yıllık bir laptop fakat 2 gündür düğmesine bastığımda normal açılma sesi ilk başta geliyor sonrasında ise power tuşu hariç hiçbir tepki yok bilgisayarda bu durumda ne yapabilirim ?

İ7 İşlemci (Modelini ne yazık ki bilmiyorum üstünde yazmıyor, PC açılmadığı içinde bakamadım)
540M Ekran kartı
8GB RAM

Denediğim ama sonuç alamadığım işlemler:
RAM'leri söktüm tek tek denedim yerlerini değiştirerek denedim sorun düzelmedi.
HDD kaynaklı olabilir diye söküp başka bir HDD ile denedim düzelme olmadı.
Laptop şarj cihazı ile alakalı bir durumdur diye aynı marka model farklı bir şarj cihazı ile denedim gene.
Düzelmedi olmadı.
Pil takılıyken de pil çıkık sadece sarj ile de sorun düzelmedi.

Bir çok sebebi olabilir Ekrandan kaynaklı bir sorunda olabilir chipsetten dolayı da. "normal açılma sesi" derken ? İşletim sistemi sesi mi yoksa POST ekranın da bulunan başka bir ses mi ?

Abi evvela önceleri söküp takmışlığın yoksa pek kurcalama istersen.
Aynısı benim de başıma geldi. (Dell N5110 açılmıyor )
Işık yanıyor amma bilgisayar açılmıyordu. Ben BIOS pilini çıkarayım derken parçayı kırdık sonra da yapılmadı.
Meğersem sorun chıpset de imiş. Bir bilgisayarcıya götürünmeni tavsiye ederim.

@HezarFem N5110 kronik sorunu olan bir model. Aynı ürünün onarımını yapmıştım, ekran hiç bir şekilde gelmiyordu sizin bahsettiğiniz sorunlar vardı. Chipsete gömülü olan ekran kartının hasar olmasından dolayı oluyor, bir zaman sonra ise cihaz kendini korumak için ısıdan dolayı kapatmak zorunda kalıyor. Çözüm için gidip onboard ekran kartını önerilmeyen ama para için yapılan yöntemlerle değiştirirseniz sorun hal olur.

Bir çok sebebi olabilir Ekrandan kaynaklı bir sorunda olabilir chipsetten dolayı da. "normal açılma sesi" derken ? İşletim sistemi sesi mi yoksa POST ekranın da bulunan başka bir ses mi ?

Yok ikisi de değil bilgisayarı ilk açtığımızdaki çalışma sesi sadece, ayrıca başka bir monitör ilede HDMI ve VGA ile bağlayak tek tek denedim gene sonuç alamadım.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Abi evvela önceleri söküp takmışlığın yoksa pek kurcalama istersen.
Aynısı benim de başıma geldi. (Dell N5110 açılmıyor )
Işık yanıyor amma bilgisayar açılmıyordu. Ben BIOS pilini çıkarayım derken parçayı kırdık sonra da yapılmadı.
Meğersem sorun chıpset de imiş. Bir bilgisayarcıya götürünmeni tavsiye ederim.

Az çok anlıyorum söküp takmadan vs. fakat bu sefer işin içinden çıkamadım bende :)
Mesaj otomatik birleştirildi:

BIOS pilini sıfırlamayı deneyin.
Bios piline ulaşamadım. Klavye altında kalıyor fakat klavyeyi çıkartamıyorum klavyeyi tutan çentikleri ayıramadım klavyeye zarar gelecek diye birşey yapamadım ne yazık ki

Son düzenleme:
@HezarFem N5110 kronik sorunu olan bir model. Aynı ürünün onarımını yapmıştım, ekran hiç bir şekilde gelmiyordu sizin bahsettiğiniz sorunlar vardı. Chipsete gömülü olan ekran kartının hasar olmasından dolayı oluyor, bir zaman sonra ise cihaz kendini korumak için ısıdan dolayı kapatmak zorunda kalıyor. Çözüm için gidip onboard ekran kartını önerilmeyen ama para için yapılan yöntemlerle değiştirirseniz sorun hal olur.
Abi bu söylediklerini daha önceleri dinlemek nasip olmadı o vakitler. Sorun tam da söylediğiniz şekilde tezahür etti lakin acemilik den dolayı BIOS pil kısımını kırınca tüm sistemi satmak zorunda kaldık.
Yinede başkalarına faydalı olur inşallah söyledikleriniz

Cihaz ilk açılışından itibaren çok sessiz bir şekilde çalışıyorsa (yani HDD bile çalışmıyor, sadece LED'ler yanıyor ise) chipsette sorun var demektir. Eğer HDD falan tam çalışıyor, bilgisayar normal olması gereken gibi ise ekran da bir sorun var demektir. Başka bir şey aklıma gelmiyor. 5-6 yıllık bir cihaz demişsiniz, bence ömrünü doldurmuş olabilir.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı