Laptopa maden suyu döküldü

OA09

Hectopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Makine Mühendisi
Herkese merhaba arkadaşlar. Toshiba Satellite L70 dizüstü bilgisayara kardeşim maden suyu dökmüş ve bilgisayarın görünen tarafını hemen kurulamış ama bilgisayarı kapatmamış. Bilgisayar kendi kendine kapanmış daha sonra. Açmaya çalıştığında başta sadece aç kapa düğmesinin ışığı yanıyor ama daha sonra PC'de hiçbir tepki olmadan o ışıkta sönüyor. Olaydan haberdar olduğumda bilgisayarın pilini çıkarttım, kapağını açtım ve fön makinesi ile çok uzaktan hafif hava vererek kurulamaya(görünürde bir ıslaklık yoktu) çalıştım. Bir süre bekledi bu şekilde laptop ama hala aynı durumda açılmıyor. Sizce sebebi nedir ve bir çözüme ulaşabilir miyim?

Telefonunuza, bilgsiayarınıza su döktüğünüzde ve tamire verdiğinizde size şu söylenir. Maalesef oksitlenme yaşanmış ve kurtarılamaz. Kısa devreler var. Bilgiayarınıza herhangi bir sıvı döktüğünüzde içerisinde bulunan metal devreler kısa süre içerisinde sıvı içerisindeki oksijen atomu ile kimyasal tepkimeye girerek oksitlenmeye başlar. Yaşanılan bu oksitlenme elektronik devrelerin çalışmasını engeller. Çözüm yolu ise neredeyse yoktur.

Laptop modelini YouTube'da aratarak daha önce söknelere bakarak sök yanlış vidalama yaparsın sadece yanlış yapsanda en büyük püf nokta baktın cıkmıyor zorlanıyor vida ara çevresinde zorlama.
Telefonunuza, bilgsiayarınıza su döktüğünüzde ve tamire verdiğinizde size şu söylenir. Maalesef oksitlenme yaşanmış ve kurtarılamaz. Kısa devreler var. Bilgiayarınıza herhangi bir sıvı döktüğünüzde içerisinde bulunan metal devreler kısa süre içerisinde sıvı içerisindeki oksijen atomu ile kimyasal tepkimeye girerek oksitlenmeye başlar. Yaşanılan bu oksitlenme elektronik devrelerin çalışmasını engeller. Çözüm yolu ise neredeyse yoktur.

Arkadaşlar dediklerinizi yaptım tamamen söküp temizledim ama hala durum aynı, sadece açma kapama düğmesinin ışığı yanıyor ve daha sonra sönüyor, başka ne ne bir görüntü var ne de bir çalışma belirtisi. Ne yapmam gerek? Bilgisayarı iptal mi oldu sizce tamamen?

Son düzenleme:
O laptopu iyi bir bilgisayar tamircisine en kısa zamanda götürüp temizletmelisin. Daha önce farklı zamanlarda benzer şeyler yaşayan iki farklı güzelim laptopun bozulup gitmesine tanık oldum. Laptopu çalıştırmaya falan sakın çalışma, bataryasını sökebiliyorsan sök.

O laptopu iyi bir bilgisayar tamircisine en kısa zamanda götürüp temizletmelisin. Daha önce farklı zamanlarda benzer şeyler yaşayan iki farklı güzelim laptopun bozulup gitmesine tanık oldum. Laptopu çalıştırmaya falan sakın çalışma, bataryasını sökebiliyorsan sök.

Ne yazık ki sokağa çıkma yasağına denk geldi. Yarın ilk işim bilgisayarcıya gitmek olacak teşekkürler😞

Bilgisayarı güvenli bir şekilde bataryasını çıkartıp en kısa zamanda iyi bir bilgisayarcıya götürmek üzere kenara kaldırmanızı tavsiye ediyorum.
Tabiki eliniz yatkınsa ve garantisi yoksa bilgisayarınızın kapaklarını söküp havalandırabilirsiniz peçeteyle ıslaklık varsa alabilirsiniz bence.

Konuya geri dönüp son durumu haber verdiğin için sağol.

2 Farklı bilgisayarcıya gitti laptop ama ne yazık ki ikisi de yapamadı. Ancak ana kart değişimi çare olabilir dediler ama laptopuma uygun ana kart bulmak zor ve maliyeti baya fazla olurmuş sanırım 😞
Aga be! 🚬
Daha önce farklı zamanlarda benzer şeyler yaşayan iki farklı güzelim laptopun bozulup gitmesine tanık oldum.
Şimdi üç oldu.
Harbiden, filmlerde falan gözü bağlı hızlıca silahlarını söküp birleştirme pratiği yapan suikastçiler gibi ben de laptopumun ana kartını hızlı sökme pratiği yapacağım ve evde kolay ulaşılabilir bir yerde yüksek kalitede kedi kumu bulunduracağım. Hatta okula giderken bile çantamda kedi kumu ve tornavida seti taşıyacağım.

Şaka bir yana, ertesi gün hemen götürdün mü yoksa birkaç gün kaldı mı?

Konuya geri dönüp son durumu haber verdiğin için sağol.

Aga be! 🚬

Şimdi üç oldu.
Harbiden, filmlerde falan gözü bağlı hızlıca silahlarını söküp birleştirme pratiği yapan suikastçiler gibi ben de laptopumun ana kartını hızlı sökme pratiği yapacağım ve evde kolay ulaşılabilir bir yerde yüksek kalitede kedi kumu bulunduracağım. Hatta okula giderken bile çantamda kedi kumu ve tornavida seti taşıyacağım.

Şaka bir yana, ertesi gün hemen götürdün mü yoksa birkaç gün kaldı mı?

Sokağa çıkma yasağı vardı o yüzden 1 gün bekleyip götürdüm. Bu arada o süreçte anakartı alkolle temizlememe bilgisayarcılar yanlış yapmışsın dediler. Çünkü sıkıntının nerden kaynaklandığını görmemizi neredeyse tamamen engelledin gibi bir yorum getirdiler.

Geri
Yukarı