Çözüm Laptopta oyun oynarken FPS düşmesi

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Makaleler
289
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Profil Kapağı
1522743131
Laptop kullanıcıları oyun oynarken ani FPS düşüşlerinden ve takılmalardan bahsediyorlar. Bu takılmalar genellikle işlemciden kaynaklanıyor. Bunun için ThrottleStop kullanabilirsiniz. Program Ivy Bridge işlemcileri dahi desteklemektedir.

Programın amacı işlemcinin frekans düşürmesini engelleyerek yavaşlamanın önüne geçmesini sağlamaktadır.

İndirin: ThrottleStop

Program kullanmak istemeyenler için de bir alternatif mevcut:

Windows 7'de başlat menüsüne CMD yazın ve çıkan sonuca sağ tıklayıp "Yönetici olarak çalıştır" deyin.

Windows 8'de ekranın en sol alt köşesine sağ tıklayın ve "Komut İstemi (Yönetici)" seçeneğini seçin.

Açılan pencereye sırasıyla şu kodları girin:

Kod:
powercfg -attributes SUB_PROCESSOR 0cc5b647-c1df-4637-891a-dec35c318583 -ATTRIB_HIDE

ve

Kod:
powercfg -attributes SUB_PROCESSOR ea062031-0e34-4ff1-9b6d-eb1059334028 -ATTRIB_HIDE

Bundan sonra hangi güç seçeneğini en yüksek performans (Hangi güç modunda oyun oynuyorsanız ona yapın) için kullanıyorsanız onun gelişmiş ayarlarına girin ve "İşlemci güç yönetimi" ayarları altında "İşlemci Performansı çekirdek park etme en düşük çekirdek sayısı" ayarını her iki değer de "%100" olacak şekilde değiştirin. Bundan sonra işlemcinin hızı asla düşmeyecektir. Bu ayar özellikle oyunlardaki ani FPS düşüşlerinin önüne geçecektir.

Bunu yapınca ThrottleStop'a ihtiyaç kalmayacaktır.

Güncelleme:

Yukarıdaki öneriler, bilgisayarı ısınmayan kullanıcılar içindir. Eğer oyun oynarken bilgisayarınız ısınıyorsa bu da FPS düşmesine neden olur.

Bu durumda laptop soğutucuları genelde işe yaramaz. Laptopunuz ısınıyorsa bu makalemizi okumanızı öneririz:

Aşırı ısınıp kapanan dizüstü bilgisayarlar için çözüm | Technopat

Son düzenleyen: Moderatör:
AMD A8 işlemcili bir laptop'ım var. Bu işlemi onda da uygulayabilir miyim?

Selamlar. Öncelikle ben yeni kayıt oldum. Benim sorunum şu 4 GB Nvidia Gt525M ekran kartı kullanıyorum. Driver'ları yeni güncelledim. Virüs taraması tamam ama oyun oynarken FPS 100, 80, 90'larda iken bir anda 35'lere düşüp 1 2 dakikalık kasmalar yaratıyor. Bir Türlü Çözemedim yardımcı olursanız sevinirim.
Teşekkürler.

Recep Bey gerçekten çok teşekkür ederim. Ekran kartımın rahatlıkla kaldırabileceği oyunlarda bile ani fps düşüşleri oluyordu. Sorunun işlemci ısınmasından kaynaklandığını tahmin ediyordum ancak frekansı bu kadar sık düşürecek kadar bir ısınma yoktu. Yazdığınız çözümü uyguladım ve işe yaradı. Her ne kadar donanımdan anlamasam da Youtube'dan da takip ediyorum. Tekrardan teşekkürler.

İşlemcim Intel Core i7-2670QM

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı