Laptopu 24 saat şarjda tutmak zararlı mı?

adrwx

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba bende Lenovo Ideapad Gaming 3 laptop bulunmakta. Alalı daha 1 hafta olmadı. Ben sürekli laptopu şarjda kullanıyorum oyunlarda tam performans alabilmek için. Ve geceleri kullanmadığım zamanlarda bile laptopu kapattığımda şarjda bırakıyorum. Bunun cihaza bir zararı olur mu? Kullanmadığım zamanlarda şarjdan çıkarmalı mıyım?

Bildiğim kadarıyla şarjınız %100 olduğu zaman güç alma işlemi kesiliyor. Bu yüzden siz %100'den sonra istediğiniz kadar taksanız bile güç almayacaktır. Pek emin değilim. Diğer arkadaşların fikrini de al istersen.

laptopu şarjda kullanmak zararlı mı derseniz ? laptopu fişe takılı kullanmak pilinize zarar vermez (YİNE DE TAVSIYE ETMIYORUZ), bilgisayarınız batarya kapasitesi 100%'e ulaştığında pil üstünden akan gücü yönlendirecek teknolojiler ile donatılmıştır. Ancak kapalı konumda daha uzun ömürlü kullanım için bilgisayarını şarjda bırakmanı önermiyorum.

laptopu şarjda kullanmak zararlı mı derseniz ? laptopu fişe takılı kullanmak pilinize zarar vermez (YİNE DE TAVSIYE ETMIYORUZ), bilgisayarınız batarya kapasitesi 100%'e ulaştığında pil üstünden akan gücü yönlendirecek teknolojiler ile donatılmıştır. Ancak kapalı konumda daha uzun ömürlü kullanım için bilgisayarınızı şarjda bırakmanı önermiyorum.
Bunu bir yerden mi kopyaladınız ?

Arkadaşlar merhaba bende Lenovo Ideapad Gaming 3 laptop bulunmakta. Alalı daha 1 hafta olmadı. Ben sürekli laptopu şarjda kullanıyorum oyunlarda tam performans alabilmek için. Ve geceleri kullanmadığım zamanlarda bile laptopu kapattığımda şarjda bırakıyorum. Bunun cihaza bir zararı olur mu? Kullanmadığım zamanlarda şarjdan çıkarmalı mıyım?
Yeni bilgisayarlarda bu tip şeyleri önleyecek sistemler var ama bir fişi çekmekt de çok zor değildir🤣

Pilin ömrünü uzatmak adına pilin tamamen dolmasını engelleyen yazılımlar var. Genelde yeni laptopların içerisinde kurulu geliyor. Onları kullanmanızda fayda var.

Tamamen kullanmasını engelleyen yazılimlar kullanabilirsiniz.
Ya da bendeki gibi modu "Sabit"e alarak (TongFang özelliği galiba) %100 olunca gücun direkt sisteme gitmesini sağlayabilirsiniz.
Ki gerek yok, yeni nesil cihazlarda bunun korumasi var.

Geri
Yukarı