Laptopu Pilsiz Kullanırken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Aveyron

Kilopat
Yer
Samsun
Daha fazla  
Meslek
Öğretmen
Profil Kapağı
1524135806
Arkadaşlar elimde Asus X550JK model bir laptop var. 2014'te aldığım bilgisayarın pili 2016 yaz itibari ile ölmüş durumda. Açtıktan 2-3 dakika sonra kendini uykuya alıyor otomatik olarak. Şarj da almıyor. Laptop 2 sene boyunca neredeyse hiç kapanmadı diyebilirim. O yüzden normal karşılıyorum.

Şu an pil olmadan kullanıyorum. Pil bağlantı yerine ve tırnak boşluklarına siyah bant çeksem zararı olur mu? Boşluktan toz girmemesi için ve bağlantı noktasına su vs. temas etmesine neden olmamak için böyle düşündüm.

Pili niye çıkartıyorsun ki?
Elektrikler gidince en azından kapatmaya zamanın kalır, sistemin de korunur.
Ağırlık oluyor diyorsan; bataryayı dikkatlice açıp içindeki pilleri çıkartıp kutusunu kullanabilirsin, içinde hala sağlam pil de vardır muhtemelen, onları da değerlendirebilirsin.

Aynen onun için takılı kalıyordu zaten. Çoğunlukla oyun oynadığım için pek prizden çıkmıyordu. Arada boşaltıp dolduruyordum ama şu an dediğim gibi açılınca uykuya alıyor kendini. Ama dediğinizi düşünebilirim. Garantiye yazdım kabul ederlerse pil değişimi için göndereceğim. Olmazsa sizin yöntemi denerim. Eylülde bitiyor garantisi.

Benim laptopun da pili ölmüştü, pili çıkarıp sadece şarjdayken oynarken performanı daha yüksek oluyordu. Bu arada laptop sürekli açık kalıcaksa pilini söküp kullanmakta fayda var.
Bir elektrik kesilmesinde korur ancak pilin ölmesinden daha mantıklı.

100-150tl' lik pil için 2700tl' lik laptopu riske etmeye değmez. Sırf bu bataryayı korumak yada sürekli şarj deşarj yapmamak için bataryayı çıkarıp laptopunu çöpe atan insanlar var elektrik kesintisi yüzünden. 5dk bile batarya laptopu besleyebiliyorsa elektrik kesintilerinden ve dalgalanmalardan koruyabilir cihazı.

Zaten batarya %100 olduğunda otomatik olarak pil devreden çıkıyor güç pirizden çekiliyor. Ben sürekli prize takılı kullanıyorum 1 senedir bataryanın şarjını bitiriyorum takıyorum şarja doluncada öyle bırakıyorum o şekilde oynuyorum oyunumu ki ben şuan ki laptopumda 1200 saat civarı oyun oynadım sadece online. Şimdiye kadarda hiç sorun yaşamadım bataryada ilk aldığım gün gibi.

100-150tl' lik pil için 2700tl' lik laptopu riske etmeye değmez. Sırf bu bataryayı korumak yada sürekli şarj deşarj yapmamak için bataryayı çıkarıp laptopunu çöpe atan insanlar var elektrik kesintisi yüzünden. 5dk bile batarya laptopu besleyebiliyorsa elektrik kesintilerinden ve dalgalanmalardan koruyabilir cihazı.

Zaten batarya %100 olduğunda otomatik olarak pil devreden çıkıyor güç pirizden çekiliyor. Ben sürekli prize takılı kullanıyorum 1 senedir bataryanın şarjını bitiriyorum takıyorum şarja doluncada öyle bırakıyorum o şekilde oynuyorum oyunumu ki ben şuan ki laptopumda 1200 saat civarı oyun oynadım sadece online. Şimdiye kadarda hiç sorun yaşamadım bataryada ilk aldığım gün gibi.

1 senelikken ben de öyle kullanıyordum :) Dediğin işlemi yaparken misal %30'ken arkadşa grubu çağırıyor mesela girmen lazım giremiyorsun. Orta yerde şarja da takmak istemiyorum. Arada kalıyorum yani.

Ya şu an pil takılıyken sıkıntı yapmasa takılı bırakırım. Dediğim gibi bir zaman sonra uykuya alıyor. Bir de bilgisayar kapalıyken şarj etmeyi deneyeceğim.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı