Laptopu pilsiz kullanmak

GBBora

Hectopat
Daha fazla  
Yeni alınmış bir laptopu, sürekli kullanımdan dolayı (günde 8-9 saat) şarjı çabuk bitiyor bundan dolayı sürekli şarja takınca batarya aşınır mı? Ve bataryayı çıkarıp fişe takılı halde kullanmak laptopa zarar veririm mi?

4-5 yıllık laptopum var bende aynı şekilde kullanıyordum neredeyse hiç şarjdan çıkartmıyordum 1 sene önce yatarak oynamak için şarjdan çekmiştim bir anda ekran gitti anlık kriz geçirdim :) bataryası bozulmuş alette haklı tabii ki zamanla ömrü kısalacaktır çok normal (bozulmadan önce şarj 20-30 dakika anca gidiyordu oda internette takılırken) ama bataryayı çıkartıp kullanırken de ani elektrik kesintilerinde parçalar zarar görebilir diye biliyorum.

Son düzenleme:
Ben tavsiye etmem pek. Çünkü Bilgisayarı ilk aldığımızda pili yokken kullandık. İlk hafta kullanırken elektrik gidince HDD hasar almıştı. Serviste değişip gelmişti. O günden beri sadece kapattıktan sonra bazen çıkarıyorum.

Şarjda kullanmak bataryaya zarar verir ama oyun oynayacaksanız şarjda oynamak gerekiyor. Aksi taktirde yüksek performanslı bilgisarların bir anlamı yok zaten. Şarjdan çıkardığınızda bilgisayar daha az enerji kullanmak için performanstan kısar. Bu da tam verim alamamanıza sebep olur. Ama ofis yazılımları veya sosyal medya için bataryadan kullanımı öneririm.

Şarjda kullanmak zarar vermez batarya dolunca AC'den çalışır batarya çıkıyorsa çıkartmayın elektrikten kaynaklı arızada garanti dışı kalır arıza olduğunda batarya takılı değilse anlıyor servis.
Bataryayı çıkartmak için deli olmak gerek çıkartmayın.

Yeni konular

Geri
Yukarı