Laptopu sürekli şarjda kullanmak zararlı mı?

Şarjı %100 iken 5 saat civarı sonrası %10'da şarja takın uyarısı veriyor. Beklediğimden daha dayanaksız çıktı. Daha önce laptop deneyemim olmadığı için bilemiyorum. Belkide normaldir. Şarja tak çıkar yapmakta istemiyorum sürekli.
5 saat de %10 olmuş keşke benim ki de öyle olsa, şükredin 5 saat çok iyi laptop için.

Asus laptop'larda sürekli şarjda kullanımlarda pilin sağlığını uzatan "ASUS Battery Health Charging" uygulaması var. Pil seviyesini devamlı %60 ya da %80'de tutarak pilin zarar görmesini engelliyor. Sizin laptop nedir bilmiyorum ama bir bakabilirsin.

5 Saat de %10 olmuş keşke benim ki de öyle olsa, şükredin 5 saat çok iyi laptop için.

Hocam laptopu daha dün aldım zaten. Pil ömrü bir zahmet uzun olması gerekmiyor mu?
ASUS Laptop'larda sürekli şarjda kullanımlarda pilin sağlığını uzatan "ASUS battery health charging" uygulaması var. Pil seviyesini devamlı %60'ya da %80'de tutarak pilin zarar görmesini engelliyor. Sizin laptop nedir bilmiyorum ama bir bakabilirsin.

Acer markası.

Kullandığınız cihaza göre değişir. Bazı laptoplarda pil %100 olduğundan otomatik elektriği kesip belli bir seviyeye düşene kadar pilden harcıyor. Bu 2 yıl önce kullandığım MSI GS Serisi bir laptopta vardı. Kuzenimin eski Dell laptopunda da var. Yazılımsal bir özellik ve firma sunarsa çalışıyor. Sanki bir yazıda Huawei laptoplarda da varmış diye gördüm. Ama genel olarak eğer cihazınızda bu özellik yoksa ve oyun veya yüksek güç gerektiren bir işlem yapıyorsanız prize takılı olması gerekiyor. Gerçi güç ayarladından da prizde değilken işlemci gücünğ %100 çalışacak şekilde ayarlayabilirsiniz ama çok uzun süre bu şekilde çalışmaz. Prizde sürekli kullanmakta pili elbette yıpratır ama bu önüne geçilebilecek bir durum değiş. Pili çıkan bir model laptop kullanmam ve ilk başta dediğim güç kesme uygulaması yoksa yedek pil alırdım ve prizdeyken o pili kullanırdım.

Şarjı %100 iken 5 saat civarı sonrası %10'da şarja takın uyarısı veriyor. Beklediğimden daha dayanaksız çıktı. Daha önce laptop deneyemim olmadığı için bilemiyorum.

Aslında bu birazda aldığınız cihazın kullanım amacı ile ilgili.
Oyun bilgisayarları > ekran kartı, işlemci, soğutma sistemleri güçlü olduğu için fazla enerji tüketir bataryaları daha hızlı biter.
Günlük kullanım-oyun > bunlar oyun laptoplarına göre daha uzun süre şarjda kalır. Genelde ekran kartları vardır ama oyun laptoplarına göre daha zayıftırlar.
Ekran kartı olamayan iş odaklı ürünler > bunların işlemcileri az enerji tüketen seçilir pili çok uzun süre dayanır.

Kullandığınız cihaza göre değişir. Bazı laptoplarda pil %100 olduğundan otomatik elektriği kesip belli bir seviyeye düşene kadar pilden harcıyor. Bu 2 yıl önce kullandığım MSI GS Serisi bir laptopta vardı. Kuzenimin eski Dell laptopunda da var. Yazılımsal bir özellik ve firma sunarsa çalışıyor. Sanki bir yazıda Huawei laptoplarda da varmış diye gördüm. Ama genel olarak eğer cihazınızda bu özellik yoksa ve oyun veya yüksek güç gerektiren bir işlem yapıyorsanız prize takılı olması gerekiyor. Gerçi güç ayarladından da prizde değilken işlemci gücünğ %100 çalışacak şekilde ayarlayabilirsiniz ama çok uzun süre bu şekilde çalışmaz. Prizde sürekli kullanmakta pili elbette yıpratır ama bu önüne geçilebilecek bir durum değiş. Pili çıkan bir model laptop kullanmam ve ilk başta dediğim güç kesme uygulaması yoksa yedek pil alırdım ve prizdeyken o pili kullanırdım.
Lenovo'da da var.

Geri
Yukarı