Çözüldü Laptopu temizledikten sonra laptop boşta 75 derece oluyor

• Konuyu başlatan Xeytan
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 16
  • Görüntüleme 691
Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Xeytan

Hectopat
Yer
Cheyenne
Merhaba, dün bilgisayarcıda termal macun ve fan temizliği yaptırdım. Bilgisayar şarjda ve sistem boştayken 75-80 derecelere kadar çıkıyor, fan durmuyor sürekli çalışıyor, yük altında da aynı şekilde. Şarjdan çıkartınca 30 derecelere kadar düşüyor. Sürücüler'ı ve Windows'u güncellemeyi de denedim, BIOS ayarlarını Default'a getirdim ama işe yaramadı.

Ekran Alıntısı.PNG

Ekran Alıntısı.PNG

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Bu durumun güç planıyla alakası yok. Yani sorun yazılımsal değil. Büyük ihtimalle termal macun doğru düzgün uygulanmadı. Nerede bilgisayarın macununu değiştirdiyseniz tekrardan oraya gidin.
Ne kadar kalitesiz olursa olsun macun, böyle olmaması lazım. Aslında basit bir işlem siz de yapabilirsiniz macun değiştirme işlemini.

Ancak dediğim gibi eğer boştayken böyle sıcaklıklara ulaşıyorsa ve bu termal macun değiştirme işleminden sonra olduysa sorun macunu değiştirendedir. Virüs de olabilir diyeceğim ancak macun değişmeden önce bu sıcaklıklarda değildi değil mi?

Hocam, Kaspersky, Malwarebytes ile tarattım, HitmanPro ile tarattım, AdwCleaner ile tarattım, KVRT ile tarattım, hiçbir şey çıkmadı.

Tabii ki değildi, boşta fan bile dönmüyordu, macun işleminden sonra oldu, şimdi boşta 40 civarına kadar düşüyor, bir anda 60-70'lere çıkıyor hala aynı.
PC açtım baktım, güç ayarlarını vs. değiştirmişler, işlemci pilde ve prizde %7'ye kadar düşürmüşler. :D
Sabah 9'dan beri ne yaptılarsa, 200 lirayı çöpe attık.
Hocam, termal macun işlemini yapabilsem zaten bilgisayarcıya götürmem ki, kendime güvenmiyorum bu konuda, bir şey falan yaparım diye.
Yarın başka bir bilgisayarcıya soracağım, hangi termal macunu kullanıyorsunuz diyerek, ona göre götüreceğim artık ya da internetten kendim alıp gidip sürdüreceğim.

Hocam, Kaspersky, Malwarebytes ile tarattım, HitmanPro ile tarattım, AdwCleaner ile tarattım, KVRT ile tarattım, hiçbir şey çıkmadı.

Tabii ki değildi, boşta fan bile dönmüyordu, macun işleminden sonra oldu, şimdi boşta 40 civarına kadar düşüyor, bir anda 60-70'lere çıkıyor hala aynı.
PC açtım baktım, güç ayarlarını vs. değiştirmişler, işlemci pilde ve prizde %7'ye kadar düşürmüşler. :D
Hocam, termal macun işlemini yapabilsem zaten bilgisayarcıya götürmem ki, kendime güvenmiyorum bu konuda, bir şey falan yaparım diye.
Yarın başka bir bilgisayarcıya soracağım, hangi termal macunu kullanıyorsunuz diyerek, ona göre götüreceğim artık ya da internetten kendim alıp gidip sürdüreceğim.

Az önce de laptopun altından vida çıktı, altına baktım hepsi takılı.

Son düzenleme:

Az önce de laptopun altından vida çıktı, altına baktım hepsi takılı.

Hocam bilgisayara zarar gelmediğine şükredin 😀. Aslında basit bir işlem az çok eliniz de yatkınsa çok rahat bir şekilde termal macununu değiştirebilirsiniz. Eğer ki aklınızda bir soru olursa zaten foruma sorabilirsiniz sıkıntı olmaz o konuda da.

Hocam bilgisayara zarar gelmediğine şükredin 😀. Aslında basit bir işlem az çok eliniz de yatkınsa çok rahat bir şekilde termal macununu değiştirebilirsiniz. Eğer ki aklınızda bir soru olursa zaten foruma sorabilirsiniz sıkıntı olmaz o konuda da.

Emin olun hocam foruma güvendiğim kadar kendime güvenmiyorum bu konuda. :D

@st_140523, hocam sabah başka bir bilgisayarcıya verdim, termal macunu tekrar yenilettim, boşta 30-45 arası, yük altında 60-75 arası oluyor.
Şu an sadece Chrome açık, 41-44 arası oluyor derece.
Fan'da gereksiz dönmeler vs. de yok şu anda.
180 TL'ye yaptırdım, önceki götürdüğüme 200 TL'ye yaptırmıştım.
Bu bilgisayarcının hangi macunu kullandığını sormadım ama bir önceki götürdüğüm Rampage dedi. Bayağı berbatmış Rampage.

Son düzenleme:
Emin olun hocam foruma güvendiğim kadar kendime güvenmiyorum bu konuda. :D

@st_140523, hocam sabah başka bir bilgisayarcıya verdim, termal macunu tekrar yenilettim, boşta 30-45 arası, yük altında 60-75 arası oluyor.
Şu an sadece Chrome açık, 41-44 arası oluyor derece.
Fan'da gereksiz dönmeler vs. de yok şu anda.
180 TL'ye yaptırdım, önceki götürdüğüme 200 TL'ye yaptırmıştım.
Bu bilgisayarcının hangi macunu kullandığını sormadım ama bir önceki götürdüğüm Rampage dedi. Bayağı berbatmış Rampage.

Hayırlı olsun o zaman, her bilgisayarcıya güvenmemek lazım 😀. Rampage'i zaten forumda da önermiyorlar bende zamanında iki defa ürününü alıp ikisinde de pişman olmuştum.

Hayırlı olsun o zaman, her bilgisayarcıya güvenmemek lazım 😀. Rampage'i zaten forumda da önermiyorlar bende zamanında iki defa ürününü alıp ikisinde de pişman olmuştum.

Teşekkür ederim hocam, 3-4 gündür buna uğraşıyoruz. :D

30 Dk'dır falan RDR 2 oynuyorum, 60 dereceyi geçtiğini görmedim, inanılmaz gerçekten, bu kadar mı fark ediyormuş termal macun. :D @st_140523

Son düzenleme:
Teşekkür ederim hocam, 3-4 gündür buna uğraşıyoruz. :D

30 Dk'dır falan RDR 2 oynuyorum, 60 dereceyi geçtiğini görmedim, inanılmaz gerçekten, bu kadar mı fark ediyormuş termal macun. :D @st_140523

Fark ediyor tabii ki hocam, bir de kaliteli bir macun kullanılmışsa gerçekten hissedersiniz 😀.

Size iyi oyunlar 😎.

Fark ediyor tabii ki hocam, bir de kaliteli bir macun kullanılmışsa gerçekten hissedersiniz 😀.

Size iyi oyunlar 😎.

Vallahi öyle hocam, performans artışı var, sıcaklık değerleri çok iyi, önceden sürdürdüklerim harbiden diş macunuymuş.
Oyun oynarken bile fan sesinin gıkı çıkmıyor. Harbiden inanılmaz memnun kaldım. :D

Yeni konular

Geri
Yukarı