Çözüldü Laptopu temizledikten sonra laptop boşta 75 derece oluyor

• Konuyu başlatan Xeytan
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 16
  • Görüntüleme 703
Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Xeytan

Hectopat
Yer
Cheyenne
Merhaba, dün bilgisayarcıda termal macun ve fan temizliği yaptırdım. Bilgisayar şarjda ve sistem boştayken 75-80 derecelere kadar çıkıyor, fan durmuyor sürekli çalışıyor, yük altında da aynı şekilde. Şarjdan çıkartınca 30 derecelere kadar düşüyor. Sürücüler'ı ve Windows'u güncellemeyi de denedim, BIOS ayarlarını Default'a getirdim ama işe yaramadı.

Ekran Alıntısı.PNG

Ekran Alıntısı.PNG

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Bu durumun güç planıyla alakası yok. Yani sorun yazılımsal değil. Büyük ihtimalle termal macun doğru düzgün uygulanmadı. Nerede bilgisayarın macununu değiştirdiyseniz tekrardan oraya gidin.
Termal macunu yanlış sürmüşsündür.

Sistem güç seçeneklerini yüksek performans da mı kullanıyorsunuz? Dengeli moda almayı deneyin.

Ryzen balanced kullanıyorum.

Sistem boştayken CPU kullanım oranı nedir? %30 görüyorum çünkü alıntılarda? HWMonitor'le bak yine. Görev Yöneticisi ile değil.

Şu anda bu şekilde.

x.PNG

x2.PNG

Bu durumun güç planıyla alakası yok. Yani sorun yazılımsal değil. Büyük ihtimalle termal macun doğru düzgün uygulanmadı. Nerede bilgisayarın macununu değiştirdiyseniz tekrardan oraya gidin.

Bugün pazar olduğu için kapalı, yarın sabah götürmeyi düşünüyorum.

Sistem boştayken bu değerler çok fazla. Termal macunun uygulanmasında bir hata olabilir.

Bende öyle düşünüyorum, termal macundan önce daha stabildi.

Bilgisayarı bu şekilde kullanmamın şu an için bir zararı var mı?

Son düzenleme:
Ryzen balanced kullanıyorum.

Şu anda bu şekilde.

Eki Görüntüle 1619803

Eki Görüntüle 1619804

Bugün pazar olduğu için kapalı, yarın sabah götürmeyi düşünüyorum.

Bende öyle düşünüyorum, termal macundan önce daha stabildi.

Bilgisayarı bu şekilde kullanmamın şu an için bir zararı var mı?

Sıcaklıklar bilgisayar için tehlikeli noktaya geldiği zaman zaten kendiliğinden kapanır ancak kullanmasanız daha iyi olur.

Sıcaklıklar bilgisayar için tehlikeli noktaya geldiği zaman zaten kendiliğinden kapanır ancak kullanmasanız daha iyi olur.

Yarına kadar kullanmayız artık, sabah ilk işim götürmek olacak.

Sabah 9'da verdim, şimdi aldım hiçbir şey yok diyorlar, sıcaklıklar hala aynı.
Kullandıkları termal Macunu'da sordum, Rampage dediler.

Son düzenleme:
Yarına kadar kullanmayız artık, sabah ilk işim götürmek olacak.

Sabah 9'da verdim, şimdi aldım hiçbir şey yok diyorlar, sıcaklıklar hala aynı.
Kullandıkları termal Macunu'da sordum, Rampage dediler.

Ne kadar kalitesiz olursa olsun macun, böyle olmaması lazım. Aslında basit bir işlem siz de yapabilirsiniz macun değiştirme işlemini.

Ancak dediğim gibi eğer boştayken böyle sıcaklıklara ulaşıyorsa ve bu termal macun değiştirme işleminden sonra olduysa sorun macunu değiştirendedir. Virüs de olabilir diyeceğim ancak macun değişmeden önce bu sıcaklıklarda değildi değil mi?

Geri
Yukarı