Laptopun çok ısınması nasıl önlenir?

Daha önce de stres testi ve Cinebench testleri de yapmıştım. İşlemci zaten bir yerden sonra fanlar Full devire geçtikten sonra kendisini 3.8 GHz'e kitliyor ve 96-97 derecelerde tutuyor. GPU ise test başlarında 50 dolaylarında seyrederken maksimum 63'e çıkıyor 15-20 dakikanın sonunda. Sonuç olarak hiçbir değişiklik yok. Pili çıkardığımda olanlar bunlar
Bir de bilgisayar soğukken önce pilsiz, sonra pilli test yapar mısınız?
Zahmet olmazsa...

Bir de bilgisayar soğukken önce pilsiz, sonra pilli test yapar mısınız?
Zahmet olmazsa...

Zahmet olur. Bilgisayar soğukken ve pil takılıyken zaten çok kez test ettim değerleri ezbere biliyorum. Pili çıkardıktan sonra da özellikle hem biraz soğumasını bekledim hem de açmışken hava vurayım temizleyeyim diye fön makinesinin soğuk ayarıyla soğuttum, temizledim. Böyle konularda ayrıntıları atlamam ve sizin temin ederim kesinlikle hiçbir değişim olmuyor.
İlk olarak hava sirkülasyonu sağlamalısınız. Laptop soğutucusu veya standı kullanın. Kaliteli bir termal macun ile değiştirin macunu. Eğer Intel işlemciye sahipseniz undervoltage yapmalısınız. Uzun süredir temizlemiyorsanız temizlemelisiniz.

Bir dizüstü bilgisayarın ısınmasını burada yazdıklarımdan başka şekilde engellemeniz mümkün değildir. Eğer bilgisayarınız alüminyum kasa değilse ve buradakileri yapmanıza rağmen ısınıyorsa teknik bir sorunu vardır veya ısınmasına çare yoktur. Alüminyum kasa bilgisayarlar ya çok pahalı ya da çok nadirdir.

Zahmet olur. Bilgisayar soğukken ve pil takılıyken zaten çok kez test ettim değerleri ezbere biliyorum. Pili çıkardıktan sonra da özellikle hem biraz soğumasını bekledim hem de açmışken hava vurayım temizleyeyim diye fön makinesinin soğuk ayarıyla soğuttum, temizledim. Böyle konularda ayrıntıları atlamam ve sizin temin ederim kesinlikle hiçbir değişim olmuyor.
Peki zahmet ve bilgi paylaşımı için teşekkürler.
Ancak konu sahibi arkadaşa da ben sürekli yaptığı işlerde en azından bir gün pilsiz kullanmayı denemesini öneririm. Sizinle koşullar aynı değildir herhalde.

Geri
Yukarı