i7 4790K ısınması nasıl önlenir?

Cahrez

Femtopat
Daha fazla  
RAM
16 GB DDR3
Anakart
LGA 1150
Merhaba, i7 4790K 4GHz işlemciye sahibim, ekran kartım GTX 1650. PSU değiştim, PSU sorunu yok. İşlemci bilgisayarı açar açmaz 90 derece ile başlayıp minimum 60'a düşüyor, oyun oynatmıyor kesinlikle, bazen Google açarken bile çöküyor sistem. Termal yeni sürüldü, termal sürdükten sonra stok fanı yerine takmaya çalıştım fakat vidalar hizalı olmasına rağmen oturmadı, ben de sağlam bir yapıştırıcı ile sabitledim. Önce temas yok diye düşündüm ama temas var, fan sorunsuz çalışıyor. Rastgele çökmeler artmaya başladı; örneğin Discord açmaya çalışırken bile 7-9 kere çöküyor. Sistemi yeniden açmak istediğimde mavi ekran alarak "Windows düzgün yüklenmemiş" hatası alıyorum, Windows'u yeniden kurdum fakat rastgele çökmeler devam ediyor. Durumu bilen yardımcı olsun. Sorun nedir? Fan mı? Yoksa format mı gerekli?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, i7 4790K 4GHz işlemciye sahibim, ekran kartım GTX 1650. PSU değiştim, PSU sorunu yok. İşlemci bilgisayarı açar açmaz 90 derece ile başlayıp minimum 60'a düşüyor, oyun oynatmıyor kesinlikle, bazen Google açarken bile çöküyor sistem. Termal yeni sürüldü, termal sürdükten sonra stok fanı yerine takmaya çalıştım fakat vidalar hizalı olmasına rağmen oturmadı, ben de sağlam bir yapıştırıcı ile sabitledim. Önce temas yok diye düşündüm ama temas var, fan sorunsuz çalışıyor. Rastgele çökmeler artmaya başladı; örneğin Discord açmaya çalışırken bile 7-9 kere çöküyor. Sistemi yeniden açmak istediğimde mavi ekran alarak "Windows düzgün yüklenmemiş" hatası alıyorum, Windows'u yeniden kurdum fakat rastgele çökmeler devam ediyor. Durumu bilen yardımcı olsun. Sorun nedir? Fan mı? Yoksa format mı gerekli?

Sorun tabii ki fan. Neden yapıştırdınız ki? Ayrıca hala öyle kullanıyorsunuz başka donanımlara zarar verebilirsiniz. Yeni bir soğutucu almanız gerek.

Hocam temas olsa da basınç ta olması gerekli ki hiç hava boşluğu kalmasın soğutucu ve termal macun arasında. Büyük ihtimalle yerine tam oturmamış soğutucu.

Muhtemelen fanın soğutma bloğu temas etmiyordur bence 4 bakır borulu bir kule tipi soğutucuya geçin.

@Eagle_Paw @Muhammed1221 @KafadanKontak @ismet06
Hocam etiketler için özür dilerim, fanı halledeceğim fakat size sormak istediğim bir şey var. Core Temp uygulaması ile sistemi izliyorum ve oyunlarda bazen nadir de olsa 70-80 derece arası oynuyorum, eskiden 5-10 dakika boyunca 100 derece olduğu zaman çökerdi şimdi 85 oldu mu bayılıyor, son 2 gündür ise oyunlar gram açılmaz oldu 70 derece oldu mu gidiyor, bu sorun da mı fandan kaynaklı?

İşlemcilerde tek bir ısı sensörü yok. Belki bazı çekirdekler çok ısındığından da bu problemi yaşıyor olabilirsin.

sırf soğusun diye fanı çıkardım işlemciye tuttum yeter bıktım vallahi :D vidalar yerine oturmuyor hocam ya

İşlemcilerde tek bir ısı sensörü yok. Belki bazı çekirdekler çok ısındığından da bu problemi yaşıyor olabilirsin.
4 çekirdeği var hocam, 2 3 tanesi 100 olsa da çökmezdi şimdi gördü mü 70 75 bayılıyor

bu değerlerde oyunlar ve genel sistem çöküyor hocam

artık sistem 100 dereceye ihtiyaç duymuyor 80 falan oluyor maks onu da gördü mü kapanıyor

Dosya Ekleri

• 20230818_173109.jpg
    20230818_173109.jpg
    195,9 KB · Görüntüleme: 12
  • Screenshot_92.png
    Screenshot_92.png
    4 KB · Görüntüleme: 12
Son düzenleme:

Geri
Yukarı