Laptopun performansı düşecekmiş gibi hissediyorum

• Konuyu başlatan M_R_X
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 14
  • Görüntüleme 453

M_R_X

Hectopat
Daha fazla  
İyi akşamlar Ryzen 5 3500u Vega 8'li bir HP laptopum var zor bela overclock ile oyunları tatmin edici bir seviyede oynattırmayı başardım. Ama benim bir takıntım var çok saçma biliyorum ama taşınırken, bir yere koyarken sert ya da yavaş olursa oyun performansı düşecekmiş gibi bir düşünce ortaya çıkıyor içimde galiba zor bela overclockladığımdan oluyor sizce böyle bir şey var mı? Beni rahatlatın.

Son düzenleyen: Moderatör:
İyi akşamlar Ryzen 5 3500u Vega 8'li bir HP laptopum var zor bela overclock ile oyunları tatmin edici bir seviyede oynattırmayı başardım. Ama benim bir takıntım var çok saçma biliyorum ama taşınırken, bir yere koyarken sert ya da yavaş olursa oyun performansı düşecekmiş gibi bir düşünce ortaya çıkıyor içimde galiba zor bela overclockladığımdan oluyor sizce böyle bir şey var mı? Beni rahatlatın.

Laptop a overlock çok sıkıntılı bence soğutucunuz yoksa laptopu yakabilirsiniz inşallah fanlarınız kuvvetlidir

Cihazınızı bakımını yaparak (belli aralıklarla fan temizliği, termal macun yenilenmesi vb.), normal şartlar altında kullandığınız süre boyunca bir sıkıntı olmayacaktır. Bunun dışında dizüstü bilgisayara overclock yapmak pek mantıklı değil eğer sıcaklığı kontrol altında tutmayı başaramıyorsanız.

Laptop ve O.C mantıksız hareketlerden birisidir. O cihaz zaten zar zor soğuyor, O.C ile işkence ediyorsun sen ona. Cihazın Ultrabook üstelik. Ryzen'in U serisi rakibi Intel U serisine göre daha iyi olsa da sonuçta bu bir U serisi işlemci. Az ısınsın diye performansı kırpılıyor ve TDP değeri düşürülüyor. Az güç tüketince soğuması için ona yetecek kadar küçük bir fan koyuyorlar.

Sen O.C yapınca performans artsa da ısınma sorunu başlıyor. Çünkü TDP'de artıyor. Ve o fan o sistemi soğutamıyor artık. Lütfen Laptop'lara hayvani bir soğutma sistemi yoksa O.C yapmayın. Aksi takdirde yüksek sıcaklıklar yüzünden lehim atması sorunları yaşayabilirsiniz.

Eklemeyi unuttum adaptör'de çok daha fazla güç çekiyor O.C yapınca. Diyelim 3.74A adaptörün var. O.C yaptın cihaza. O 3.74A Adaptör dayanamıyor fazla güce ve çok ısınıyor. Sonu patlama bile olabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı